YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    2020'DE İŞLERİN İYİ GİTMESİ İÇİN
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 20/01/2020 | Saat: 06:13

Koral Çepni

                              2020’DE İŞLERİN İYİ GİTMESİ İÇİN…   

             2020’nin 2019’dan belirgin bir şekilde daha iyi olması için öncelikle jeopolitik risklerin gerçeğe dönüşmemesi gerekmektedir. Ülkemizin doğrudan taraf olduğu jeopolitik risklerin ise başında ABD ile S 400/F 35 yaptırımların çok sınırlı kalması, Halkbank cezasının katlanabilir olması, Suriye’de ABD, Rusya veya Suriye ile askeri ve/veya ekonomik olarak karşı karşıya gelinmemesi, Doğu Akdeniz’deki sorunların sıcak bir çatışmaya dönmemesi ve AB’nin bu yüzden can acıtıcı yaptırımlarla karşımıza çıkmaması, Libya’da askerlerimizin taraf olacağı sıcak bir çatışmaya karışmaması önemlidir.

             Bir de dolayısıyla taraf olduğumuz ve/veya etkilendiğimiz ekonomik/jeopolitik sorunlar var. ABD-Çin arasındaki güç savaşında ekonomik çekişmenin alevlenmemesi, özellikle Güney Çin Denizinde sıcak bir savaşa dönüşmemesi ve ABD-AB arasındaki ticari sorunların sıkıntısız halledilmesi dünya ticaretinde büyümeyi olumlu etkileyecek, Türkiye’de olumlu etkilenecektir. Aksi takdirde bir gelişme özellikle ihracat ve tedarik zincirlerinde telafisi güç sonuçlara yol açacaktır.

             Ülkemize özgü ekonomik risklerin de devreye girmemesi halinde 2020’nin 2019’dan daha iyi geçme ihtimali yükselecektir. Her şeyden önce sürekli yüksek oranlı TCMB faiz indirimlerinin TL’nin değerini aşırı düşürücü(enflasyon oranının belirgin bir şekilde üstünde) etki yaratmaması gerekmektedir. TL’nin değerinde her yüksek düşüş bize yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk olarak geri dönmektedir. O zaman da 2019’da çekilen onca sıkıntı boşa katlanılmış olacaktır. Gelir dağılımındaki aşırı bozukluk, işsizlik ve geniş halk kitlelerinin içinde bulunduğu yoksulluk bir sosyal kargaşaya neden olmamalıdır. Sosyal kargaşa her zaman ekonomik faaliyetleri olumsuz etkiler. Bunun için de en az bir %4’lük büyüme ve düşük gelir kısımlarına bir şekilde ek sübvansiyon düşünebilir. Halen şahit olduğumuz özellikle tüketici kredilerindeki patlama(%40’lara varan artış) cari açıkta da bir patlamaya ve/veya enflasyonun hızlanmasına yol açmamalıdır. Kredi artışlarındaki riskleri asgaride tutacak sınırlamayı yapacak enstrümanlar mevcut sistemde vardır. Tabii 2021’in ilk yarısında bir seçim olmaması da değerlemeye alınması gereken bir faktördür.

             Risklerin yanı sıra olumlu beklentilerin de gerçekleşmesi önemlidir. Otomotivde, konutta, sanayi yatırımlarında düşük faizler üzerinden beklentilerin üzerinde sağlanacak büyüme GSYH büyümesini %4’lerin üzerine çekebilecek, işsizliğin ve yoksulluğun azalmasına, gelir dağılımına, olumlu katkılarda bulunacaktır. Tarımda iklimin iyi ürün alınmasına müsaade etmesi(yapısal reform yok zaten) enflasyon hedeflerinin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Bunların üzerine Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin de Mısır-İsrail-Yunanistan arasında imzalanan anlaşmaya dahil edilmesi, AB ile yeni bir gümrük birliği anlaşmasının gerçekleşmesi(veya en azından görüşmelere başlanması), petrolün USD60 civarında kalması(mümkünse biraz da altında), FED’in veya ECB’nin düşük faiz bol para politikalarında bir adım daha atmaları, AB’nin %2’nin üzerinde büyümesi tam bir bonus olacaktır.  Türkiye CDS’leri o zaman tekrar 200’lerin, belki de 150’lerin altına inecek, kredi derecelendirmemiz yükselecek, daha fazla doğrudan yatırım çekebileceğiz.     

            Riskler gerçeğe dönüşmediği sürece Türkiye zaten sadece düşük baz nedeniyle 2020’de 2019’a göre  %2-3 arası büyüyecektir, ancak bu da 2019’dan aman aman iyi bir performans değildir. Önemli olan baz etkisi sonrası da sürdürebilir bir büyüme gerçekleştirmektir. Bunun için de en azından kısa vadede hukuk ve yargı sistemini yeniden düzenlemek, farklı görüşe saygı göstermek, her kesimde liyakati öne çıkarmak elzemdir.

19 Ocak 2020[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>