YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

HİMMET DEDE
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 11/04/2020 | Saat: 08:56

Kayseri’ye yatılı Orta okul eğitim çağımızda her yıl üç sömestrimiz vardı . Her sene üç defa karne alırdık. Her sömestri sonunda ailelerimizin yanına giderdik. Ankara’da oturan çocukları Kayseri’ye aileleri yolcu ederdi. Trene binerken bavulumuz ve birde yemek çıkınımız olurdu yanımızda. Trende bir öğün yemek yerdik, Kayseri’ye varmadan önce. Genelde kuru köfte, kızarmış patates, haşlanmış yumurta ve bir çam şişe su olurdu bu çıkında. Bazen parmak börek, zeytinyağlı biber dolması da çeşni olarak çıkınları süslerdi. Devlet Demir Yolları genel müdürü bir sınıf arkadaşımızın babası olduğu için bize özel vagon tahsis edilirdi. Tren bir çok istasyonda durur, kimi zaman karşıdan gelen treni bekler, bizde bu zaman zarfında trenden iner oyun oynardık. Kaç saat bu yolun sürdüğünü pek hatırlamamakla birlikte sabah bindiğimiz trenden gece yarısı Kayseri de inerdik. Son istasyonda Himmet dede diye bir küçük köyde dururdu tren. 

Himmet dede istasyonu Türkiye siyasi tarihinde çok önemli bir istasyon olduğunu hatırlarım. Demokrat Parti iktidarı zamanında İsmet İnönü Kayseri’ye yaptığı seyahatte, tren bu istasyonda özel bir nedenle  durdurulur. İsmet Paşa’nın Kayseri’ye gitmesi engellenmek istenir. Vali Ahmet Kınık Ankara’dan aldığı talimatı yardımcısı Şükrü Kenanoğlu vasıtası ile Himmet dede istasyonunda bekleyen trende İsmet Paşaya ‘’ Kayseri’ye girmeniz fevkalade mahzurludur. Her iki gurupta diken üstünde durmaktadır. Sizden tekrar Ankara’ya avdet etmenizi rica ediyoruz Paşam’ diyerek Kayseri’ye girmesi engellenmeye çalışılmıştır. 2 Nisan 1960, bundan tam 60 sene evvel meydana gelen bu olayda, Himmet dede istasyonunda bulunan Binbaşı Selahattin Çetiner’e trenin hareket etmemesinin sağlanması söylenir. Çetiner ‘ Paşam sizin yolunuzu kesmek ve Kayseri’ye girmenize engel olmaktansa intihar ederim’ diyerek trenin Kayseri’ye devam etmesini sağlamıştır. 

Ertesi günü Binbaşı Çetiner görevden açığa alınmıştı. O senelerde bu gün olduğu gibi iki ayrı cephede yurdum insanları kutuplaştırılmıştı. İktidar partisi olan Demokrat Partinin oluşturduğu Vatan Cephesive Muhalefetin oluşturduğu Millet Cephesi. Aynı bu günkü durum Cumhur İttifakıile Millet İttifakıadlı iki cephenin oluştuğu gibi. Her akşam radyodan Vatan Cephesinekaydolan insanların uzun uzun isim listeleri okunurdu. Nasılda bulurlardı bu isimleri, inanılmaz bir uzunlukta olurdu bu listeler. Can Okanokurdu bunları ve bu olaylar ülkeyi bir kaosa, 27 Mayıs askeri müdahaleye doğru adım adım götürmüştü. 

1960 da yapılan askeri hareketin altında yine Amerika’nın bir oyunu vardı ancak siyasetin ne kadar yanlış yönetildiğini buradan anlamaktayız. İsmet Paşa Kayseri ye gidip orada miting yaptı ne oldu, yapmasa ne olurdu. Bu kısır siyaset zıtlaşması ile ülkemizin çok kaybı oldu. Demokraside duraklaması sonrası yeniden raya oturması zaman aldı. Himmet dede bu nedenle Türkiye de bir demokrasi istasyonu olarak anılmaya başlandı. 

Bütün dünya ile birlikte ülkemizde Covid-19 virüsü ile çok ciddi bir sorunla karşı karşıya. Bu krizin doğru yönetilmesi gerekir. Sadece sağlık açısından değil mali , idari, askeri ve ekonomik olarak çeşitli dallarda değerlendirilmesi gerekir. Dakika bir gol bir, her bir şehirde insanların neye ihtiyacı olduğunu, kimlerin aç, muhtaç olduğunu en iyi Belediyeler bilir. Belediyelerin SALMA yapıp bu krizde topluma yönelik, hızlı bir şekilde ulaşmasını engellemek, siyasi bir kutuplaşmanın bir aknesi olduğunu düşünmekteyim. Her konuyu Devletin Merkezi Hükümeti ile icra eder diye bir saplantıya girmek, bence acizliğin tarifi olsa gerek. Bırakın yerel idareler de topluma hızla yardım götürsün, ihtiyaç sahipleri biraz olsa rahatlamasında ne zarar var? Kısır çekişmenin zararını yurdum insanı çekmekte. Başka ülkelerinde ihtiyaçlarına da istenildiği zaman yardım edeceksiniz, ancak bu konuda biraz seçici olmamız gerekir. Türkiye’ye karşı PKK ve YPG yi destekleyen bir ülkenin acil ihtiyaçlarına yardım etmek insani bir iş olsa da, öncelikte ülkemdeki muhtaç insanlar gelmeli. Ekranlardan 14.5 milyar dolar kriz paketi açıklayıp, ‘Suriye’den gelen insanlara 40 Milyar dolar daha harcarız’ derken, vatandaşa seslenip para istenmesi, ülkenin böyle bir krize hazır olmadığının göstergesidir. Hazine boş, tam takır, müteahhitlerden toplanan paralarla müteahhitlere yine İstanbul’a iki Korona hastanesi yaptırılmasını izlerken, aklıma hep Kayseri’den evvelki son tren istasyonu gelir. Himmet dede. Güzel bir deyimin ilk kelimeleridir bu ‘’ Himmete muhtaç dede kim kime himmet ede’’ diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>