YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

YALAN YALAN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 25/04/2020 | Saat: 13:43

Türk sanat müziğinde bir makamı çok severim, Hicaz. Bu makam Türk sanat müziğinde dügah perdesinde karar kılan bir makam ve perdedir. DO diez notasını andıran bir perdedir. Hicaz makamı Arabistan’da iki şehri, hem Mekke hemde Medineyi, içine alan bir bölgeye verilen ad olarak bilinir. Aslında Hicaz makamı, bir birine yakın olan dört makamı içine alan bir aile olarak anılır. Hümayun, Uzzal ve Zigüleli Hicaz’ı kapsayan bir şemsiye altında olan bu makama bir bütünde HİCAZ olarak tanımlanır. Türk sanat müziğinde en fazla eser bulunan makam Hicaz makamıdır. Yaklaşık 2359 eser vardır bu makamda ve hepsi bir birinden güzeldir. Bu makamı Nihavent makamı takip eder ve Nihavent makamında kayıtlı 2273 adet eser bulunmaktadır. 

Hicaz makamında bir çok eseri severim ve severek dinlerim. Kimi zaman dinlerken de eşlik etmesini severim. Bimen Şen, Yusuf Nalkesen, Evni Anıl ve Münir Nurettin Selçuk gibi ustalar bu makamda çok  eserler vermişlerdir. Bu eserlerin içinde bazıları vardır ki benim sevdiğim favori şarkılarımdır. Bimen Şen ustanın bir eseri vardır, insana çok dokunur. Sözleri değerli bir şairimiz olan Orhan Seyfi Orhon’un,  ‘Acaba Şen misin Kederin Varmı, Ne Kadar Dertlityim Haberin Varmı‘. Bu kadar dokunaklı sözleri kanımca sadece Hicaz makamında, bu hisle ifade edilebilir diye düşünmekteyim. Çok sevdiğim bir başka şairde Faruk Nafız Çamlıbel’dir. Münir Nurettin Selçuk’un yürük samai usulünde Hicaz makamında bestelediği bir şarkı ise, giden sevgiliye ifade edilen bir hissiyatı dile getirmekte, ‘Gittin de bıraktın ben, aylarca kederde, Metap oluyordun bana aysız gecelerde,’.

Çok yakın tanıdığım değerli bir ustayı, son 15 senedir eserleri ile anmaktayım. Bilhassa Hicaz makamında bestelediği bir şarkısı vardır ki, günümüz Türkiye’sine çok uymaktadır. ‘YALAN değil pek kolay olmayacak unutmak seni, Öyle zor öyle zorki seni içimden atmak.’  

Ülkemde öyle yalanlar söylenmekte ki ekranlarda, inanın dinlerken hicap duymaktayım.  Hangi birinden başlasam, hangi birini dile getirsem unutmamak adına diye düşünmekteyim. Onbeş senede 4 milyar ağaç diktiklerini söyleyen adam ya matamatik okumamış, yada hesap bilmiyordur. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en çok demiryolları yapan yönetim olarak dillendirmekte dönemlerini. Cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki imkansızlıklar düşünüldüğünde, 7000 kilometre demir yolu, genç Cumhuriyet‘in büyük başarı olduğunu unutmamak gerekir. 1933 yılında yayınlanan Cumhuriyetin ilk 10 yılında Türkiye Cumhuriyeti olarak yapılan sanayi yatırımlarını, son 17 senede bir bir satıp, 5 Tepeye  Saray yapıldığını izlemek, Cumhuriyet çocuğu olarak beni derinden yaralamakta. 

Ekranlara çıkıp CHP nin tek parti döneminde ilk okullarda 90-100 çocuklu sınıflarda okuduğunu söyleyen 26 Şubat 1954 doğumlu Cumhurun, ne kadar gerçek dışı sözler ettiğine şahit olmaktayız. Saymakla bitmeyecek olan hilafi hakikat sözlere her gün bir yenisi eklenmekte, hangi birini akılda tutacak bu cahil halk diye düşünmekteyim. Son bir kaç gün evvel ekranlardan millete üfüren Cumhur, iktidara geldiklerinde ülkede Ambulans olmadığını ve bu günkü binlerce Ambulansı son 17 senede tedarik ettiklerini söylerken acaba her iki ayağıda yere basıyormuydu diye aklımda hep bir soru işareti vardır. Televizyon ekranlarına konuşurken, önündeki cama yazılan sözleri okumada bile zorlanan  Cumhur, yaşamakta olduğumuz önemli sağlık krizinde, halka hizmet için  çırpınan Belediyeleri, terör örgütünün parallel yapılanması ile tarif etmesi, ne kadar kerh bir ifade olduğuna inanmaktayım.

Bu kadar YALANın söylendiği ülkemde insanlar neye inanacağını şaşırmakta. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladığımız 23 nisanda Anıt Kabir ziyaretine gitmekten kaçan bir Cumhur, Yusuf Nalkesen’in şarkısını daha ne kadar dillendirecek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>