YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

PANDEMIC
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 12/05/2020 | Saat: 10:20

Nerden bakarsanız bakın üç yüz metre uzunluğunda kuzey güney doğrultusunda ve doğu batı doğrultusunda da bir üç yüz metre uzunluğunda yaklaşık doksan bin metre kare hava alanı pistlerinin üzerinde tek katlı sahra hastanesine benzer yapıda, acil korona virüsü için hastane yapılması ilan edildiği gün, Atatürk Hava limanının 17-35 pistleri saatler içinde dozerlerle kazılmasını haberlerde izledik. Kim karar verdi, ne zaman ihale edildi, kimler bu ihaleye girdi, 24 saatte bunun sözleşmesi bile imzalanması güç olan yapının temelleri saatler içinde kazıldı. Hafriyat nereye döküldü, alan ışıkları altında hummalı başlanan inşaat konusunda Sağlık Bakanına soru soran gazeteciye Bakan,  ‘Kendi imkanlarımızla yapıyoruz bu hastaneyi ‘’ diye kaçamak cevap vermesi, herkesin gözünden kaçırıldı ancak Rönesans firmasının ekibi Atatürk Hava Limanının kökünü kazımaya başlamıştı bile. 

Bir başka soruda Sağlık Bakanı cevap vermekte zorlanmaktaydı. Sorulan soru çok önemli idi. Korona Virüsü konusunda hızla çoğalan vak’alara mevcut hastanelerin yatak kapasitesi yetebilir mi , diyerek verilen soruya Sağlık Bakanı, ‘Halen yatak kapasitemizin sadece % 60 nı kullanmaktayız.’ Bunu söylediği zaman pandemi (salgın) sürecinde daha 3 üncü haftadaydık. Tepe durumuna bir hafta vardı. Çeşitli kurumların acil hastane kurmaları için henüz daha çanlar çalmamıştı. İstanbul’un ‘şehir hastanesi’Başak Şehirde yapılmış ve 1500 adet yatak kapasitesi olan tam teşekküllü bir hastane olarak Cumhur Başkanı tarafından törenle açmasını 20 Nisan’da seyrettik.  Buda yap işlet, hasta gelmese ben öderim esasına dayalı bir işletme sistemi olarak ilan edildi. Hani köprüler , tüneller ve hava alanında yapıldığı gibi. Halk bu borcun altına zorla itilmekte. 

Bakın bazı çevrelerin dile getirdiği gibi her hangi bir değişiklikte İstanbul Hava Limanı kapatılıp Atatürk hava limanına dönülme ihtimali küçükte olsa ufukta durmakta olduğunu, yurdum insanı tahmin etmekte. Bu ümit nasıl ortadan yok edilir? Atatürk Hava Limanı kullanılamaz hale getirilirse, işte o zaman İstanbul Hava Limanı bir mecburiyet haline gelir, düşüncesi ise bir kişinin aklından hiç çıkmaz. ATATÜRK ismini nasıl  yok edebilirim düşüncesi aklından hiç silinmeyen kişinin çılgın projesi olabilir mi? Ancak doğu batı yönündeki pist her ne kadar 17-35 pistine nazaran daha kısa olsa da, kuyruğunda Türk bayrağı olan Cumhurbaşkanlığı forsunu taşıyan uçaklar, hep bu pisti kullanmakta. Kanımca İstanbul Hava Limanı şehirden oldukça uzak olduğundan olsa gerek. 

Nedense hep biz yurdum insanları, bir kişinin çılgın projelerine mahkum olmaktayız. Aylarca bir kanal konuştuk. İstanbul’u ada şehri yapıp, Katara belki satarız düşüncesinden hareketle ortaya atılan çılgın proje yetmiyormuş gibi, şimdi ise Pandemic salgın hastalığı adına 90 000 metre kare alana yayılan bir çılgın hastane. Mevcut yatak kapasitesinin %60 nı  kullanan Sağlık Bakanı, İstanbul  şehrine ilave 1000 yataklı sahra hastanesi gerekli miydi ?  Değil, ancak temelsiz binalar kuruldu, 6 haftada barakalar bitti. Şimdi ise bu hastanenin gerekli olmadığını anlayan yönetim, kanımca kullanım amacını değiştirmeye başladı. 

Halk aptal değil %60 şı  kullanılan yatak kapasitesine ilave Başakşehir, Şehir hastanesi 1500 yatak kapasitesini ekleyin.  Buna birde Atatürk Hava Limanı Hastanesi 1000 yatak konulunca, yeni çılgın proje gerekli . Mevcut duruma kılıf üretilmeye çalışılmakta şimdi. Yönetim, Atatürk Hava Limanını TEDAVİ TURİZMİ konusunda hizmet verebilecek bir projeye döndürülmek istemekte. Arazi müteahhide tahsis edilirse , Müteahhit bu araziye rezidans yapmak isteyebilir. Neden olmasın? 

Artık Turizm , uzun bir süre, ülkeler arası çok revaçta olmayacağı görülmekte. Uçakla seyahatler , gemi ile seyahatler, otobüsle seyahatlere bir çok kısıtlamalar gelecek, insanlar uzun mesafeden ziyade kısa mesafelere gitmeyi tercih edecekler. Bir çok konuda olduğu gibi bu pandemic vak’aların gelişmesinde insanoğlu bir çok alışkanlıklarından vaz geçecekler, daha sade yaşam koşullarına alışacaklar diye düşünmekteyim. Pandemi sonrası bir çok insan  hırslarından arınması gerekecek ve bilhassa çılgın projelerden diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>