YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Diyet
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 27/11/2019 | Saat: 18:05

DİYET

Siyasetin mühendisliği olur mu ? diye sakın sormayın, kanımca olabilir diye düşünmekteyim. Bilim dalları haricinde her konuda bir mühendislik üretilmekte. Siyaset bilimciler, kendi dallarında bir mühendislik ürettikleri muhakkak. Kanımca 1000 odalı 5 Tepe deki sarayda en az birkaç yüz odada, bu konuda çalışan onlarca insan olduğuna inanmaktayım. Senaryolar üretilip, konu hakkında seminerler düzenleyip, en iyi senaryo ile hangi siyasi partiyi nasıl yıpratabiliriz diye kafa patlatan insanlar, Saraydan bu konuda tonla para kazandıkları muhakkak. Ülkemde siyasetten anlamayan ve de oy potansiyeli olan binlerce insanı kandırma senaryoları ile, bilhassa cahil kadın toplumunu, kandırmaktalar. Bir somun ekmeğe muhtaç bırakıp, bir paket kahve ile bu insanları aldatmaları kolaydır. Nereden mi  biliyorum? Aklınıza bu soru gelebilir. 

En basiti, evimize gelen bayan yardımcıdan anlamaktayım. Hangi partiye oy verdin, diye sorumun cevabını aldıktan sonra hemen ‘NEDEN?’ diye sormaktayım. Aldığım cevap çok daha ilginç ‘ Ben bilmem beyim bilir, o ne derse ben onu yaparım.’ Buyurun, bir ülke düşünün nüfusun % 49.8 kadın olan bir toplumda, ne yazık ki erkek egemen bir seçim ülkeye hakim. 

Seçimleri, Beş Tepe deki sarayın kontrol ettiği veya ettirdiği bir medya gurubunun, etken olduğu bir gerçektir. Bu medya gurupları halkı meşgul  edebilecek konuları, bir dizi halinde, zaman içinde ortaya sürmekte. Halkın yoksulluktan tek eğlencesi olan ekranlarda bilinçli programlar kurgulandığında, toplum konu ile meşgul olurken, iktidar başka konuları toplumdan kaçırırcasına köprülerin altından geçirdiğine şahit olmaktayız. 

Birde kendimize şu soruları sormaktayız: Büyük Millet Meclisinin görevi nedir? Neden 600 millet vekiline maaş ödenir ? Millet Vekilleri ne iş yaparlar? Ben bu soruların cevabını bulamamanın ezikliği içindeyim. Millet Vekilleri bu maaşları ellerine aldıklarında hiç eziklik duymamaktalar. Bu parayı almak için ben bu Yüce mecliste ne işe yaramaktayım, sorusunu kendilerine hiç sorarlar mı? 

İşte bütün muamma burada yatmakta. Saraydan 50 adet TORBA kanunu yazılıp, altına Cumhur’un  imzası ile Meclise gönderildi. İçinde ne var, ne yok belli değil. Meclis bu torba yasadaki maddelerin bir tek virgülünü bile değiştirmeden kabul etmek mecburiyetinde. Vekiller, bu baskıyı nasıl kabul ederler bilemiyorum. Totaliter rejimlerin mecbur kıldığı bir hareket stratejisi olsa gerek. Merkezi idare sistemi, demokrasi kavramlarını yok eder. İnsanlar hür düşüncelerini hiçbir etki altında kalmadan ifade edebilirse, ancak o zaman demokratik bir ülke olabiliriz. 

Bağımsız yargıya hukuksal konularda, Saray tarafından,  talimat verilmesi dünyanın hangi ülkesinde vardır? Bir Yargıtay Başkanı, Cumhurbaşkanı karşısında ellerini önde bağlarsa, hukukun bağımsız olduğuna inanır mısınız? Hani hukukçuların cübbelerinde cep yoktu ? Ortada FETÖ BORSASIadı altında oluşan çarpık hukuk, sadece cep değil cüppeye koskoca bir heybe bağladığına inanmaktayım.

Ülkemde işsizlik inanılmaz rakamlara ulaştığı bir dönemde, gerçek enflasyon tavan yaptığı bir dönemi idrak ettiğimiz bu günlerde, sınırlarımızda bir tek dost ülke kalmazken, Körfez’de petrol zengini 2.640 milyon nüfuslu, Osmanlı Devleti zamanında bu Arapları kapı kulu bile yapılmadığı bir ülke,  KATAR’ dan beklenen medet nedir? Neyin karşılığı yardımlar alınmakta olduğunu sadece yurdum insanı değil, bütün siyasilerde öğrenmek istediklerini düşünmekteyim. Kadergün ola harman ola’değişen bir iktidar hangi diyetle karşılaşacak, bilinmesinde yarar var diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>