YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ANNEMİN YASASI
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 05/11/2019 | Saat: 20:40

İlk okul yıllarımda iyi hatırladığım önemli bir konu vardı, o da bizim evimizde Annemin yasası geçerdi. Sabah kahvaltı sofrasının kurulmasına hepimiz katılırdık. Tabakların masaya konulması, çatal bıçağın tabakların yanlarına dizilmesini biz yapardık. Rahmetli babam çaya çok düşkündü, bu nedenle çayın hazırlanmasından o sorumlu olurdu. Sabah kahvaltıdan sonra erkenden bizler okula, rahmetli peder de işe doğru yol alırdı. Akşam herkes eve geldikten sonra akşam yemeği saat tam 19.00 da herkesin masanın etrafında olmasıyla yenirdi. Bir eksiği bile validem kabul etmez, beklenirdi. Akşam yemeği dağıtımını annem yapar, ilk önce pederin tabağına yemek konur, daha sonra bizim tabaklarımıza servis yapılırdı. Validem kendi yemeğini en son olarak kendi tabağına koyardı. Herkesin yemeği bitmeden kimse sofradan kalkamazdı. Yemek yemesen bile mutlaka sofraya oturmak mecburiyeti vardı. Bu kural annemin yasasıydı. Kimse bu yasaya karşı koyamazdı. 

Evde her hafta Cuma günü banyoda bulunan bakır termosifonun altındaki soba yerinde ateş yakılır ve Cuma akşamları banyo yapılırdı. Bir torba içinde bulunan talaş, termosifonun altına yerleştirilir, ve yakılırdı. Talaş, genelde çok hızlı yanıp çok ısı veren bir malzeme  olduğundan, bakır kazanda bulunan su hemen ısınırdı. Annemin yasası gereği, ilk önce peder banyoya girer, daha sonra, sırasıyla bizler girerdik. Bu arada eğer su soğursa hemen bir paket daha talaş altına konur ve yakılırdı. Validemin yasasındaki bu sıra hiç şaşmazdı. En son kendisi girerdi. Hepimiz yıkandıktan sonra holde bulunan büyük sobanın etrafında giyinirdik. 

Annemin bu yasasına, yatılı okula gittiğimde de karşılaştım. Her Cuma günü ZERON AGA yatakhanelerin bulunduğu yerdeki küçük hamamın ocağını ateşlerdi. Bizler 10 lu veya 12 li guruplar halinde hamama alınırdık. Her iki çocuğa bir kurna sıcak su verilirdi. İki çocuk bu sıcak suyu, kurnanın üstündeki soğuk su ile ılıtıp baştan aşağıya döker, sabunlanır, durulanır çıkardık. Bazen sıcak su yetmez, kalan sabunu soğuk su ile arıtırdık. Kimi zaman sıcak suyu çabuk bitirip, kurnayı soğuk su ile doldurup, hamam içinde soğuk su savaşı yapardık. Maksat  diğer arkadaşları kaçırıp, onların sıcak suyunu zapt etmekti. Ancak bu hamamdaki yasayı ZERON AGA koyardı. Kimi zaman verilen 20 dakika yıkanma süresini kısaltırdı. Dışarı çıktığımızda, petrol varilinden yapılma talaş sobasının etrafında hem kurulanır, hem de ısınırdık. Bazen yemekhaneden gizlice çıkardığımız ekmekleri de, bu sobanın üzerinde kızartıp yerdik. 

Evde, Cumartesi günleri sebze meyve için, pazar harcı yapılma günü idi. Peder Cumartesi günleri elinde bir file ile, Sıhhiye deki pazara giderdi. Bazen ben de eşlik ederdim. Pazarda müşterek spor toto oynadığı arkadaşları vardı. Onlardan alış veriş ederdi. Limon aldığı Sadık, yumurta aldığı Muharrem, Maydanoz aldığı Hüseyin hiç değişmezdi. Belki bu da annemin etkisinde kalan babamın kullandığı Validemin yasası olsa gerek.   

Annemin bir başka yasası ise çamaşırların yıkanma günleri, Pazar günü, hiç şaşmazdı. Eve çamaşır yıkanması ile ilgili makine alınmadan evvel, bir bayan, anneme yardıma gelirdi. Hangi tarihte olduğunu hatırlamadığım ancak Burla Biraderler diye Ulus’taki bir mağazadan, Hoover marka bir çamaşır makinası alındığında, validem bayram etmişti. Yardımcı Ayşe hanıma verdikleri günlük ücrete tekabül eden bir taksitle alınan makine ile çamaşır yıkama günü, bizim evde, hiç şaşmadı. Pazar günü çamaşırlar yıkanmaya devam edilmişti. Annemin yasası değişmemişti.

Ülkelerde de yönetimler, bir AnaYasa düzeni üzerine kurulur. Seversiniz, sevmezsiniz ancak uymaya mecbur kaldığınız bir yasadır. ‘Anayasa beni bağlamaz’ diye yok saymak, ülkenin değerlerine saygısızlık olarak nitelemekteyim. Hukuk’un üstünlüğünü kabul etmiş demokratik ülkelerde, en azından bu böyle değerlendirilir. Hele bir Cumhurbaşkanı, hukukun üstünlüğünü birebir uygulamasının  tartışılmaması gerekir. Ancak son 15 senedir bir keyfi idarenin mahkumu oluşumuzu kimse sindirememekte.

Dünyadaki ciddi güçlerden birisinin başındaki Başkan, ülkemin Cumhurbaşkanına, alay edercesine gönderdiği küstah mektup, halk tarafından nefretle karşılandı. Ancak tepkisini gösteremeyen bir Cumhur Başkanı, ne bu mektuba cevap verebildi, nede o ülkenin büyük elçisini Dış İşlerine çağırıp gerekli zılgıtı vermediler. Halâ aynı Başkan ‘’ 13 Kasım da Beyaz Eve gelmek istiyor,’’ diye medyaya beyanat vermekten kaçınmamakta hazret. Annem yaşasa idi bu gün, ve o mevkide olsa idi, mektubu Başkan’ın suratına, Osmanlı tokadı gibi yapıştırıverirdi, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>