YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Tanrıdan Dileğim
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 24/03/2020 | Saat: 13:50

Tanrıdan Dileğim

Yurdum insanının en büyük merakı, bilinmeyen konularda yetkisiz , yetersiz ve bilgisiz kişilerin neler söyleyeceğidir. Ülkemin paramparça olan ekonomisi konusunda konuşması gereken insanlar kim diye sorsam, sizin de aklınıza  Merkez Bankası eski başkanları gelir diye düşünmekteyim. Sanayi ve üretim konularında halen yaşanan, üretim azalması konusunda bir bilene baş vuralım diye ortaya soru atsam, Eski Sanayi ve Ticaret Odaları başkanları aklınıza gelir. Onlardan tavsiye ve görüş alınmasını istersiniz kanaatimce. Tarımın ve Ormancılığın neden bu denli gerilediği konusunda, bir görüş almak isterseniz yine aklınıza Ziraat ve Hayvancılıkla ilgili Odalar Birliği eski başkanına sorulmasını önerirsiniz. Bu çok doğru bir  yaklaşım olsa gerek. Onların siyasi bir beklentisi olmadığı için, doğruları çekinmeden sizlerle paylaşması doğaldır. 

Gazetelerde yayınlanan haberlere insanlar neden rağbet etmemekte diye  düşünebilirsiniz. Haklısınız, ancak gazetelerin tamamı Saray tarafından yönlendirildiği için, düşünen ve aklı selimi olan halk, bu haberlere itibar etmemekte. Akşamları fedakar doktorlar için alkış tutmaktayız, hani bizim ev caddeyi görmediğinden sadece balkon ışıklarını açık kapayıp, bu fedakar çalışanlara minnet borcumuzu anlatmaya çalışıyoruz. Ülkemde bulunan doktorlar gece gündüz demeden, hatta yemek bile yemeden görev yapmaktalar. Hipokrat yemini eden ve duraksız çalışan bu insanlara bazı kendini bilmezler nasıl şiddet gösterirler anlamıyorum. 

Zaten ülkemde 1250 tane hastane var. Bu hastanelerde çalışan doktor sayısı 153,128 dir. Yaşayan insan sayısına bölerseniz 542 kişiye bir doktor düşmektedir. Ülkemizdeki tıp fakülteleri her yıl 9,000 mezun vermektedir. Ülkemizdeki doktor açığı her yıl katlanarak artmakta. Bu konuda başka bir mesleği mukayese yapmak istemekle birlikte sayıları ve acı gerçeği görmezden gelmemek gerekir. Halen hizmet veren imam sayısı 275,000 olarak istatistik rakamları söylemekte. Halen hizmet veren ve her sene artan camii sayısı 2016 yılı rakamı 87,381 . Aynı mantıkla gidersek her 301 kişiye bir imam düşmekte. Her yıl 60,000 imam okuldan mezun olmakta ve her yıl 1711 camii yapılmakta. Bu verilen değerler DİE değerleri olduğu için inanmamak elde değil. 

Bir önemli gerçek ise, ülkemizde phenomen  kriz döneminde doktor bulunamamakta ve Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri hastanelerde görev yapmaya çağırılmakta. Bu arada Sağlık Bakanlığının bütçedeki payı 58.8 Milyar lira, ve Diyanet İşleri bütçesi ise 12 Milyar lira olarak 8 Bakanlık bütçesinden daha fazla olduğu bilinmekte. Doktor açığımızın ise 105 bin rakamına ulaştığı haykırılmakta. 

Bir başka acı gerçekte ülkede İmam Hatip fazlası 39,800 rakamına ulaşmış. Onlara iş imkanı için mi camii yapılmakta, bilinmez. Sakın imam hatip liselerinde okuyan çocuklara karşı bir olumsuz düşüncem olduğunu düşünmeyin. Ancak dünya üzerinde her olaydan bir ders almamız gerekir. Ülkemde bilim ve fen dalında araştırma ve gelişim sağlayacak üniversiteler dışında Bilimsel Araştırma kurumları olması gerekir. Var diyeceksiniz ancak onunda araştırma bütçesi bulunmamakta. Bunlar çok acı gerçekler. Bir ülkenin önüne gelince, zayıf ekonomileri kökünden sarsar. 

Bütün dünyayı saran CORONA virüsü konusunda ülkeler tedbir paketlerini açıklayarak halkın moralini düzeltmek için çaba sarf etmekteler. Her ülke başkanı veya başbakanı ekranlara çıkıp, devlet olarak neleri göğüslediklerini söyleyip, hazinelerini vatandaşlarının hizmetine açarak 31 milyar ile 550 milyar Euro arasında değişen paketlerle destek olacaklarını söylediler. Bizde ise paket olmadığı için bir çıkınla halkın önüne çıktık. Nedenini anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum, fakat  Ankara’da 5 Tepe Saray ve Külliyesi, Marmaris’te Saray, Erzurum’da Saray derken, Sarayın ihtiyaç fazlası 13 adet uçaklara yapılan boş gösteriş yatırımına para yetmediğini bilmekteyiz. Bu nedenle Merkez Bankasının İhtiyat akçesine Hazine el koydu. Buda yetmeyince İşsizlik fonundaki biriken miktar da buhar oldu. 

Esas olan, CORONA Virüsü için aşı geliştirmek, yaşadığımız ülke için çok önemli olmalı. Biz ise başka ülkelerin bu aşıyı geliştirmesini dualarımızla tanrıdan isteyerek, bir an önce bu ülkelerin aşıyı bulmasını dilemekteyiz. Bu beladan çıkış yolu böyle bulur, kurtuluruz diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer 

https://www.nature.com/articles/srep28729#Tab2[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>