YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YENİ BELİRSİZLİĞİMİZ:TL'NİN DEĞERİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 13/02/2020 | Saat: 14:05

Koral Çepni

                           YENİ BELİRSİZLİĞİMİZ:TL’NİN DEĞERİ                       

             Kısa vadede(1 gün-1 ay arası) en büyük belirsizlik birdenbire TL’nin değerinin nasıl oluşacağı üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

             Ülkemizde ekonomik karar vericiler faizleri ve enflasyonu aynı zamanda düşürmeyi arzu ediyorlar. Düşen faizlerin yatırım, tüketim ve dolayısıyla üretimi canlandıracağını, ülkenin tekrar büyüme patikasına gireceğini, işsizliğin böylelikle düşeceğini ve piyasalarda tahsil edilemeyen alacakların en azından göreceli olarak küçülüp ekonomik karar almada önemsizleşeceğini planlıyorlar. Faizlerin ve enflasyonun sermaye hareketlerinin serbest olduğu piyasalarda birlikte kontrol edilmesinde sıkıntı olduğu düşüncesini ise, “yaptık, gene yaparız” iddiasıyla bir kenara itiyorlar. Bahse konu zaman elbette 2003-2007 arası olup, unutulan nokta, o zamanlar Türkiye’ye yurt dışından çok önemli tutarda para akımı olduğu, bu akımın TL'nin ’değerini yükselttiğini, dolayısıyla enflasyonu ve faizleri düşürmekte IMF tarafından tasarlanmış fazla veren bir bütçeyle önemli katkıda bulunduğunu unutuyorlar. O zamanlar Türkiye’nin jeopolitik sorunlarla uğraşmadığı, AB yolunda olduğu da göz ardı ediliyor.

             Bugün maalesef dört bir yanda boğazımıza kadar yarı savaş halindeyiz. TL her an bir spekülatif atağa açık. Dolayısıyla TL’nin değerini kontrol edebilmek ve faizleri de düşürebilmek amacıyla ekonomik karar vericiler sermaye hareketlerinin serbestisini kısıtlamaya çalışıyorlar. Kendi stratejileri çerçevesinde belki de yapılması gereken bu. Türkiye gittikçe içine daha kapanık, kendi yağıyla kavrulacak bir ülke konumuna geliyor. Bankaların son aylarda yurt dışı swap piyasası limitlerinin kısılarak, ihtiyaçlarını TCMB’ndan karşılamaya zorlanmaları buradaki son durumdur. Soru, bu uygulamaların devamı gelecek mi, örneğin ithalat ve ihracattan kaynaklanan kambiyo hareketlerine de bir sınırlama gelir mi?

             Peki, ekonomi programında öngörülenin dışında, piyasaların üzerinde kontrolün kaybedildiği bir durumda neler olabilecek? Tüketimi körükleyerek büyümeye çalışan bir ekonomide cari açık elbette artacaktır. Özel sektör şirketlerinin genelinin içinde bulunduğu yüksek borçluluk yurt dışından kredi bulma imkanını sınırlamaktadır. Bulunan kredilerin de faizi yüksek olacaktır. İçeride mevduata uygulanan sürekli düşük faizler tasarruf sahiplerini ekonomiden çıkartarak yastık altına itebilecektir; ama TL, ama USD, ama altın olarak. Piyasadan para çekilmesi istenenin tam aksine faizleri arttırıcı bir rol oynayacak, piyasada tefeciliği arttıracaktır. Bir yandan artan cari açık kapalı bir ekonomide döviz karaborsasına ve kaçakçılığa yol açacaktır. Enflasyon hedeflerin üzerine çıkacaktır. Döviz karaborsası resmi ve serbest piyasa olmak üzere 2 farklı döviz kurunun oluşmasına yol açacak, ekonominin idaresini daha da zor bir yola sokacaktır.

             Yoğun jeopolitik sorunların yaşandığı bir ortamda TL’nin değerini korumak ve “yönetilen kur rejiminde” ekonomik karar vericilerin de öngördüğü üzere rekabetçi bir TL değerine ulaşmak için TL faizlerini bu günkü düzeyinin üzerinde tutarak reel bir faiz vererek sermayeyi serbest dolaşıma açmak akla yakın gelmektedir. Faizler düşürülerek enflasyon düşmez, sermayenin serbest dolaşımını piyasa düzeninde kısıtlayarak ekonomik büyüme sağlanamaz. Yanlıştan dönmek bir fazilettir.

11 Şubat 2020[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>