YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OKUYAN KOALA

Yağmalayın Efendiler Yağmalayın
Yazar: ZAFER ATUN | Tarih: 14/02/2020 | Saat: 12:17

Somali’ye aylık 2.5 Milyon Dolar Hibe, Resmi Gazetenin 3 Ağustos 2019 tarih ve 30851 sayısında yayınlanan Milletlerarası anlaşmalar kısmında Türkiye’den, Somali Federal Cumhuriyetine aylık 2milyon500bin ABD doları olmak üzere toplamda 30.000.000 Milyon ABD Doları hibe anlaşması imzaladığımız yayınlandı. Hibe açıklamasında alıcı aldığı hibe yardımını, bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi için kullanacaktır deniyordu.

30milyon dolar yaklaşık 168 trilyon Türk lirasına karşılık gelmekte(1$=5,60TL). Ülke ekonomisinin bu kadar ağır bir ekonomik kriz döneminden geçtiği zamanda Somali’ye bütçe katkısı 168 trilyon para. O parayla kaç tane okul, hastane, sağlık kuruluşu yapılır hesaplamak istemiyorum. Zor durumdaki üreticiye, çiftçiye ne kadar sürelik bir nefes alma sağlanır. Erken yaşta, kadro açılsın diyerek emekli edilip, maaşı ve sağlık hizmetleri verilmeyen Eyt’lilerin tüm sorunları çözülür müydü? Ülkenin her sathına dağılmış, dağıtık yapıda yaşayan her gün yeni bir soruna yol açan Suriyeliler için, kaçtıkları kendi ülkelerinde yaşamaları için konut yardımı yapılsa bunların kendi ülkelerine dönmeleri için bu para bir teşvik olarak kullanılsa, bu çok büyük sığınmacı sorunu belki de bertaraf edilebilirdi. O parayla kaç tane sosyal konut yapılır hesaplamak istemiyorum. Yönetim ve iktidar kendini Osmanlı’nın torunu olarak görüyor ona göre yaşamak istiyor. Her tarafa saraylar yaptırıp çökmüş yok olmuş bir imparatorluğun kötü bir replikasını günümüzde canlandırmaya çalışıyor. 

Beyler Türkiye Emperyalist, yayılmacı, işgalci, zengin bir devlet değildir. Bir dünya gücü müdür veya olabilir mi o tartışılır. Emperyal güç olabilmeniz için kendine yeten, ağır sanayisi olan, kendi silahını, uçağını, tankını, bilgisayarını, telefonunu yapabilen, Askeri açıdan fazlasıyla güçlü bir ülke olmanız gerekir. Sizin gibi samanı, pirinci, mercimeği, buğdayı, eti, hatta kuruyemişi, ilacı, sanayi yedek parçasını, elektronik parçaları, yurtdışından alan, tank palet fabrikasını bile satmış bir ülke emperyal güç olmaz olamaz. Kaz dağlarını yağmalayan maden ocağının Ceo’su Kanadalı adam müsveddesi!!! ne dedi hatırlayalım. “ Türkler çok iyi taş taşıyorlar” Aslında hepimize hakaret etti. Siz kafası çalışmayan, ülke toprağının kıymetini bilmeyen, ancak hamal olabilecek insanlarsınız dedi. Anlayana!!!

Kanadalı firma çıkarttığı altının sadece %4’nü (dört) ülkemize verecek. Kalanı kendi ülkesine götürecek. Kısaca bizim bir kârımız yok. Çıkartılan altının ne kadar çıkartıldığı da firmanın beyanına bağlı. Onlar ne beyan ederlerse doğru kabul ediyoruz. Bir altın madeninin ömrü ise takribi olarak 10 yıl. Bu sürenin sonunda madenin çıkartıldığı ülkede, ortada ne doğa kalıyor ne de altın. Altın çıkartan şirket süre sonunda bulunduğu ülkeyi hemen terk ediyor. Ülkeden çıktıktan sonra şirketin adını bile değiştiriyorlar nedeni ise, yarın aleyhlerine açılabilecek uluslararası tazminat davalarından kaçabilmek. Ama tahrip edilen doğa ve ülke toprakları, yeraltı suları asla eski haline dönmüyor. Bölgede yaşayan yerli halk sağlık sorunları ile, tarım öldüğü için işsizlikle, susuzlukla baş başa kalıyor. Hem ülkenizi ciğerlerinden bıçaklatıyor hem de bu yok edici terminatör firmalara bu işi yapması için devlet desteği ile teşvik veriyorsunuz. (865 milyon dolar) Gel benim ülkemi mahvet, zenginliklerimi çal diyerek üste para veriyorsun. O bölgede tam 19 (Ondokuz) noktada maden ruhsatı verilmiş, bölgedeki tüm firmalar faal. Kimi altın çıkartıyor kimi taş ocağı işletiyor. 

Özetle elbirliği ile bölgenin ve doğanın canına okunuyor. Ülke hoyratça yağmalanıyor. Unutmadan bir de teknik bilgi vereyim; Maden firması olarak 1 Ton kaya çıkardığınızda ve bunu ayrıştırdığınızda bunun sadece 0.75 gr altın, 11,75 gr gümüş oluyor. Verilen bunca zarara değer mi? Ülkemizde 120 bin hektar orman arazisi maden firmalarına peşkeş çekilmiş durumda. Bu yağmanın ve talanın sonucunda ülke toprakları, ülke yeraltı ve yerüstü kaynakları geri dönülmez, onarılamaz derecede zarar görüyor ve yağmalanıyor. Ülkesini seven, içinde biraz vatan sevgisi olan, geçmişine ve geleceğine değer veren, kendisine milliyetçiyim diyen hiç kimse bugün, bu siyasilerin önünü açtıkları, neden oldukları, ortak oldukları eylemleri, zararları yapmazlardı. Ortalama zekaya sahip hiç kimse bu olanları, ülkeye verilen bu zararları onaylamaz.

Zafer ATUN

* http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/08/20190803.pdf
* Kazdağları- Politeknik 07/08/2019Sendika.org[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>