YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

GULLİVER'İN MACERASI
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 19/04/2019 | Saat: 10:13

Gulliver’in Macerası 

Istanbul’da yeni yapılan na-tamamhava limanını kullandınız mı bilmiyorum.  Ben açılmasının ertesi günü Ankara’dan Istanbul aktarmalı Londra seyahatimde kullandım. Hani Ankara’dan aktarmasız  yurtdışı seferler olsada, Başkentte yaşayan yurdum insanları bu eziyeti çekmeseler derim. Bir hava alanının çok büyük olması bir avantaj olmasa gerek. Kullananlar açısından da kalabalık bir hava alanı pek tahammül edilmeyen bir durumdur. Frankfurt hava alanı veya Chicago hava alanı pek tercih ettiğim hava alanları değildir. Çok büyük olunca bir kapıdan diğerine gidebilmenin bir fiziksel bedeli vardır. Herkes her istikamete doğru yürüdüğünden, kendi yolunuzda yürümenizde aksamalar meydana gelir. Hele birde yürüyen hareketli şerit yollar yoksa vede biraz yaşınız ilerlemiş ise, bu yol alma daha da güçleşir. 

İşte yeni yapılan hava limanının ilk görüşte bendeki etkisi. Aslında bu arazi Istanbul’un, 60 sene evvel verilen izinlerle, açık işletme linyit yataklarıdır. Onlarca madenciye bu araziler açık işletme ile linyit kömürü çıkartılması için belirli koşullarla tahsis olunan araziler. Koşullardaki en önemli husus : İşletme sonunda açılan bütün çukurlar toprakla kapatılacak ve ağaçlandırılacak. İşletme sahipleri bu işlem için senelere sirayet eden bir fonda bunun giderini biriktirecek.Hal böyle iken Istanbul’da mavi akım projesi kapsamında gelen doğal gaz, şehrin en ücra köşesine kadar götürüldü. Hatta adalara bile deniz altından doğal gaz borusu döşendi. Böylelikle Istanbul’un linyit kömürüne ihtiyacı kalmadı. 50 yıllık işletme ruhsatı olan maden işletmecileri zamanın en üst yetkilesine giderek ağladılar. 

Hemen bir proje çizildi, dünyanın en büyük hava limanı bu linyit yatakları üzerine yapılmasına karar verildi. Maden ocağı sahipleri sözleşmeden kurtuluşlarını bayram yaparak kutladılar. Projeler çizildi. Ancak projelerin çizilmesi sürecinde, bir hava alanı inşaası konusunun detaylı incelendiğine inanmamaktayım. Çünki bir hava limanı yapılacak arazide hakim rüzgarların en az 5 sene incelenmesi gerekmektedir. 

Geriye baktığımızda Atatürk Hava limanında güney - kuzey istikameti ve kuzey-doğu ile  güney-batı istikametinde iki ayrı iniş ve kalkış pisti bulunmaktadır. Bu araziyi kuzeyden gelen POYRAZrüzgarına şehirde inşaa edilen yüksek binalar bu iki pisti rüzgara karşı perdelemektedir. ‘’ GUST ‘’adı verilen darbeli sert rüzgarları yüksek binalar kısmen engeller. Bu nedenle uçakların kalkış ve inişlerinde aşırı rüzgarın etkisi azalmış olur. 

Gelelim yeni yapılan hava limanımıza . Hava limanı Karadeniz’e açık bir konumdadır ve Karadeniz’den gelen rüzgardan bütün hava limanı etkilenmektedir. Bir örnek: Istanbul - Londra seferinde uçağımız pistin başına geldi, rüzgar yön değiştirdi diye verilen anonstan sonra bir başka kalkış pistine gitmek mecburiyetinde kaldık. Kalkışımız bu değişiklikle 45 dakika gecikti. Kalkışta bilhassa GUSTesaslı sert rüzgara maruz kalan uçak kuyruk yapısı, uçağı savurma ihtimali yüksektir. Uçak Kazaları Raporlarında istatistik verilerinde  bu tür kazalar mevcuttur.  Bu durumu Londra dönüşümüzde daha fazla hissettik. Koskoca 777 tip uçak inişinde yan rüzgarın etkisi ile aşırı sallanması, yolcular arasında kısa panik yaratmaya yetti. Daha şiddetli rüzgarlarda ne olur , kar ve tipi yağışında durum ne olur bilmemekle birlikte, bundan böyle Sabiha Gökçen hava limanının kullanılması daha bir ehveni şer olacağına inanırım. 

Bir başka konuda açık işletme linyit yataklarından kalan göletler toprakla dolduruldu. Ancak bu dolguların altı zaman içinde uçakların zemine çarparak inmelerinden meydana gelen darbelerde, zemin nasıl bir tepki vereceği henüz belli değildir. Bu konuda İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenen seminere dinleyici bile göndermeyen bir idare, Gulliver’in Macerasımisali, olası pist çökmelerinde ne yapacaklarını merak etmekteyim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>