YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Duyduk Duymadık
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 31/05/2020 | Saat: 17:38

Duyduk Duymadık

Hepinizin için malum olduğunu bildiğim bir yerden söz edeceğim bu gün. Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii karşısındaki Ayasofya kilisesi yanından devam ettiğinizde karşınıza meşhur Osmanlı Devletinin yüz yıllarca hükümranlığını yürüttüğü mekanın kapısına gelirsiniz. Dış mekandan çok güzel kemerli girişi kapısı ile sarayın dış bahçesine girersiniz. Tarihte bu kapılarda Saray Kethüdasının adamları nöbet tutar, kapıdan içeri kimseyi almazlardı. Bahçenin hemen içerisinde zarif bir yapı vardır . Buranın ismi ise Kubbealtı’dır. Haftada dört defa bu mekanda sadrazamlar toplanırlar, memleket meselelerini konuşurlarmış. 

Kubbe altındaki toplantılarında sadece Çavuşbaşı hizmet için bulunur, isteğe bağlı olarak ferman yazdırılmak için Reisülkittab ve Nişancılar çağırılırmış. Çok nadir olarak bu toplantılara Padişah iştirak eder, acil konularda fikir beyan eder, karar ihdas olunurmuş. Alınan bütün kararlar tuğralı kağıtlara yazılır, padişah mührü ile onaylanırmış. Bu saray işleyişi, yüz yıllarca böyle gelmiş. Ferman şeklinde yazılan kararlar ilk önce reisülkittab tarafından kaleme alınırmış. Daha sonra bu yazılan maddeler Nişancılara gönderilirmiş. Nişancılar yazılan fermanı uygun dile dönüştürüp , onay aldıktan sonra tuğralı kağıda elle yazarlarmış. 

Kubbe altı toplantıları sonucunda alınan kararlar, onaylanmak için padişahın huzuruna Sadrazam tarafından götürülüp, arz edilirmiş. Bu kararlar hakkında Padişah Sadrazamla tartışmak isterse iç mekandaki çeşmeli salona giderlermiş. Bu mekanın dışındaki birkaç düzine çeşmelerden akan sular, içerde konuşulan konuların kimse tarafından duyulmamasını sağlarmış. Bu işlemlerin hepsi sarayın içinde yürütülürmüş. 

Sarayın bir BİRUN, bir de ENDERUN  bölümü olduğundan, enderundaki Kubbealtı ve Has-oda, Osmanlı Devletinin yönetildiği önemli odalardan ikisiymiş. Koskoca imparatorluğun bu iki mekandan yönetilmekte olduğunu  düşünmek enteresan. Aslında kimi zaman Sadrazamla Padişahın yaptıkları ferman konusundaki toplantılara, konu ile ilgili Ehli-hiref’lerinde çağırıldığı söylenir. Ehli-hiref’lerin sözlerine çok önem veren padişah, onların tavsiyelerine uymaya gayret gösterirmiş. Her konuda bir veya birkaç ehli-hirefin bu toplantılara katıldığı söylenir. 

Daha sonrası hazırlanan bu fermanlar halka duyurulmak üzere yöresel valiliklere, saraya bağlı müteferrikler tarafından duyurulurmuş. Bu fermanların en hızlı bir şekilde halka duyurulmasından bu müteferrikler mesulmüş. Müteferrikler fermanları her zaman kullandıkları posta güvercinleri ile beyliklere gönderdikleri bir gerçektir. Tarihte posta güvercinleri haberleşmede büyük rol oynadığını bilmekteyiz. Bazı yerlerde ise posta güvercini yerine değişik bir tür olan Bağdat güvercinleri kullanıldığı da söylenir. 

Osmanlı İmparatorluğunun merkezi olan Dersaadet’te  ise bu fermanlar bir Müteferrik ile beraber Mehterandan bir davulcu, Saray dışında Babı Hümayun yolundaki hamamın  önünde bulunan büyük meydana çıkarlarmış. Burada öğlen namazı sonrası camii çıkışında davulcu davulunu öyle inletirmiş ki, bütün halk toplanırmış.  Halk toplandıktan sonra Davul susarmış, ve Müteferrik başlarmış konuşmaya:

-      Ey ahali duyduk duymadık demeyin , bu günden sonra Memalik-i Osmaniye de çarşıda, pazarda, divanda, degâhta, bargahta, meydanda, mecliste  maskesiz kimse gezmeye, kimseye temas etmeye,

Geçtiğimiz son üç ay boyunca  dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın Covid19 konusunda teşkil edilen Bilim Kurulu, ehl-i hiref-i gibi çok yoğun çalıştıklarını gördük. Bu kurul hükümete çok önemli tavsiyelerde bulundular . Hükümet ise, bu tavsiyelere, kimi yerde uydu, kimi yerde uymamakta israr ettiklerini izledik. Ekranlarda, ehl-i hiref-e dayanarak hükümet olarak alınan kararları, Müteferrikler gibi halka duyurulması, kendisine vazifesi imiş gibi her fırsatta ekranda görünmek adına açıklama yapması yadırganmakta diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>