YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AKLIMIZA TAKILANLAR
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 01/04/2020 | Saat: 10:02

Koral Çepni

                                            AKLIMIZA TAKILANLAR    

             Bu bir makale değildir. Bazı sorulara yanıt arayan bir yazı da değildir. Sadece yaşadığımız belirsizlik ortamının düzeyini gösteren bir dizi soruları sıralayan bir paylaşımdır.

             Tüm dünyada bütün ülkeler ekonomiye para enjekte ederek piyasaların, şirketlerin ve bireylerin sakinleşmesini hedefliyorlar. Bu arada faizlerin düşük tutularak erteleme ve ek kredi maliyetlerinin asgaride tutulması amaçlanıyor. Para bu işi çözmeye yetecek mi? Para sonuçta maddi imkanları çok daha geniş olduğundan daha güvenli algılanan gelişmiş ülkelere veya dövize kaçmayacak mı? Gelişmekte olan ülkelerde yeni bir döviz krizi başlar mı?

             Bu ortamda her ne kadar petrol fiyatlarının düşüşünden dolayı cari dengede Türkiye bir avantaj yakalayacaksa da, turizm ve ihracat sayılan lojistik işlerinin düşmesinden de ciddi döviz kaybı olacaktır. Katar hariç hiçbir ülkeyle döviz swap anlaşması olmayan Türkiye artması muhtemel cari açık ve çevrilmesi gereken borç miktarıyla(2020 Ocak’ta kısa vadeli dış borç kabaca 123,6 Milyar $) bir döviz krizine tekrar girer mi(FT’a göre swap işlemleri düştükten sonra TCMB net döviz rezervleri 1,5 Milyar$)? Hala bazı sektörlerde dış ticarette Çin’in yerini alacağımız umudu var mı? İhracatımızın hemen yarısını yaptığımız AB’ye ihracatımız ne kadar süre ile ne kadar düşer? Birbirlerine sınırlarını kapatan AB ülkeleri virüs etkisi geçtikten sonra da hala bir arada kalırlar mı? Bizim bu ihtimale dönük bir planımız var mı?

             Kimilerinin umduğu gibi virüsün etkisi geçtikten sonra ülkemize doğrudan yatırımlar başlar mı? Yoksa kimi yabancı yatırımcılar fakirleşen ülkemizde bitip tükenmeyen ekonomik dalgalanmalara ve küçülen pazara bakıp terk mi ederler? Bunların üstüne yabancı şirketler jeopolitik sorunların da riskini alırlar mı? Basılan para, enflasyon altındaki faizler ve düşen TL değeri sonrası ülkemizde enflasyon tekrar patlar, faizler çıkar mı? Basılan paranın piyasanın geneline ulaştırılamaması sonucu gerçekleşen iflaslarla üretim azalır, ekonomik büyüme bir dönem eksilerde kalır mı(Bu yıl %5 GSYH büyümesi de bekleyenler var)? Bu devirde hala yatırım yapacak yerel yatırımcı var mıdır? Artan işsizlik sosyal çalkantılara neden olur mu(Bakınız İtalya’da ve ABD’deki ufak tefek yağma hareketlerine)? Daha bu günden ithalata bağlı tarımımız, getirilen ihracat kısıtlamaları ve arttırılan ithalat izinleriyle tamamen çöker, üretim yapamaz bir hale gelir mİ? Tarım girdi maliyetlerini düşürmenin şimdi zamanı değil mi? Tüketicinin ve yatırımcını davranış modelleri yaşanan virüs şokundan sonra temelden değişir mi? Bu değişiklikleri karşılayacak öngörüye sahip miyiz?

             Yapılması beklenen neye mal olursa olsun insanların sağlıklı kalmasını sağlamak, ekonomik krizin olumsuz etkilerinin hissedilmesinin asgaride tutmak, bireylerin ve kurumların devamlılığını sağlamak, kriz bittikten sonra ekonominin tekrar büyüme politikasına dönmesini için ortam hazırlamaktır. Ancak özellikle son 10 yıldaki politikalarla böyle bir süreç için hala geçerli cephanemiz var mı?   

31 Mart 2020 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>