YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DOKTORUN KÖŞESİ

MAL BEYANI ........
Yazar: ÖZCAN YILMAZ | Tarih: 07/02/2010 | Saat: 11:03

Devlet memurluğu çoğu insan için cazip gelir. Garanti maaş,ay sonu alacağın para belli.Bağlı bulunduğun kuruma göre işin zorlukları olduğu kadar ,kolaylıkları da var.Öğretmensen yılın birkaç ayı tatildesin.Öğrenci tatile girince sen de tatildesin.Cumartesi ,Pazar işe gitme yok, yarım gün çalış.Bunun gibi sayısız avantajları var.Tapu da memursan  keyfine göre işlem yap,bugün olmaz ,yarın gel.Doktorsan oh ne rahat iki şık şık bir tık tık.Öyle derler,ama artık şık  şık bitmiş durumda.Anlayacağınız memurlukta arazi koşullarına uymak kolaydır,her ne kadar arazi engebeli olsa da .

Bu işin de sıkıntılı olduğu durumlar var.Mesleğine göre seni rotadan çıkaracak  durumlar söz konusu olabilir.Malın yaptığın işe göre değişir.Emeksiz kazanç olmaz ama kendiliğinden gelen birikimler de olabilir.Devlet zaman aralıkları içinde ne yapmışsın ,ne kadar çalışmışsın,bunların karşılığında nelere sahip olmuşsun ,hepsini takip eder ve yazılı beyan alır.Beş yılda bir bu sorulur.Sizde formu doldurup,kapalı zarf içinde çalıştığınız kuruma verirsiniz.Evin var mı,paran var mı,dövizin var mı,hisse senedin var mı,araban,atın eşeğin var mı bunları sana sorar.Ayrıca çocuklarının,eşinin mallarını da sorar.

Biz de yıllar içinde aralıklı olarak mal beyanında bulunduk.Olanı yazdık,olmayanı değil.Kimileri gibi ileride bize bu malları nereden aldın,buldun dediklerinde altınım vardı,takı gelmişti gibi sanal mal beyanında bulunup kilolarca altınım var demedik.Eksik,fazla olmasın diyerek te verdiğimiz beyanın fotokopisini de bir kenara koyduk ki ne olur ne olmaz.Bugünlerde yine zamanı gelmiş mal beyanı istediler.

Baktık bakmasına da ,mal beyanında mallarda artış yok.Bankada ki para azalmış,yarıya düşmüş,döviz desen zaten onu TL ye çevirmiştik oradan da zarar.Hisse senedi o zaten bizim ilgi alanımız dışında.Ev,arsa bakınca  bir tane satmışız,üzerine kredi ekleyip başka yerde bir tane almışız.Orada da artma yok.Araba  on senelik,şükür çalışıyor,problem çıkarmıyor.

Baktım ki artan var, varda o da malı azaltıyor.Ne mi derseniz,atlar. Atların sayısı artmış.İki iken beş gözüküyor.Gören görmeyen de sanacak hara sahibi.Kimi inandıracaksın atların malı azalttığına.İlk atımız yarış hayatı bitmesine rağmen kıyıp ta bir yere hediye edemiyoruz,hala besliyoruz.Masraflarını otunu ,yemini almaya devam ediyoruz.Bir diğeri koşmuyor,binek atı olarak hediye etmişiz,o da bilgisayarda üzerimizde gözüküyor.Birisi kirada.En azından masrafından kurtulduk.Bir diğeri koşuyor gözüküyor ama cepten yiyor.Sürekli masraf.Eee rahatlık batıyor ya şimdi bir de iki yaşında tay aldık.

Baktık,baktık  mal azalmış,beyan ekside.Durumumuza şükür.O mal beyanlarında sarraf dükkanı  var gibi kilolarca altın beyan edenler rahat,nasıl olsa kaynağı belli.Altın….İster sünnette gelir,ister düğünde.Bunlara soru soran olmaz da bize sorarlar bu harayı nasıl kurdun…..Demezler ki hayvansever…    Hayvanların yük taşımalarını önlediğimi, kendi çapımda sevap kazandığımı bilmezler.

Malı olmayanlar üzülmesinler,sağlıkları yerinde olsun öncelikle.Gayrimenkul zengini olmaktan sa menkul zengini olmak daha iyidir.Adı üstünde gayri menkul,yani taşınmaz. Ötekinin adı ne;menkul, yani taşınır mal. Çok canın mı sıkıldı bin menkul kıymetine yani atına,eşeğine gez dolaş dünyayı.O  DA  OLMAZSA  KENDİ  TC  NONU YAZ, MENKUL  KIYMET  SEN  OL  GEZ DOLAŞ DÜNYAYI……..                                                                           [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>