YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

RİZE
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 06/05/2020 | Saat: 17:03

RİZE

Osmanlı İmparatorluğu sürecinde Padişahlar haremde gözüne takılan hatunlarla beraber olduklarını biliriz. Haremdeki gözdesi yada Haseki ile halvet olması, olağan bir davranış olarak bilinir. Osmanlı Devleti süreci içinde Hürrem Sultan hariç hiçbir Hakan nikahlı bir evlilik yapmamıştır. Osmanlı sarayında biri hariç Türk kökenli bir Valide Sultan olmamıştır. Osmanlı tarihi boyunca sarayda çok etkin önemli Sultan Eşleri vardır. Bunlardan Ukraynalı Anastasia Lisovka, yahut diğer adıyla Roxelana, Osmanlı Devletinin en parlak dönemini yaşatan Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi, Hürrem Sultan olarak bilinir.

Hürrem Sultanın Kızı Mihrimah Sultan 21 Mart 1522 tarihinde, yeni yıl tarihi olarak bilinen, Nevruz da doğar. Mihrimah Sultan güzel bir kız olmamasına rağmen evlenmek için taliplisi çok olur. Hatta 33 yaş farkı olmasına rağmen Mimar Sinan da Padişaha, Mihrimah Sultanın desti izdivacı için müracaat ettiğinde 50 yaşındadır. Sarayın genelde kız çocukları beylerbeyi , yöresel valiler, ve ordudaki paşaları ile evlendirilir, böylelikle Saraya sadakat, kendiliğinden oluşurdu. Sultan Süleyman kızını 50 yaşındaki Mimar Sinan’a değil, Arnavut asıllı Diyarı Bekir valisi Rüstem Paşa ya verir.

Anadolu’nun bazı yöreleri Osmanlı için çok hassas olduğu bilinir. Bu yöreleri Saraya sadık paşalar tarafından yönetilmesi istenir. Bu nedenle doğan kız çocukları bu plan içinde, bu paşalarla evlendirirler. Hatta Sultan I Ahmet’in kızı Ayşe Sultan, bu senaryonun içinde ilginç bir hayat hikayesi vardır. Ayşe Sultan ilk evliliğini daha 7 yaşında iken Nasuh Paşa ile evlendirilir. Nasuh paşa vefat edince, Karakaş Mehmet Paşa ile evlendirilir. Sonra ise Van Valisi Hafız Ahmet le evlendirilir. Daha sonra Şam Beylerbeyi Ahmet Paşa ya eşlik eder. Ahmet Paşa’nın vefatı sonrası  Ayşe Sultan, Voynuk Ahmet Paşa ile evlendirilir. Bu evlilikte uzun sürmez. Voynuk Ahmet Paşa Girit’e yardım götürürken  SUDA kalesinde meydana gelen çatışmada şehit düşer. Dul kalan Ayşe Hatunu bu sefer İBŞİR Mustafa Paşa ile evlendirirler.

Padişahların uçkurlarına düşkün olduklarını tarihçiler söyler. Bu konuda Sultan II Selim sarayda böyle davranışı ile bilinir. Ayrıca Sultan II Selim, diğer adı ile Sarı Selim, sanata olan ilgisi ile de bilinir. Şiirlerinde kendi adı yerine Tâlibî  mahlasını kullanır. Haremdeki cariyelere düşkün olan II Selim, rivayet o dur ki, hamamda cariye kovalarken ıslak zeminde kayar, düşüp beyin kanamasından 31 kasım 1574 de vefat eder. Hamamda düşüp ölen ilk ve tek Padişahtır. 

Sarayda II Mahmut’un kızı Adile Sultan ise ilk ve tek bayan şairdir. Aynı zamanda Adile Sultan, 5 padişah dönemini yaşayan tek padişah kızıdır. İyi eğitim görmüş, Kültürlü yetişen Adile Sultan, Kaptanı Derya Mehmet Ali Paşa ile evlendirilir. 

İlginç yaşanan bir başka olayda, Padişah III Mustafa hazinesi boşalınca karısı Mihrişah Sultan dan  borç alan ve karşılığında senet veren tek hükümdardır.

Memalik-i Osmaniye’nin Anadolu’da  en fazla vali değiştiren yöresi Trabzon ve civarı olarak bilinir. Kayıtlı yaklaşık 123 vali değişik dönemlerde bu yörede valilik yapmıştır. Bilindiği gibi  İstanbul fetih edildiği tarihde, bu yörede Bizans İmparatorluğundan ayrı olan Trabzon İmparatorluğunu yöneten imparator IV İoannis  vardı. İstanbul fetih edildikten sonra, 1461 de, Karadeniz in önemli şehri olan Trabzon’un kuşatılmasında, şehir Sultan II Mehmet ‘e teslim olduğunu biliyoruz. Bu tarihten sonra bu yöre Valilik olarak yönetilir.  Osmanlı Devletinde en çok Vali değiştiren yer Trabzon valiliğidir. Nedenini hiçbir tarihçi araştırmamış. Bu sık değişikliği,  Valilerin bu yörede kalmak istemediğine yormaktayım. Belki yöre insanının davranışları dikkate alınırsa erkeklerde hırçınlık , asabiyet ve kavgacı eğilimin öne çıktığını gözlemlemek mümkün olduğunu görmekteyiz. Bu neden olsa gerek, Osmanlı Valileri Trabzon ve Rize de uzun süre kalmamışlardır.

Anadolu’nun talihi mi nedir bilmem, geçtiğimiz son 25 sene içinde ülkemizi idare etmeye çalışan liderlerin köklerine bakıyorum, Trabzon ve Rize den gelmekteler. Nedense halkla barışık olmadıklarını izlemekteyiz. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı düşünün, o ülkenin bütün vatandaşlarını kucaklaması gerekmez mi ? Cumhurbaşkanı, üyesi ve başkanı olduğu Partinin de sözcülüğünü yapması, armut la elmayı devamlı karıştırmasına sebep olmakta ve bu hiçte toplum tarafından kabul görmemekte. Bir zamanlar siyasiler halkı sağ - sol diye ikiye böldüler, hiç kimseye yararı olmadı diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>