YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TEZAT
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/04/2020 | Saat: 15:27

TEZAT

Türkçede bazı kelimeler vardır, bir çok anlama gelir. Bazı kelimeleri de telaffuz ederiz ama yazılışını bilmeyiz . Hatta nerede kullanacağımızı bile bilmeden ulu orta kullanırız. Bu kelimeler o kadar çoktur ki, saymakla bitmez. Bu tür çok anlama gelen kelimelerle yazılan güfteler ve besteler bile vardır. Hüzzam makamında Şükrü Tunar’ın bir şarkısı vardır dinlerken çok haz duyarım. Bir Gülle benim Gönlümü Gülzâra Çevirsen, Bahtım Gülüverdi Ne Olur Sen Gülüversen. Bu şarkıda gülüvermek le, gülü vermek bir birine yakın anlamda ifade edilmekte. Bir başka ifade ise, örnek olarak Çul Çürüten deyim anlamı, rutubetli ortamlarda giysilerin çürüdüğünü ifade etse de, bir başka cümlede kullanıldığında kaygısı olmayan, rahat insanları tarifte kullanılmakta. Birde kullanılan fakat anlamını yerinde kullanmada aksadığımız kelimeler vardır. Meymenet, kelime olarak olumsuzluk yükleyeceğiniz her konuda, bu kelimeyi kullanılabilirsiniz. Ancak kelimeyi hiçbir zaman olumlu bir konuyu izahta kullanmamaktayız. ‘Ne harika meymeneti var’ demeyiz. ‘Ne meymenetsiz adam’ dediğimiz çok olur.  

Her insanın bir bedeni, bir de bu bedende ruhu vardır ki, genelde bu ruh kişinin yüzüne akseder derler.  Buna çok inanırım. Kimi insanlar vardır çok katıdır, hırslıdır, her zaman hırsları muhakeme etme sanatından daha önde yer alır. Böyle insanlar toplumda fazla sevilmez. Sevilse bile, bir çıkarla sevildiklerine inanırım. Çıkarın sukut bulduğu yerde mantık konuyu ele alır, ve sempati yerini antipatiye bırakır. Bazı insanlar vardır, yüzleri konuşmasa da yüz ifadeleri karşısındakine itimat verir, huzur verir. 

Revan kelimesi yürüyen anlamında kullanılmaktadır. Revan kelimesi aynı zamanda akma fiilinde de kullanılır. Ruh-i Revan kelimesinde revan, ne yürümek nede akmak fiilini anlatır. Bazı yiyecekler ve içeceklerde mecazi anlamlarda kullanıldığı olmakta. Adamın yüzü sirke satmakta dediğimiz zaman, kişinin ne kadar asık suratlı olduğunu ifade eder. Bazen hani  konuların açmaz hale gelmesi, ve karmaşık durumların meydana gelmesine ‘çorba olmuş’ tabirini kullanırız. Bir çok kötülükleri yapıp , bir çok olumsuzlukların sebebi olup aldırmadan etrafına gülen insanlara ‘ Ne Kadar Yüzsüz’ dediğimizde de, yüz ifadesi mecazi anlamda kullanıldığı açıktır. Hem böyle insanlara birde ‘’ Pişmiş Kelle Gibi Sırıtmakta ‘‘ diyerek daha da kızdığımız olur. 

Her hareketin, her bir davranışın bir obje ile tarif edilmesi  kanımca her toplumda vardır. Genelde Anadolu da yetişen tahıllar, Anadolu halkının yüz yıllarca besin kaynağı olduğunu biliriz. Son senelerde tarıma önem verilmese de, yurdumuzun büyük bir tahıl ambarı olduğu bir gerçektir.  Ana besin buğday, bu tarımın ana ürünüdür. Buğday ile sadece un değil, başka budaya bağlı entegre ürünlerde elde edilmektedir.  En önemlisi bulgur Anadolu’nun vaz geçilmez besinidir. Bulgurla çok yemek yapılır ve hepsi de başka adla anılır. Bir tanesi vardır ki herkesin yapış şekline göre değişik lezzetler barındırır. 

KISIR bunlardan biridir. Kısır yapmak için bulgur, yeşil soğan, maydanoz, ve çeşitli baharatlarla beraber domates kullanılır. Domateslerin mutlaka içindeki çekirdek kısmı ile dış kabuğunun alınması gerekir. Yoksa lezzeti doğru olmaz. Kısır yapıldığı zaman servise konulup yenilmesi gerekir. Mutlaka yeşil kıvırcık veya marul ile bohça edilip yenildiği zaman ağızda bıraktığı lezzet önemlidir. Yiyecekte kullanılan bir çok kelimenin kullanıldığı başka eş anlamı olduğunu söylerken, KISIR kelimesinin de yemek haricinde kullanıldığı yer vardır. 

KISIR’ın başka anlamı da çocuğu olmayan kadın veya erkeği tarif eden bir kelimedir. Bu tarifi aslında hiç de sevmem , her insanın ya baba yada anne olmasını gönülden dilerim. Birde insanlar arasında izahı zor olan müdafaası olmayan bir çekişmenin tanımında da aynı kelime kullanılır. KISIR ÇEKİŞME , neması olmayan nursuz  insanların, salt olumsuzluk yaratmak adına yaptıkları davranışlara verilen ad olarak tanımlayabiliriz. 

Bu günlerde bütün dünya bir hastalığın peşinde, toplum insanları korumak, ve kurtarmak adına büyük uğraşı vermekte. İnsanlar işsiz, küçükler ve yaşlılar evde hapis, hareketsiz kalmaktalar. İşsiz ve çalışamayan bu insanlara yardım elini sadece Devlet verecek diye inatlaşıp, yerel idareler, ve sivil toplum kuruluşları tarafından sağlanan bu yardımları halka iletmesini engellemek, ne insanlığa nede akla uygundur.  Yüzünde nur olmayanların inanılmaz engelleri olsa da, toplum dayanışmasında, Bakkal Defterimisali, halk bu yardımı bir şekilde muhtaçlara iletir, siz yasaklasanız da, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>