YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

AYAK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 13/02/2020 | Saat: 15:23

AYAK

Bayramlarda hep çocukluğum gelir aklıma. Bir konu açıldığında hani klasik bir tabir vardır ‘nerde o eski bayramlar,’ veya ‘ nerde o eski günler’denir ya. Bu cümleye  her zaman katılırım, hatta bayramlar konusunda çok daha fazla katılırım. Bayramların gelmesini çok isterdim. Bunun nedeni de bayramlarda bizim evde çocuklara ayakkabı alınırdı. Yeni ayakkabının kösele kokusunu çok severdim. Arife günü alınan ayakkabıyı yatağımın bir kenarına koyar, onun kokusunu duyarak uyurdum. Bizim evde benim ve kardeşlerimin bir kışlık, birde yazlık ayakkabısı vardı. Ayakkabılar bir boy büyük alınır, çocuk ayağı devamlı boyla paralel büyüdüğü için, daha uzun kullanım ömrü olması için bir boy büyük alınırdı. Ayak ayakkabının içine sokulduğunda burun kısmında bir miktar boşluk olmasına dikkat edilirdi. 

Ayakkabıyı deneme için ayağımıza giydiğimizde, oturup oturmadığına biz karar veremezdik. Annem ve babam ‘tamam bu iyi oldu’diyerek bizim adımıza karar verirlerdi. Hatta rengine bile müdahil olamazdık. Kimi zaman kahve rengi, kimi zaman siyah ayakkabıya karar verilirdi. Bazen Sümerbank’ın yüksek konçlu postal tipli ayakkabılarından, kışlık ayakkabı alınırdı. Bu ayakkabıyı severdim, çünkü kışın kar yağdığında okula giderken çok rahat ederdim. Kar yağdığında okulların tatil olduğunu hiç hatırlamıyorum, çünkü okulumuz yürüme mesafesinde, semt okulu idi. Zaten orta okulda kar yağması, okuldaki eğitimde bir aksamaya neden olmazdı. Okula yürüyerek gider, akşam yatakhanelere el lambaları ile yürüyerek dönerdik. Ayaklarımız çok soğuklarda biraz üşürdü ama bundan rahatsızlık duymazdık. Çok yol yürürdük. 

Bazı hafta sonları izcilik kulübü olarak doğada kamp yapmak için uzun mesafeler yürüyerek giderdik. Ayakkabılarımız bu yürüyüşe uygun olduğu için ayaklarımız ağrımazdı. Daha sonraları ayakkabı sanayi gelişti. Ayakkabı üreten firmalar kurumlaştılar. Daha güzel ayakkabılar üretmeye başladılar. Ayaklarımız daha bir rahat etti. 

Spor ayakkabı sanayi dalı da gelişti ve onunda çeşitli dallara göre spor ayakkabı üretilmeye başlandı. Şimdileri yürüyüş ayakkabısı, koşma ayakkabısı, basketbol için başka tip lastik ayakkabı vitrinleri süslemekte. Böylelikle bu dalda geniş bir sanayi dalı meydana geldi. Ayakkabı dükkanlarında ‘’ lastik ayakkabı almak istiyorum’’ dediğiniz zaman, hemen tezgahtar nerede kullanacağımızı sormakta. Ancak o eski günlerdeki ayakkabı kokusunu artık duyamıyorum. Ayakkabı üretimi içine poliüretan bazlı malzemeler kullanıldığı için, o eski deri kokusu yeni ayakkabılarda burnuma gelmemekte.  

‘Ayak’  konusu yıllardır sadece insanın vücudunun bir parçası olarak kullanılmamakta. Senelerdir at neslinin kaybolmaması, gelişmesi ve haraların işlev kazanması için ülkemizin çeşitli şehirlerinde  at yarışları yapılır. Her bir yarışın tanımı da ‘’AYAK’’ olarak anılır. Birinci ayak veya ikinci ayak diye, müşterek bahis yarışları vardır. Bu yarışlar yıllardır yapılır, ve yarışlarda derece alan atların ödülleri hatırı sayılır değerlerdedir.   

Bu günlerde ülkemizin gündeminde bir başka ‘ AYAK’ tartışması var. Ülkemizi içerden çökertmeye yönelik, yıllardır ‘ Ilımlı İslam’ adı altında yürütülen, cemaat ve iktidar dayanışmasının var olduğunu görmekteyiz. Asker ayağındaki yozlaşmanın girişimlerinde kırılma yaşanması, ülkemizin bir uçurumun kenarından dönmesini izledik.  Daha sonraları asker ayağından , emniyet ayağına, üniversite ayağından, hakim ve savcılar ayağına kadar bütün ağın bağlantılarının incelendiğini seyrettik. Ancak bu örümceğin ana yapıda siyasi ayağının incelenmediği müddetçe, sağlıklı bir yapıya geri dönebileceğimize inanmamaktayım. Bu nedenle siyasilerin meclis ayağını mutlaka inceleyip, cemaat yapısının anatomisi konusunda doğru bilgileri toplumla paylaşıp, gerekirse siyasilerin yüce divanda tarafsız yargıçlar tarafından  yargılanmasının önünü açmaları gerekir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına  hem mıhına.

Metin Atamer 

https://www.youtube.com/watch?v=DPtfsk4ETjM[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>