YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

NATO
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 04/12/2019 | Saat: 19:31

NATO

Seneler önce yatılı okulda Türkiye’nin NATO ittifakına 18 Şubat 1952 tarihinde resmen  katılımının ilk sene-i devriyesini kutlamıştık. Aslında 4 Nisan 1949 tarihinde Washington’da kurulan NATO, Kuzey Atlantik Paktı, açılımı ‘North Atlantic Treaty Organization’, o tarihte Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğine adı altında Rusya’ya karşı bir güç birliğinin kurulmasına yönelik uluslararası plandı. Türkiye’nin alınmasında en büyük etken, sınırlarının Rusya ile olmasından doğmuş olduğunu düşünmekteyim.

İlk baş vurumuzun Nato tarafından ret edildiğini biliyoruz. Ancak 25 Temmuz 1950 senesinde Büyük Millet Meclisi  tarafından, Demokrat Parti iktidarında Kore’ye asker gönderilmesi kararı verildi.  Bu kararın sonrasında ikinci kez Ağustos 1950'de bu NATO’nun üyeliğine baş vurumuz yenilendi. Kore’ye giden askerlerimiz Kore’ye vasıl olduğunda yöreyi daha tanımadan cepheye gönderilmesi, en büyük askeri hata olduğunu düşünmekteyim. Kunu-ri'de Amerikan askerlerinin salimen geri çekilmesini sağlamak adına birliğimiz çok büyük zayiat vermişti. 

Türk ordusunun Kore'deki kahramanlıkları üye ülkeler tarafından kabul görmesi sonrası, Türkiye’nin Nato’ya kabulü Eylül 1951 senesinde gerçekleşti. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 5886 sayılı yasa ile Türkiye Natoya üyeliği resmileşmiş oldu. Bu yıllarda Türkiye Askeri yatırımları yapabilecek ekonomiye sahip olmadığından, böyle bir milletler topluluğunda "Birimiz Hepimiz,  Hepimiz Birimiz İçin" anlamında, savunma yardımına ihtiyacı vardı. Ne de olsa diğer Nato ülkeleri arasında tek Müslüman ülke Türkiye idi ve Rusya ile uzun bir sınır komşuluğu vardı. Aslında Kurtuluş savaşında Rusya ile sıkı bir dayanışmayı dengeli sağlamış bulunan büyük önder Mustafa Kemal Paşa, emperyalist güçlerle savaşta, Rusya'dan silah ve mühimmat temin etme yollarını aramış olduğunu biliyoruz. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasını, hem askeri hem de ekonomik kıskaçta gerçekleştiren egemen güçlere karşı, yeni bir Devlet olarak  yapılan mücadelede, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin katkısının var olduğu bir gerçektir. 

Rusya’nın Akdeniz’e açılan boğazları kontrol eden bir ülkeyle yakın işbirliğinde olma isteklerini iyi kullanan Mustafa Kemal Paşa, yoğun yardım taleplerini geri çevirmediği bilinir. 

Yatılı okuduğum okulda, hiç unutmam, Nato'ya katılmamızın kutlanması toplantısında bir Amerikalı subay, Albay Bob Jennings, Okul müdürümüz John Scott birer konuşma yapmışlardı. Bir masada biri küçük sınıftan bir talebe, bir de  büyük sınıftan cüsseli bir başka talebe, ikisi bir kol güreşine tutuştular. Zayıf olan küçük arkadaşımız yenilmeye direnirken, birkaç büyük sınıftan talebeler, zayıf olana destek vererek, güçlü talebenin yenilmesini sağlamışlardı. Burada güçlerin birliği anlatılmakta, tehlikelere karşı müşterek savunma oluşturulmasının senaryosu sahneye konulmuştu. 

Nato’nun ana gayesinin içinde başka bilinmeyen hedefler de olabileceğine inanmaktayım. Ekonomisi gelişmiş ülkeler, üretimlerini pazarlayacak ülkeleri her zaman ararlar. Daha da fazlası dünyanın enerji kaynaklarının tamamına hükmetmek isterler. Suudi Arabistan, yeraltı kaynaklarını Amerika’ya teslim ettiğinden, iç işlerine kimse karışmamakta. Irak, Suriye, İran ve dolayısıyla Türkiye Orta Doğudaki petrol üçgeninin içine çekilmek istenmekte. 

Türkiye’yi nasıl yıpratırız başlığı senelerdir gündemden hiç kalkmaz. Belki Osmanlı'dan kalan bir kuyruk acısı olsa gerek. Emperyalist ülkeler, Enerji Kaynaklarını nasıl kontrol etmek isterler diye düşündüğümüzde, iç bünyemizdeki Hain Terör odaklarının sinsice beslendiğini seyretmekteyiz.  Türkiye’yi zayıflatmak üzerine yapılan bir planın içinde dost bildiğimiz NATO müttefiklerimiz yer almakta. Başta Belçika, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve Amerika terör örgütlerine silah ve mühimmat tedarik etmekteler.  Sen hala Almanya, Amerika bizim müttefikimiz diye çırpın, adamlar arkandan iş çevirmekte olduğunu görmemek aşırı iyimserlik olur. Baltık denizi ülkelerinin savunma sisteminin içine alınmasından da fazla, Türkiye nin  güneydoğu sınırlarının da korunması, çok daha önemlidir. 

Türkiye elindeki kozu iyi koruduğunu düşünmekteyim. Terör örgütlerinin, Nato üye ülkeleri  tarafından ‘’ PKK ve YPG teşkilatının terör odakları olduğu üzerinde görüş ayrılığı bulunmakta, konu üzerinde çaba sarf edeceğiz,’’ demekte olan Nato Genel sekreteri Jens Stoltenberg. Bu sözünde acaba  güneydoğu yöresinde birkaç devlet kurup, petrolü daha iyi kontrol edebilmenin çarelerini aramaktalar, "hani birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindik" diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>