YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







HEM NALINA HEM MIHINA...

BASİT HESAP
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 04/10/2019 | Saat: 22:21

Her sabah elime aldığım gazetelerin önce başlıklarını okurum. İlgimi çeken başlığın hemen içeriğine göz atarım. Kimilerini okurken konu ne kadar gerçeği yansıtmakta diye düşündüğüm olmakta. Artık yurdum insanları haberleri okurken, muhabirin vermiş olduğu bilgiye güvenip güvenmeme çelişkisinde tereddüt etmekte. Hani 50 milyon dolar bulunmadığından Tank Palet fabrikasını 25 seneliğine Katar’lılara kiraladık ya, insan neye inanıp neye inanmamakta tereddüt etmekte. Türkiye’nin 50 milyon doları yok mu ? Yahut varda biz mi bilmiyoruz. 

Bilmiyorum hatırlar mısınız, çok ünlü kişilerin 2012 yılında bir televizyon programında Myanmar da ki fakir halk için bir yardım kampanyası yapmışlardı. Gece boyunca süren bu programda mevcut iktidara şirin görünmek adına bol keseden iane taahhüt edilmişti. Toplam değerin tam olarak miktarını hatırlamakla birlikte 89.4 milyon lira kısa zaman diliminde bir araya gelmişti. Bu verilen yardımların vergi matrahından tenzil edilmesi adına iyi bir gösteri yapılmıştı.  

Bir sene sonra  Van da bir deprem meydana gelmişti. Depremde, adada bizim bahçeye bakan bahçıvan HALİS’ de Van’da bulunuyordu. Onun anlattığına göre, depremde yataklarından havaya sıçramışlardı. Çok korkmamışlar ama evlerinden çıkıp günlerce sokaklarda yatmışlardı. Çünkü evleri yerle bir olmuştu. Bu depremden sonra yine bir televizyon kanalında, yine ekranlarda tanınan ünlü insanlar boy gösterip, Van depremi için bağışta bulunacak hayır sever insanlara çağrıda bulunmuşlardı. Yine bu bağışlar vergiden düşülecekti. Bir gecenin bitiminde toplanan para 212 milyon liranın üzerine çıkmıştı. 

Bu programda kimileri isimlerini ortaya koyup reklam konusunu da gıdıklamış, kimileri ise adlarının okunmamasını söyleyerek erdemli bir davranış sergilemişti. Hani derler ya bir çırpıda 212 milyon lira . Demek ki böyle bir durumda, benim yurdum insanı, son derecede hassas olup, ülkesi için bir çok fedakarlığı bir anda yapabilecek hassasiyeti gösterebilir hale gelmekteydiler. 

Bu insanlara bizlerden ziyade devletin yakınlık  göstermesi gerekmekteydi. Ayrıca bu programlar toplum önünde cereyan ettiği için, toplanan meblağların nerelere harcandığının hesabının da ekranlardan topluma aleni açıklanması gerekmektedi. Demek ki  bir olağan üstü durumda milletimin sağ duyusu içinde bir gecede bu kadar paranın toplanabilmesinin mümkün olduğuna hepimiz şahit olduk. 

En büyük milli silah fabrikamızın 50 milyon dolara ihtiyacı olduğunu halk bir duysa, ne mucizeler yaratır bir düşünmekteyim.  Ben eğer Cumhurbaşkanı olmuş olsam, ve emrime amade 13 adet uçak filosu da var olsa, neleri düşünürüm? Bu uçakların sadece bakım ve uçuş personeli toplam giderleri yılda sabit yaklaşık 4 milyon dolara mal olmakta. On iki adet uçak  50 milyon dolar bütçesi olduğu bir gerçektir. Çok basit bir hesapta nereye gelmiş oluyoruz. 

Hani Adapazarı Milli Tank ve Palet fabrikası 50 milyon dolar olmadığından Katar devletine arpalanmıştı ya. Nerelerde neler bulunur bu memleketin bağrında, bir gecede milyonlar toplanır, bir gecede Milli bir müessese bir başka ülkeye 25 seneliğine kiraya verilir, sonrası kim öle kim kala. Bu tür davranışı kimler sergileyebilir diye siz de sorabilirsiniz kendinize. Benim naçizane düşünceme göre  içinde milliyetçi ruh besleyemeyen insanların yaşadıkları ülkeden intikam alma duygularını tatmin edebilmek adına, böyle bir davranışa tevessül edebileceklerini düşünüyorum diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer 



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>