YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

60 SENE SONRA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 26/04/2019 | Saat: 22:50

60 Sene Sonra

Bir çok kişi tarihin tozlu yapraklarını pek karıştırmaz, ancak tarihte bir çok dersler vardır alınması gereken. Bundan tam 60 sene evvele götürmek istiyorum sizi . Yine Nisan ayı, 1959 senesi. Genelde siyasi arena bahar geldiği zaman kaynamaya başlar. 1959 senesinde de öyle oldu. İsmet Paşa yurt gezisine çıkmak için plan yapar. Bu planın ilk durağı Yunan Baş komutanı Trikopis’i esir aldığı Uşak ili. Uşak Milletvekili Ali Rıza beyde şehirde mutlaka sevenlerinin bekleyeceğini ifade ederek, İnönü’yü teşvik eder. İç İşleri Bakanı olarak Dr.Namık Gedik, İnönü’ye haber göndererek Uşak iline gitmemesini tavsiye eder. Halkın galeyana gelmesi halinde çıkacak kargaşaya hakim olamıyabiliriz ve meydana gelecek olaylarda zarar görürsünüz, diyerek İsmet Paşa yı bu geziden vaz geçirmek için çok çalışır.

İç İşleri Bakanı olan Dr.Namık Gedik 14 Mayıs evlerinde oturmazdı, Kızılayın göbeğinde Sakarya sapağının biraz aşağısındaki bir evde otururlardı. Kızı Ayla Gedik rahmetli ablamın sınıf arkadaşı, oğlu Arda ile dostluğumuz vardı. O günler çok sıkıntılı bir dönemdi. Ancak Halk partisi tarafından İç İşleri Bakanına verilen cevapta Uşak’ta siyasi tansiyonun yüksek olmadığı, İktidar Partisinin vatandaşın emniyetini sağlaması görevidir, denilmekteydi. Bu görevini yapmasına halkın seyahat etmesi  engel teşkil etmediği de belirtilmiş. Bu nedenle asayişi korumak devletin görevi olduğu hatırlatılmış.

CHP li 46 Millet Vekili ve İsmet İnönü trenle bu geziye çıkarken Ankara dan uğurlamaya gelen partililer de Ankara garına, polis güçlerinin Bakanlıkdan aldıkları emirle, sokmazlar. Devrin İktidarı Demokrat Parti, İsmet Paşa nın Eskişehirde halka hitap etmesini engellemek için bir dizi önlemler bile alarak konuşmasını susturmak için her türlü çareye baş vururlar. Hatta konuşurken trenlerin ve kamyonların  düdüklerini çalarak İnönü’nün sesini sabote etmeleri, toplumda dikkat çekmeye yeter. Hele Uşak tren istasyonuna gelen yollarda bir dizi kazılar yapılması ile köylülerin Uşak’a gelip, İsmet Paşa yı görmeleri engellenir. Tren garına gireceklere toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten tutuklanacakları, halka Belediye hoparloru ile ilan edilir. Uşak tren garında toplanan Demokrat Partili insanların fırlattıkları taşlardan bir tanesi İsmet Paşanın başına isabet eder, fakat Paşa buna pek aldırmaz.  

İsmet Paşa Kayseri de oluşan bazı olaylardan dolayı 2 Nisanda Kayseri’ye gitme kararı alır. 3 Nisanda Kayseri’de İl Kongresi yapılacağından, İsmet Paşanın bu seyahatine makul bir sebep olur. Ancak  2 Nisan günü sabah 04.00 de Mebbus Evler Ayten sokaktaki İnönünün evine bir telgraf gelir. Kayseri Valisi Ahmet Kanık’tan gelen telgrafta Paşanın Kayseri ye gelmemesi söylenir. Vali aynı zamanda kongreyi men ettiğini bidirir bu telgrafta. Bir vatandaşın seyahat etmesini nasıl engellenir, diye trene biner İsmet Paşa. Ankara dan kalkan tren Himmetdede istasyonuna kadar sorunsuz yol alır. Yol boyunca İsmet paşaya geçtiği her yerde halkın lehte gösteride bulunması, Paşayı mutlu eder. İktidar bu sevgi gösterisinden rahatsız olur. Himmetdede istasyonunda tren durdurulur.  Vali ve Emniyet müdürü İsmet Paşa ya ‘ Kayseriye giremessiniz. Geriye Ankara ya dönün talimatı tebliğ edilmeye çalışılır. İsmet Paşa Kayseri’ye gitmeye kararlı olarak 3.5 saat belketildiği Himmetdede istasyonundan Kayseri’ye devam eder. Kayseri ye geldiği zaman partililer tarafından coşku ile karşılanır, her hangi bir olaya şahit olunmaz. Paşa daha sonra Yeşilhisar dan gelen davete gitmek ister. Bu sefer buraya gitmesi engellenmek istenir. Gideceği vasıtanın önüne ve arkasına askerden barikatlar kurulur. İsmet paşa yürüyerek barikatın bulunduğu yere doğru gider, barikat iki yana ayrılarak geçmesi için subaylar dahil selama dururlar.  Hemen arkasındaki ikinci barikatın başında BinBaşı Selahattin Çetiner vardır. İkinci barikat ta iki yana ayrılarak Paşaya selam vaziyetinde durdular. İsmet Paşa gelen subaya sorar:

-       Ateş emri vermiyecek misin?

-       Ne münasebet Paşam, size ateş emri vermektense intiharı etmeyi tercih ederim,  diyerek sanki İsmet Paşanın askerin başına dönüşü izlenir.

Bu gün yine bir Nisan günü Ankara Çubukta bir şehit cenaze törenine muhalefet Partisinden yetkililerin gelmemesi isteniyor. Nedenini yine İçİşleri bakanı açıklıyor. Meydana gelecek olaydan sorumlu tutulmamak adına söylenir bu sözler. Cenazeye Parti Başkanı gelir. Yaratılan kargaşada  Parti Başkanına bir sabıkalı yumruk atar. Yakın tarihimizde iktidar olanlar tarihin tozlu sayfalarında kaybolup giderlerken,  ATA rahmetlinin partisi 60 sene evvel de, 60 sene sonra da aynı tip olayla karşılaşmakta diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>