YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

HAKİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 02/07/2020 | Saat: 13:11

HAKİ 

Kimi zaman Meclis genel kuruldaki vekillerin konuşmalarını ekranlardan izlerim. Kürsüden ateşli konuşmalarda kendi aklımla kimin haklı, kim haksız olduğu üzerinde fikir yürütürüm. Bir çok konularda söylenen sözlerin içinde hangilerinin doğru, hangilerinin yanlış olduğunu açıkça anlamak mümkün olmakta. Hani zorlamaya bile gerek kalmamakta. Bir çok değerler 5 Tepeden dikte ettirildiği için, Devlet İstatistik Kurumu’nun verilerini, herkes gibi, bende dikkate almamaktayım. Küçülen bir ekonomide, bir ülkenin büyüme hızı olduğundan bahsetmek, kanımca cesaret işi olduğu muhakkak. Ülkemdeki bir çok değerlerin yitirdiği hususunda söylenen sözlere itibar ederim. 

Ülkemde tarım ve sanayi konusunda üretimin azaldığını iddia etmeye gerek olmadığını düşünmekteyim. Malumu ifşa etmeye benzer, bu da abes olur. Türkiye’de enerji santrallarının toplam kurulu gücü yaklaşık  92.000 MW . Bu santralların yaklaşık % 15 ni rüzgar ve güneş santralları oluşturmakta. Bunların verimlerini yaklaşık %30 olduğunu kabul edersek, yıllık 300 milyar Kw saat üretilen enerjinin sadece 260 milyar Kw saat kısmını tüketmekteyiz. Yeni enerji santralları kurulması konusunda büyük yatırımcı şirketlerin tedirgin davranmasından, enerji yatırımlarının bir müddet duracağını kabul etmemiz gerekir. 

Aslında kurulu gücümüzün neresinden bakarsanız bakın %60 kadarını kullanmaktayız. Bazı enerji santralları, enerji alım garantili yapıldı. Bir başka anlatımla üretilen enerjiyi devlet almak mecburiyetinde. İhtiyaç olmasa da, özel şirketler tarafından üretilen tüketilmeyen enerjinin parası devlet tarafından ödeneceği taahhüt edilmiş. Tıpkı yap işlet devret usulü ile yapılan köprü, tünel, hava alanı, şehir hastaneleri gibi, özel sektör tarafından yapılan yatırımlarda, geri dönüş usulü böyle.  

Kullansan da kullanmasan da YİD olarak yapılan bu projelerin sözleşmeleri, bu ödeme koşullarını kapsamakta.  Halk tarafından enerji kullanımını arttırmak için, kışın bile yaz saati uygulamasının devam ettirilip, açığı kapatmak adına, yükü halkın sırtına bindiren bir idareye sahibiz. Öyle bir yük ki halkın sırtındaki kambur, bu kamburu taşımakta yurdum insanı zorlanmakta. Millet Meclisinde, ve televizyon ekranlarında yapılan açık oturumlarda, halkın gündemini değiştirmek adına bazı uçuk fikirler ortaya atılmakta. Ayasofya’nın camii olarak kullanılması hakkında bir kararname hazırlanması, Baroların yanına alternatif barolar kurulması ile, Baro sayısının artırılması gibi abes konularla toplumu meşgul etmeye yönelik sun-i gündemler üretilmesi, muhalif vekiller tarafından haklı olarak müdahale edilmekte. 

Adalet ve Kalkınma Partisi kuruluşunda her vekilin sadece 2 dönem tekrar vekil seçilme kısıtlaması vardı.  Bu kısıtlamayı iki dönem sona ermeden Parti Başkanı için değiştirildi. Daha sonra kimin Cumhurbaşkanı olacağı konusunda Abdullah Gül ile bir sürtüşme yaşandı. Daha sonra iktidar hastalığı, mevki hırsı o kadar etkili oldu ki, Parlamenter Demokrasiyi bırakıp tek adam yönetimi için seçim konusunda kanun çıkarıldı. İktidarı bırakmak istemeyen Saray, bu konuda geniş bir çalışma içinde olduğuna inanmaktayım. Bu nedenle ekranlarda değişen gündemlerle ilgili Sarayın birde fedai ordusu bulunmakta. İnanmadıkları her konuyu savunma adına yaptıkları saygısız konuşmalar, dinleyen insanlarda ruh bozukluğu yaratmakta. KARA olan bilinen her konuya AK demek için bir yerlerini yırtan insanları izlerken, insanlar bu yönetimden nefret etmekte. 

İşsizlik herkesin dilinde , evine yiyecek götürmekte zorlanan insanlar, intihar bile ettiklerini izlemekteyiz. Bu kadar zor yaşam mücadelesi içinde  bulunan ülke insanları, refah içinde olan Saraya yakın küçük bir gurup zengin taraftar, halkın ne çektiklerinden habersiz olduklarını düşünmekteyim. 

Sarayın hazinesine bakan damat ülkenin büyüdüğünü beyan etmekte. Belki Saraya alınan ejder meyvesi miktarını mukayese ederek, büyüdüğümüzü söylediğine inanmaktayım. Artık Ejder meyvesi güney sahillerimizde yetiştirilmekte. Meyvenin iktidar gücünü arttırdığı söylenir. Hani bu güç hangi iktidarı artırır, onu düşünmek gerek. 

Fuzuli’nin sözleri olduğu söylenen şu güzel dörtlüğü o kadar çok severim ki, her döneme, her konuya çok güzel uyum sağlar. ‘  Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, İlim insanın cehlini alsa da, Hamurunda varsa eşeklik, Baki kalır’  diye bir deyim geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer,  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>