YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BEN YAPTIM OLDU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 02/04/2020 | Saat: 14:34

Ben Yaptım Oldu

Hiç birimiz Büyük Millet Meclisin den çıkan kanunları okumayız. Çünkü bu konuda yayın yapan bir tek gazete bulunmakta o da Resmi Gazete. Hatta bütün kararnameler, atamalar, Mecliste konuşulan ve kabul edilen bütün Kanunlar burada yayınlanmakta. Hatta bir tarihte devlet ihaleleri de bu gazetede yayınlanmakta idi. Bizim sekterimizin ilk işi, günlük çalışmasına başlamadan evvel bu ihale sayfalarını okumak olurdu. Daha sonraları resmi gazete, internet ortamında yayınlanmaya başladı. Bu da bir kolaylık oldu. Resmi gazetede hurufat ufak, basılan kağıt beşinci kalite, bazen yeterince net çıkmaz, iyi baskısını arayıp dururduk. 

Mali konularda Bakanlık tarafından bir genelge yayınlanınca, muhasebe bölümündeki arkadaşlar gazeteden o bölümü kesip alırlardı. Sayfalar dolusu resmi gazete kupürleri dosyalanır , arşive kaldırılırdı. 

O zaman bilgi sayar olmadığından arşive kaldırılan her kupürün konusu fihriste işlenirdi. Hatta bazı mali müşavirler böyle arşivlerden kitaplar bile yazıp piyasaya çıkardıklarını anımsarım. Millet Meclisinde 4628 sayılı EPDK kanunu taslağı için hazırlık safhasında iş adamları olarak yoğun çalışma yaptığımızı hatırlarım. Hazırlık safhasında fikirleri alınan iş adamlarının öneri ve tenkitlerini dikkatle dinlemeyen dönemin iktidarına muhabbetle bakamadık. 

İktidarın Doğal gaz kaynaklı termik santrallara yönelik zaaf  beslemelerini, ülkemizin doğal gaz alım sözleşmesinde bulunan ‘Take or Pay’maddesinden kaynaklandığını düşünürdük. Aslında o tarihte Kuzey Komşumuz Rusya’dan mavi akım adı ile yapılan sözleşmeye dönemin Bakanı Ersümer, Moskova’ya, Şarık Beyin özel Uçağı ile gittiğini hatırlarım. Buraya kadar fazla bir şüphe yok. Ancak uçağın içinde hiçbir sıfatı olmayan Mesut Yılmaz’ın bulunmasını çok yadırgamıştık.  Bu tür sözleşmelerde çok önemli bir gizlilik maddesi bulunur ve bu madde gereği ne satıcı nede alıcı bu sözleşmeyi kamu ile paylaşamaz. Bu sözleşme resmi gazetede de yayınlanmamıştı. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu. Uçağın sahibi inşaat firması iki büyük santral kurma işine başladı. Resmi gazete içeriğini severdim , hatta eski sayılarından bir koleksiyonum bile bulunmakta. 

Dün İç İşleri Bakan lığının bir uygulaması ile Belediyelerin bazı hesaplarına el konulmasını dinledikten sonra arşivimi karıştırdım.5393sayılı Belediyeler Kanunu  Resmi Gazetenin 13.07.2005tarih ve  25824sayılı nüshasında yayınlanmıştı. Bu gazeteden aldığım bazı bölümleri sizlerle paylaşmak isterim. Kanunun 3 üncü Bölümünde Belediyelerin Görev, Yetki ve Sorumlulukları bölümünde madde 15de sırlanan konuların i.Bendinde  şöyle denilmektedir: 

i.              Borç almak , Bağış Kabul Etmek

Belediyenin Organlarını tarif eden II Kısımda, 1 inci Bölümde Belediye Meclisinden bahseder. Meclisin Borçlanmaya karar vermekle ilgili 18 madde d. Bendinde : 

       d.         Borçlanmaya karar vermek ,   ve diğer bir bendinde ise,

       g.       Şartlı bağış kabul etmek,              denilmektedir. Bu kanunun her yerinde bağış kabul edildiğini söylemekte. Hatta 3 Bölümde Belediye Başkanının  görevleri sıralanmış . Madde 38 . Lbendinde şöyle ifade vardır:

        l.        Şartsız bağışları kabul etmek.  Sizde, benim anladığım gibi düşünmektesiniz. Bir son bilgi daha buraya koymak istiyorum. 4 Kısım 1 bölümde Belediyenin gelirlerinin fasılları belirtilmiş. Madde 59 da tek kelime ile ifade edilmiş:

        g.         Bağışlar. 

Belediyeler yoksul halka bir nebze yardım olsun diye nakdi ve ayni yardım kabul etme kampanyalarını 5393 sayılı kanuna dayanarak yaptıkları hepimizin malumudur. Dahiliye Vekili Belediyelerin kanuna dayalı insani bağış kabul etme girişimini engellemesinin altında, 5 Tepenin başlattığı yardım kampanyasının, halkın Devlete bu konuda itimadının zayıf olduğundan, güdük kalacağı endişesinin yattığını düşünürüm diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>