YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SESSİZ GEMİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 18/07/2020 | Saat: 19:08

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir Yahya Kemal Beyatlı. Bilir misiniz bilmem, esas adı Ahmet Âgâh’ tır ve bizim Üsküp olarak bildiğimiz Scopia şehrinde 2 Aralık 1884 senesinde doğar. Makedonya dünya tarihinde iz bırakan insanların doğduğu bir ülkedir. Büyük İskender’in yaşam öyküsünü okuduğum da, yaptıkları işleri, yaşadığı 33 yıllık ömür içine nasıl sığdırdığına hayret etmiştim. 336 ile 323 yılları arasında Makedonya Kıralı olarak gitmediği ülke , zapt etmediği yer, çözmediği düğüm kalmamıştı. Hatta Kilikya dan sonra doğuya yöneldiği zaman, bizim Külek  boğazı olarak adlandırdığımız, Toros geçidinden de geçmiş, oradaki kitabe, kimileri tarafından Büyük İskender’in kaya yazıtı olarak anılır. Ancak bu kaya kitabenin çözümünde bunun böyle olmadığı öğrenilir. Büyük İskender 30,000 askeri ile Hindistan’a kadar gitmiş bir komutandı.

Bu gün bile anlamadığım bir konu vardır, yüzlerce binlerce kilometre uzaktan bir ülke nasıl idare edilir? Hani telefon gibi iletişim sağlayan cihazların olmadığı bir dünyada, insanlar nasıl iletişim sağlarlar? İmparatorluk yönetimini 13 sene uzaktan kumanda ile yürütmüş Büyük İskender. Makedonya’da hiç mi halk hoşnut olmadığı konularda, yönetimden hesap sormamış? O tarihlerde tanrılar İmparatorlara hükmederlermiş.  Bütün tanrıların kutsadığı Büyük İskender, yaptığı savaşlarda yara almadan ordusunun başında kılıç salladığını söyler tarihçiler. Ege de bulunan bir çok küçük krallıkları da, Makedonya İmparatorluğuna katar Büyük İskender.

Bu kadar geniş bir alan olan EGE bölgesi yetmez , devam eder Büyük İskender. Ankara yakınlarında Gordion’un düğümünü kılıcıyla açar. Buradan iner Kilikya’ya ve oradan da Çukurova’ya. Yolu Mısır’a yönlenir. En önemlisi Büyük İskender’in gittiği her yerde , İmparator İskender’in başı ve Tanrı Amon’un boynuzları bulunan kabartmalı gümüş, bronz, paralar uzun bir müddet kullanılmış. Hatta Silifke ‘de yaşlı bir Ömer Çavuş vardı tanıdığım, muhabbetimiz çok iyi idi o tarihte. Benim antik tarihe ve eski esere meraklı olduğumu bildiği için beni dağlardaki bazı lahitlere götürüp göstermişti. Tanrının unuttuğu yerde bir anıt mezar. Lahit yanlarındaki sütunların kenarlarında  tanrı AMON un boynuzlu silueti vardı.  Daha sonra bana iki adet gümüş para hediye etti. Üzerinde Büyük İskender’in kafası bulunmaktaydı. Bu paralar sadece Anadolu da değil, Büyük İskender’in geçtiği bütün ülkelerde bir müddet kullanıldığını düşünmekteyim.

Pers İmparatorluğunu yıktığı Gaugamela savaşında III Darius’u mağlup eder. Babil’i ele geçirir. Buradan doğuya yönelir. Baharat yolu onun için önemliydi. Hani Büyük İskender’in hayatını okurken bile yorulmaktayım. Ancak o, bu serüveni yaşarken yorulmamış.

Büyük İskender gibi Yahya Kemal Beyatlı da Üsküp’ü bırakarak ailesiyle önce Selanik, daha sonra 16 yaşında Istanbul’a gelir. Orta okula başlar. Daha sonra Paris macerası vardır. Sorbonne Üniversitesinde siyaset bilimi tahsili yapar.

Şiirlerinde Yahya Kemal ismini kullanmaz, Ahmet Âgâh adını kullanır. Yahya Kemal, şiir yazan, ancak hiç şiir kitabı olmayan önemli edebiyat ustalarımızdan biridir.  Mustafa Kemal ile tanıştıktan sonra Cumhuriyet döneminde çok değişik görevler verilir kendisine . Yahya Kemal Milletvekilliği de yapar, hatta Büyükelçi görevi de üstlenir. 1934 senesinde çıkan soyadı kanununda Beyatlı soy adını alır.

Yahya Kemal hayatı boyunca bir kadına aşık olur. Ancak nedeni bilinmez, evlenmekten korkar bir hali olduğu muhakkak ki, aşık olduğu kadınla evlenmeye hiç yanaşmaz. Müzmin bekar hayatı yaşadığı bilinir. 1943 senesinde İstanbul Millet vekili görevi yaptığı dönemde de Ankara Palas Otelinin Meclise bakan yüzünde, 224 nolu odada yaşar.  

İstanbul’da yaşadığı müddet zarfında, edebiyat hocalığı yaptığı dönemde tanıştığı CELİLE hanım a deliler gibi aşık olduğunu her kes bilir. Ancak evlenmeye yanaşmaması, bu güzel kadını çok üzer. Oğluna edebiyat dersi verme bahanesi ile Heybeliada’daki evlerine girip çıkan Yahya Kemal, Celile hanımın oğlu tarafından sert bir tepkiyle karşılanır. Nazım Hikmet hocasının cebine koyduğu bir kağıda ‘hocam olarak girdiğin bu eve Babam olarak giremezsin’ diye yazar. Celile hanımla tartıştığı son konu, İstanbul’daki önemli bir baloya gitmemesini isteyen Yahya Kemal, bu baloda sevdiği kadını kaybedeceğini düşünür. O akşam 17.45 vapuruna binip İstanbul’a giden Celile hanım için, Parlak Mehmet’in meyhanesinde hem içip hem  yazdığı şiir SESSİZ GEMİ.  ‘’ Artık Demir Almak Günü Gelmişse Bu Zamandan, Meçhule giden Bir Gemi Kalkar Bu Limandan, Hiç Yolcusu Yokmuş Gibi Sessizce Alır Yol, Sallanmaz O Kalkışta Ne Bir Mendil Nede Bir Kol ’  .

Ülkemde ise ‘Millet ne derse biz kabul ederiz,’ gibi sözleri söyleyenleri, bu sözler bağlar . Aynı ağızdan dinlediğimiz bazı sözlerde ‘  Din kişinin hayatına nüfuz etmezse, kişi zamanla yapıp ettiklerini dinleştirme yanlışına düşer. Bunun için İslam bize göre değil, biz İslam'a göre hareket edeceğiz. Nefsimize ağır gelse de hayatımızın merkezine, dönemin koşullarını değil, dinimizin hükümlerini yerleştireceğiz."  Cümlesini söyleyen de, aynı kaynak. Bu sözleri dinleyen insanların düşünmesi  gerekir. Daha sonra ise, meçhule giden dini bir gemi ayrılacak hukuk limanından. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alacak yol.  Baroları keyfe kader parçalayıp, din hukuku dayatmaları ufku kaplayacak. Suni gündemlerle işsizlik, enflasyon, ve diğer bütün olumsuzlukları kamufle etmeye yönetimin çalışması, meçhule giden bir gemi gibi bu limandan, medeniyetten uzaklaşmasını çağrıştırmakta diye bir sözüm geldi söyledim Hem Nalına Hem Mıhına.

Metin Atamer    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>