YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ASPAKSOY

01 ADANA 81 İLE ÖRNEK OLSUN
Yazar: ABDULLAH SAMİ PAKSOY | Tarih: 11/02/2010 | Saat: 17:38

01 ADANA  TÜRKİYENİN  81  İLİNE ÖRNEK OLSUN – KURALLARA UYMAK ENAYİLİK OLMASIN                                 

1. BÖLÜM - ADANA şehir içi trafiği

Adana da araç kullanırken çok sık yaşadığım bir olay var:  Kırmızı ışıkta uslu uslu yeşili beklerken yanımdan vıııızt diye Doblo benzeri bir araç geçiverir.   Bu sanırım yalnız bana olmaz..  hatta dolmuş, minibüs şoförleri bir çok aracın üstüne sürer,  beterini yapmaktan hiç çekinmezler.

Bir sonraki kırmızı ışıkta ise şeytana uyarak ..    “Ulan bir  enayi ben miyim??   Diye kendi kendime kızarım.   Geçmek serbest .. zaten ortada yok bu polisler? “  diye aklımdan geçer..

Kurtuluş Mahallesinde dar ve tek yönlü sokaklarda çok sık ters yöne giren araçlar olur.   Girilmez levhası süs içindir sanki..    Tüm gün boyunca hatalı sürücülere ceza yazsalar yeridir.   Birkaç sokakta trafik memuru olsa da bütçe açığı azalsa kötü mü olur?

Kırmızı ışıkta geçmenin, emniyet kemeri takmamanın cezaları keşke 1000 TL ye çıksa….  belki o zaman millet cezadan korkar.  Araçta ön sağdaki boş yolcu koltuğunun kemerini devamlı takılı bulunduran “akıllıların” sayısında azalma olur.

Park etmiş araçları sorumsuzca hapseden araçlar neden hiç pişman edilmez?

Hareket halindeki araçlara genel olarak radar ile sürat cezası kesilmekte.    Trafik kazalarının azalmasında bunun kesin yararı olmuştur.  Şehir trafiğinde olan diğer yanlışlar ne olacak?   Yeni cezaların  uygulanması gerekli.

Kameralar  Adana nın birçok köşesini  izlemekteymiş…..  Caydırıcı olmazsa neye yarar?

Ya saygısızlık, düşüncesizlik  olarak geçiştirilen yollardaki yayalara, bisiklet ve motosikletlerin üzerine sürme gibi hareketler ?  Bunlar sadece kamera kayıtlarında mı kalmaya devam edecek?

Medeniyet, çağdaşlık Adana mıza neden başka illerden önce gelmesin??   

Saygılı ve düzenli olup başka illeri kıskandırmalıyız. 

Kuralları uygulayanlar  sadece polis memurları olmamalı… Vatandaşlar polise yardımcı olmalı,   her  yaya ve şoför de birer “fahri trafik müfettişi gibi” görev yapmalı.

Saygısız sürücüler  ile kavga etmek, sürtüşmek  yağmurda veya sıcakta  tatsız bir görevdir.  Polis de vatandaşlar  da engellenmeden, stressiz evlerine dönse  hoş olmaz mı?

2. BÖLÜM   Adana mızdan ve uzaklardan güzel  gelişmeler………

Ocak 2010 da yapılan 3. Çukurova Kitap fuarına ilgi çok güzeldi.  Böyle bir fuarın üçüncü yılında da dolup taşması,  otobüsler dolusu öğrencilerce gezilmesi çok hoştu.    Girişin bedava olması , satılan yayınlarda % 20 indirim yapılması kitap okunmasını  arttıran güzel gelişmeler. 

İyi ve yapıcı fikirleri paylaşmamız şart.  Güzel fikirler destek bulunca  güçlenirler.

Aydın insanlar azınlıkta kalsalar da, ülkelere yön vermeye devam edeceklerdir.

Doğru düşüncenin gücünü küçümsemeyelim. 

Kuralları değiştiremiyorsak bunlara uymak hepimizin iyiliği içindir.

Nasıl  hakemsiz,  kuralsız bir futbol maçı oynanamazsa- toplumumuzda  kurallar şarttır.  Toplumun bir takım kaideleri olmaz ise anarşi ortaya çıkacaktır.

Tavla oyununun kurallarına bile Trafik kurallarından daha çok saygı göstermekteyiz.   Işık kırmızı olduğunda – feci bir kazayı bile göze alarak- geçmemizin mantığını anlayamıyorum.

Niçin tavlada zar 3 gelince, karşımızdakinin 4 hane yürümesine izin vermeyiz.   Gerçek hayatta bile bu oyunda olduğumuz kadar saygılı olmuyoruz.

Daha ciddi bir durum - tek yönlü sokakta- karşımızdan saygısız bir sürücü gelince,  neden  kenara aracımızı çekip ona yol veririz??  

Saygısızca önümüze kıran, sırayı bozan,  uyanıklara neden hoşgörü gösteririz?

Çok mu kibarız?  Kavga, münakaşa etmemek için mi ? 

Nazik isek, yayalara niçin yürüme hakkı tanımayız?   Yaya geçitlerinde bile onlara yol vermemekte ısrar ediyoruz…  Yol büyüğe mi aittir, bu nasıl incelik??

Bizim Ayşe hanım Sıvas ta doğmuş, büyümüş.   Londra da oturan  kızına 2 yıl evvel  ziyarete gitti.  Bir aydan fazla oralarda ailesi ve torunlarıyla vakit geçirdikten sonra Adana ya evine döndü.   İlk kez Türkiye dışına gezmeye giden Ayşe hanım ın orada ilk farkettiği - en hoşuna giden şey - yayalara arabaların yol vermesiydi.    Şoförlerin nezaketi, saygısı  çok hoşuna gitmiş. 

 İki ay kadar ise  evvel Adana da Ayşe hanımın Mavi Bulvar da bindiği dolmuş yaşlı birine çarparak o yayanın ölümüne yol açmıştı.  Siz nerede  yaya olmak istersiniz?  Londra da mı Adana da mı ?

Kural ların caydırıcılığı bizlere de bağlı,  karşıya ölmeden geçmek hakkını Anayasa ya mı ekleyerek uygulatabileceğiz?

 Ankara daki “HÜKÜMET” imiz  ben yaptım oldu diye – adına layık olup - hükmeder…  Düşman muamelesi  gören biz  “VATANDAŞ”   lar kurallara bu şeklide mi  isyan etmeliyiz?  Radarı fark eden   sürücüler karşıdan gelen araçlara ışık yakarak  bu yüzden mi uyarırlar.

Medeniyet  Saygıdır.  Çağdaş lık son model arabalara binmek olmamalı.

Çağdaş insanlar birbirlerinin haklarına saygılı davranırlar.  Saygı görmek hepimizin hoşuna gider.   Bireylerin saygı gördüğü yerde yaşamak ancak kanundışı kişiler veya organize suç örgütlerince tercih edilmez.  Yurtdışına gidenler insana verilen değeri daha yakından izlemişlerdir.

Asfalt Rıza eski Adana mızın meşhur kabadayılarından - futbol ile ilgili gülünç bir sözü var:

Ney  ulan bu  11,  11 ne var … biz 14 kişi oyniciiik  işte …. Kanun mu lan !  demiş

Maçta 14 kişi sahaya fırlamışlar.. ve oyuna devam edilmiş.

Adana belediye otobüslerinin (rakamlardan  çok emin değilim)  400 sürücünün 140 ı bayanlardan oluşmaktaymış.         NE KADAR  GÜZEL !!

ADANA BELEDİYE YETKİLİLERİNİ BU ÖRNEK UYGULAMA İÇİN  KUTLUYORUM. UMARIM DİĞER ŞEHİRLERE DE BU YAYILIR.

Kayseri,  Sıvas,  Yozgat gibi birçok ilde hanım sürücülere böyle işler verilemez  bugün.    Kadın lara 2 sınıf insan muamelesi yapmaya devam edemeyiz. 

Kayseri de taksi şöförlerine kravat zorunluluğu vardı.   Bu hala devam ediyor mu bilmiyorum, ama başka yerlere  yayılamadı nedense.   Adana nın yazında kravatla gezmek tabii zor olur.  

Adana mız  bu gibi birçok “iyi uygulamalara”  örnek olmalı.  

Aklıma trafikten başlamak geliyor, doğru olmanın enayilik olmadığını başka illere gösterirsek sanırım peşimizden gelecekler çıkacaktır.

Memleketimizin diğer şehirleri bir  Malatya yı, Kayseri yi, Konya yı,  Antebi değil -  zaten 01 olan Adana mızı örnek almalıdır.

1960 larda yüzme sporunda Türkiye de rekorları hep Adana lı yüzücüler tarafından kırılmaktaydı.  Şimdi Atatürk Parkı karşısında yeni iki  yüzme havuzumuz olmuş.   Güzel değil mi?

Sigara yasağı- toplumun yararına olduğundandır – tüm yurtta çok güzel tuttu.   Lokantalarda artık insanlar sigara zıkkımını içmek için dışarı çıkmak zorundalar.   AKP olsa da olmasa da bu kural halkın benimsediği için genel kabul görmüştür.  Leziz yemek kokuları - nikotin zehirinden ve dumandan uzak –  yayılabilmekte.   Bu da çok güzel gelişme..

AKP ye Mart 2009 da % 39 oy veren ülkemizde,  Aralık 2009 SONAR anketi  bu oranın % 29 a düştüğünü göstermektedir.   Serbest rekabet toplumun yararınadır,  yeni partiler de kesin çıkacaktır.  Biz güzel davranalım,  Türkiye bizi taklit etsin..  yeni oluşumlar yaratalım.

Bunu sağlamak ise bize- her Adana lı vatandaşa  düşer.

Son büyük depremin üzerinden 11 yıl geçti.  Artık aydınlanmazsak,  eski usul - gecekondu gibi itince yıkılan - evler yapmaya devam ederiz .

“Aydınlanma”  eğitim yoluyla, sanat, görgü,  ve kültür  artacaktır.  Aydın  bireyler pozitif  bilimin , fen ve sanatın değerini bilecektir..   Şehrimizde ve ülkemizde fark yaratmak, innovasyon yapmak , çağdaşlık yolunda yenilikler bulmamız gerek.

Bir İngiliz  radyosunda – belki 25 yıl evvel-   bir programa rastlamıştım.   Yerel radyo istasyonu başkent Londra  trafiğinde sürücüleri  kurallara uymayı özendirmek için araçları devriye gezdiriyordu.    İyi şöförler çaktırmadan takip edilerek, radyoda anons edilip, ödüllerle sevindiriliyordu…

İçimden  derin bir “keşkeee”   lafı geçmişti.  Otobüslerde itinalı hanım sürücülere görev veren Adana daha güzel şeyler de başaracaktır.

Araçta cep telefonuna değil  de saygılı sürücüleri ödüllendirecek bir Adana radyosuna kulak versek daha iyi olmaz mı ?

Yıllar önce Cem Ceminay ve Meltem Cumbul lu Power FM radyosu da İstanbul trafiğinde devriye araçları koyarak Power FM sticker ı olan araçlarda kendilerini dinleyenlere ödüller dağıtıyorlardı.  Bu sayede dinleyicileri de artıyor,  sponsorlar buluyor, reklam gelirlerini arttırıyorlardı.  

ABD de New York da yeni ehliyet alan sürücüler ilk 6 ay içinde trafik suçu işlediğinde hemen ehiyetleri ellerinden alınır.   Böyle caydırıcı önlemleri  almalıyız.  Genç yaşta terbiye edilen acemi sürücüler olunca Adana da şehir trafiği Kahire veya Bombay da görülen keşmekeş  olmaya aday olmaz.

Adana nın  şehir trafiği İstanbul ile kıyaslanmasa da,   trafik canavarı gibi araç kullanan iki ayaklı hayvanlarla karşılaşmak çok kolay. Motorsiklet sürücülerinin kask takmadıkları, sürücülerin emniyet kemersiz gezdikleri,  kırmızı ışığın “pembe”  görüldüğü bir yerde yaşamak hoş değil. 

Kırmızının yeşile dönmesini beklerken, yanımızdan  geçip gidenleri pişman edebilelim.  “Saygılı olmak değil de, kuralları çiğnemek enayilik olsun.” 

Elden gelen öğün olmaz… Kendi söküğümüzü kendimiz dikmeliyiz!

Kuralları hiçe sayan saygısız sürücüleri yola getirmenin  bir yolu şu  olmalı: Hep birlikte bunları cezalandırıp, ayıplamalıyız.   Aynı zamanda da iyi sürücüleri de mükafatlandırmak da gerek.

Alman vatandaşları gibi yasakları “sevelim”,  yanlış yasaklarımızı da düzetmeye çalışalım.

Çarpıcı bir yerel örnek daha. ..   4 yıl kadar evvel  İncirlik doğusundaki  Adana Çimento Fabrikasının müdürü ile tesiste bir binaya bakmaya gidiyorduk.  Ön sağ koltukta emniyet kemerimi bir türlü takamıyordum.   Şu anda yöneticiliğine devam eden bey, otonun kemer uyarısı ötmesin diye kemer ucundan yaptırmış, orada devamlı kalmak üzere takmıştı.   Sorarım size- üstüne oturulmuş bir kemerin hangi yolcuya faydası olur?

Kemeri o müdür takıp örnek olmazsa, o fabrikada her yere asılı  iş güvenliği tabelalarının önerdiği önlemleri  o işyerinde  kim uygular?

Havza olarak doğu da Mardin e , batıda ise Anamur a kadar uzanan bir bölgeye Adana mız hakim bir konumdadır.    Çoğu şirket bu yüzden  Güney Bölge müdürlerini şehrimizde bulundurur.

Doğu ve batıda 500 km uzağa kadar faaliyet gösteren firmalara Adanamız  hizmet eder.   İklimi daha ılıman,  kar soğuk demeden tüm yıl işletmelerimiz çalışabilir.   İşsizlik te de en ilerde olmamızın belki bir sebebi fazla göç almasıdır şehrimizin.  

Ülkemizin parasının ve işinin % 50 den çoğunun İstanbul da tutulması mantıksızdır.   Bütün yumurtalarımızı  İstanbul sepetinde tutmak doğru değil.     Yumurtalarımızın paylaştırılması gereken uygun bir sepet Adana dır.  Bu sepetlerin biri düşerse- ki depremler  yine olacaktır-  yumurtasız kalmayız.

Her akşam haberlerden sonra hava durumunu izlerseniz hep en sıcak Adana olduğunu görmek kolay.

Bir büyük market zinciri İTU iyi tarım uygulaması olan yerlerden yalnız sebze meyve alıp satacakmış

Türkiyemizde takriben 1.240.000 zirai  Traktör vardır.  Mart 2009 istatistikleri toplam 13.896.000 araçtan % 8.9 unun traktör olduğunu belirtmekte.  Bu taşıtların % 36.2 si İstanbulda,  %2.7 sinin de Adana da olduğunu  yazmakta. Bu şu demek olmalı: Adana da yaklaşık 33 500 traktör çalışmakta. Çukurovada  çalışanları kullanan”muavin” lerin okuma yazma bileni azdır.   Gönül ister ki hiç olmazsa 25 000 muavinimize ehliyet aldıralım.  Nüfusu 2 milyonu geçkin şehrimizde bu imkansız olmamalı. Yazılı testler için sürücü kurslarını, Çiftçi Birliğini,  Şoförler Odasını neden harekete geçirmeyelim?

Neden muavinlerimiz sürücü ehliyetsiz devam etsin?   Bunu kabul etmeyelim.  İTU arayanlar belki Çukurova nın malını bu yüzden almayacaklar bile.

Lalesiyle meşhur Bir Hollanda kadar geniş Çukurovamız neden tohumu altın fiyatına bu ülkeden almak zorundadır sorarım size??

3. Bölüm  ….  Adanamız için İki Somut  Öneri

Sokak cocuklarında bile öncüymüşüz.  İstanbul a Adana nın 2 köyünden giden dilencileri önlemenin yolunun sorunu Adana da kaynağında çözmek olduğunu yazıyor bu haftaki gazeteler

Bayan Otobüs sürücülerinde de öncülük ediyoruz ne güzel

Eski şehir örneğinde,  oradaki Üniversitelerin  şehrin kültürüne katkısı gözle görülebilir bir fark.  Porsuk nehir kıyılarını çok hoş düzenlemişler.   Odunpazarı semtindeki evler sürekli dergi v e gazetelerde çıkmakta.

Niçin 1600 yıllık Taşköprüsü olan Seyhan nehri  ile yanıbaşındaki  Tepebağ mahallesini biz de böyle yapamıyoruz ??   Bu yolda birkaç adım atılmış ama…  kalıcı ve hemşehrilerimizin sahiplenmesi gerekecek uzun soluklu bir proje.

Bir somut öneri.   GELİN ADANA VİLAYETİNDE MUAVİNLERİN % 80 İNE EHLİYET ALDIRALIM ! Göreceksiniz ki tüm çiftçilerimiz bunun yararını görecektir. Son model çekicilerini neden ikaz göstergelerini bile okumasını bilmeyenlere teslim etmek istesinler?

Daha aydın bir Türkiye için Adana olarak öncü olmalıyız derim.   Kendi söküğümüzü kendimiz dikelim derim…  Elden gelen öğün olmaz derim

Proaktif olup … oturup beklemeyelim,  sorunların bir ucundan tutalım.   Armut pişip ağzımıza düşmez.

En yüksek iltifat, taklit edilmekmiş.   Adana da taklit edilecek projeler yapalım.   Burada anlatmaya çalıştığım  aklıma gelen iki ayrı kısa soluklu projem var:  Birkaç yılda başarabiliriz !

BİRİNCİ SOMUT ÖNERİM…  Toplum bilinci ile ilgili

1.  Bir radyo veya TV istasyonu ile şehir merkezinde ışıklara ve trafik kurallarına uyanları ödüllendirelim.  Ters yöne gidenleri,  park halinde araçların arkasını kapatıp gidenleri, kemer takmayanları, araç kullanırken telefonla konuşanları arasanız o kadar çok program yapacak malzeme buluruz ki….   Kuralları hiçe sayanları utandıralım, afişe edelim..   İyi sürücülere ödüller hediyeler verelim… Onurlandıralım.

Polis in de bu iş çok hoşuna gidecektir  eminim.  “Sıfır Tolerans” demiyorum…  daha saygılı yumuşak bir şekilde kurallara uymayı Adana da gerçekleştiremez miyiz? Nezaket bulaşıcıdır.  Öncü olacak bir hareket başlatırsak belki Ankara da – bu kralları koyan parlamenterler de dahil - insanlar utanır ve trafik kazaları daha kabul edilebilir şekilde azalır.

                Adana dışından gelenler şehir trafiğimize, sürücülerimize imrensinler!

İKİNCİ SOMUT ÖNERİM……. TARIM SEKTÖRÜMÜZE ÇOK YARAR SAĞLAYACAK

2.  Bu proje  tarımdan geçinen çiftçilerine Adana mıza çok yararlı olacaktır.

Çukurovamızda 25 000 Traktör sürücüsünü eğitelim, ehliyet aldıralım.

HADİ   ARTIK  ADANA  LIM - ZAMAN HAREKET ZAMANIDIR  !!

                AB bizi almayı neden erteliyor.  Saygısızca araç kullanan,  yerlere tüküren, okuma yazma bilmediğinden uyarıları anlayamayan, Ağustos sıcağında kara çarşaf altında penguenler gibi yürüyen  fertleri olan bir Avrupa istemiyorlar da ondan.    İğneyi kendimize batırdıktan sonra  çuvaldızı başkasına batırmayı düşünmeliyiz.

                Böyle davranmayı başarabilirsek belki birer dünya vatandaşı oluruz.   AB ye girmek şart değildir.  Ama kanunları ve kuralları AKP nin değil, bireylerin benimsemesi ile ancak adaleti tesis edebiliriz.

Biraz çok soru sorduğumuz farkındayım.   Hayat hep siyah beyaz değildir.  Gri tonları, birçok renkler de etrafımızda görülür.  Doğru cevapların açıkta olmadığı zamanlar, doğru soruları sormak kötüye gidişi durdurabilir.

Kestirme bir sokak vardır önünüzde…  Tam deneyeceksiniz..   Arkadan bir ses  “ Ya o sokak çıkmaz bir sokaksa ? “ diye size sorar.    İşte o zaman çoğumuz bildiğimiz doğru sokaktan yolumuza devam ederiz.    Aklımız varsa..

Ben düzenli, saygı ve sevgi dolu bir Adana mız  olsun istiyorum.

ABDULLAH S PAKSOY   İnş Y Müh      11 Şubat  2010[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>