YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

GUGUK İPİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 08/05/2019 | Saat: 10:36

Seneler önce 1950 li senelerde rahmetli peder, Saatci Zeki adlı yakın tanıdığı Nazilli’li bir arkadaşına, guguklu bir saat ısmarlamıştı. Ismarlanan saat uzun bir zaman sonra geldiğini öğrendik, ve Saatci Zeki’nin Ulus’taki dükkanına beraber pederle gitmiştik. Dükkana girdiğimizde çok sıcak bir karşılama oldu. Ne de olsa büyük bir para karşılığı ısmarlanmıştı bu saat. Bir kutu içinde tezgahın üzerine konan saatin büyüklüğü dikkatimi çekmişti. Kutu kapağında bir zarf içinde montaj talimatı vardı. Zeki bey talimatı dikkatlice okuyup nasıl montajının yapılacağını anlattı. Babamın yüzündeki mutluluk ifadesi hala hafızamda durur.

Cesametli kutuyu sağlam iplerle bağlayıp doğru evin yolunu tutmuştuk. Heyecan dorukta idi. Evimizde artık bir GUGUK’LU saat olacak ve biz zamanımızı onunla planlıyacaktık. Yuvarlak masa üstü Rus malı, hergün kurmalı, saatlerden bizim evde yoktu. Bu gelen saat evimizin hem bir mobilyası, hem de zamanını gösteren bir aracı olacaktı. Koşa koşa eve gelip kutunun etrafında ailecek oturduk. Validem çok dikkatlice kutuyu açtı. Ne de olsa bir büyükçe bir bedel ödenmişti bu kutunun içindeki nesneye. Kutunun içinde ince milaj kağıtlarına sarılı tanımlayamadığım bir çok parça vardı. Saat bir orman köy evini andıran biçimdeydi. Diğer paketlerin içinde bir geyik başı, ve onun boynuzları sarılı idi. Bir de 2 adet ince uzun kozalak biçiminde ağırlıklar vardı. Kutunun ağır olmasının nedeni bu ağırlıklardı.

Orman evini andıran yapının tam ortasında saatin kadranı ve hemen üstünde de bir kapak vardı. Validem tahtadan geyik başını saat üstündeki ev çatısının birleştiği yerdeki kaidesine koydu ve kağıtların arasından çıkardığı boynuzları da, geyiğin başının üstündeki yerine yerleştirdi. Saatin ailecek nereye konulması üzerinde kısa bir fikir yürütülmesinden sonra salonun en mutena yerine konulmasına karar kılındı. Peder sağlam bir çiviyi duvarın üzerine dikkatlice çakıp, saatin ağırlığına  dayanabilmesi üzerinde eli ile bir deneme yaptı.

Daha sonra saat, büyük bir titizlikle çakılan çiviye saatin arkasındaki delikten asıldı. Geriye iki tane demir kozalak ağırlık kalmıştı. Onları da saatin altından sarkan iki ayrı zincirin ucuna validem bağladı. Ağırlıklar bağlandıktan hemen sonra saatten tik tak, tik tak sesler gelmeye başladı. Hepimizde bir sevinç, artık evimizde bir GuGuk lu saat çalışmaya başlamıştı. Tarife uygun bir şekilde validem her iki zinciri dikkatle  çekerek, ağırlıkların yukarıya çıkamasını sağladı. Bu kurgu bir hafta yetecekti. Validem biraz da ikaz edercesine;

- Bu zinciri Kamil sen çekme , ben her hafta çeker kurarım, diyerek görevi üstlenmişti.

Pederin biraz sert mizaclı olduğundan kurgu zincirini lüzumundan hızlı çekip kopartmasın diye mi söyledi bunu validem, bilmiyorum. Daha sonra sabırla saatin GuGuk sisteminin çalışmasını görmek için saat başını bekledik. Tam saat başında, saat kaç ise, onun sayısı kadar öten bir tahta kuş kapağın içinden çıkıp ötmesini seyrederken hepimiz sevinçliydik. Artık GUGUK'un ipi annemde, sistem çalışmaktaydı.

Durum, Ülkemizde son 17 senedir bir HUKUK güvensizliği yaşanmakta. Hakimler  hükmeden tarafından atanmakta, onun isteği doğrultusunda karar verilmekte, demokrasi adına yapılan seçimler iptal edilmekte, ekonomi buna paralel çökmeye devam etmekte. Validemin GUGUK ipi gibi ülkemizdeki HUKUK'un ipi beş tepeden çekilip idare edildiğini izlerken, ülkemin geleceği için endişe taşıdığımı ifade etmek isterim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>