YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SAHTE KARLIK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 20/05/2019 | Saat: 18:47

Sahte Kârlık

Genelde sahtekarlık sadece sahte para basmakla olmaz. Her şeyin sahtesi olabilir çünki insanoğlunun zeka yapısı düzgün işlerden ziyade dolambaçlı işlere çalıştığını izleriz. Bir icat çıkar ortaya, hemen peşinden bir sahtesi üretilir. Sahtesi aslından daha ucuza pazar bulur, vede buram buram sahteyim kokar. Sadece madde üretiminde onlarca saat el emeği göz nuru dökerek bir üretim konusu ve maddesi bulursunuz. Bunun içinde harcanan onca yıllık emek, zaman ve akıl yormak, bu üretimde ana girdi olur. 

Üretim miktarına bu araştırma ve geliştirme değerleri katılıp, ham maddeninde maliyetini üzerine koyarak, iş gücünün nisbeti ile toplam bir maliyeti oluşturursunuz. Üzerine kârınızıda koyup piyasaya verdiğinizde, alıcı sayısı  arttığını gören sahtekarlar, malı kopya eder, araştırma geliştirme gideri olmadığından malzemeyi çok ucuza mal edip,  orijinalinden 5 kuruş altına etiket koyarak pazarda hızla paylarını  alırlar. Böylelerine fırsatcı demek doğru olduğuna inanırım. Ancak fırsatcılık her toplumda olduğunu düşünmekteyim. Sadece insan olmasından öte, her yaşam döneminde böyle cin düşünceli insanların her ülkede, her yerde olduğuna hiç şüphem yoktur. 

Tarihte bile anadoluda yaşamış bulunan devletlerin yazıtlarında  Kral Şuppiluliumanın yaşam kurallarında ve tarihte ilk yazılı kanunlar olarak bilinen Hammurabi kanunlarında da, adil olma ve bilhassa dürüst olma, yaşamda ön plana çıkmakta. Hammurabi döneminde kısasa kısas türde bir adalet olmasına rağmen, bir çok konuda bu gün bile geçerli olabilecek türde ceza tanımlanmış. Birde iddia eden tarafın iddeasını isbatla mükellef kılınmış. Hatta insan onuruna saygılı olan Hammurabi kanunlarında iddia eden tarafın iddeasını ispatlayamassa, ölümü kabul etmek zorunda bırakılmış ki boş yere bir insanı zan altında bırakmasın diye. Hammurabi imparatorluğu Hititliler tarafından MÖ 1595 yıkılmış olmasından sonra bile bu kanun ve kuralların  MÖ 5 inci yüz yıla kadar güncelliğini koruduğu belirtilir. 

Osmanlı dönemlerinde hukuk işleri Kadı adı altında vazife gören adil insanların vicdanının sınırlarına terk edilmiştir. Kadı efendiler ne kadar adil olup olmadıklarını bilmiyoruz. Ancak tevatür o durki kadı kaftanlarının oldukca büyük iki yan cepleri olduğu söylenir. Hani bu gün bile halk arasında bir söylem vardır ‘ Doğrudan verme, yan cebime koy’ deyimi gibi . Davada tarafların her iki yan cebe koydukları miktar kadar Kadı Efendilerin kararında etkiledikleri tevatür olarak söylenir. Burada gerçek neye göre doğrudur, bunu bilmek zordur. 

Bence geçtiğimiz 15 senedir Ata rahmetliğin izlerinin silinmesi konusunda büyük bir uğraşı verildiğini, gerçekleri yaşayan ve algılama kabiliyeti olan insanlar tarafından izlendiler. Kimileri kendilerini Ata rahmetliden daha üstün olduğuna halkı inandırma çabaları, toplum tarafından paylaşım sitelerinde nefretlere varan dillerde eleştiri aldı. Yakın bir tarihte yapılan şeçimlerde bunun yansımasını takip ettik. Kazanılmış bir seçim hulle yolu ile iptal edilerek bir başkasına yapıştırılmaya çalışılmasını, gülünç  şekilde Hak Gaspı yapılarak çalındığını izledik. Şimdi ise Istanbul da seçimlerin yenileneceği ilan edildi. Gerekçeli kararın içindeki maddelerin Yüksek Seçim Kurulu Kanunu ile çeliştiği açıkca görüldüğü halde, yeniden yapılması planlanan Istanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı seçiminde, elde kullanılacak tek bir koz kalmıştı: ATATÜRK’e gösteriş olarak, sahip çıkmaya çalışmak ve toplumda taraftar aramak.

19 Mayıs gününü kutlamak için Anıt Kabire bile gitmeyip mazeret yaratan idare, andımızı silmeye çalışan bir yönetim, Istanbul’daki kaybı giderme çabası içinde birden 19 Mayıs’ı hatırlayarak Ata Rahmetliyi taaa  Samsun’a kadar giderek  yaptığı  gösteriyi, halkın yemiyeceğini düşündüm diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>