YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUSTAFA KAYMAKÇI

İZMİR TARIMINDA UMUT NASIL YEŞERDİ?
Yazar: MUSTAFA KAYMAKÇI | Tarih: 05/04/2019 | Saat: 21:26

Yerel seçimleri tamamladık. Seçimin sonuçlarını etkileyen en önemli konuların başında “İş ve Aş Sorunu”nun geldiği gözlemleniyor. Özelikle gıda fiyatlarında meydan gelen artışlar, kentlerdeki sonucu etkiledi. TÜİK’in bildirdiğine göre gıda fiyatlarında meydana gelen artış, düzeltilmiş rakamlara göre bile yılda yüzde 30 dolayında.

Gıda fiyatlarındaki artışın görünürde iki nedeninin olduğu söyleniyor.

Birincisi, nüfus artışına koşut olarak üretimin artmayışı. Üretimin artmayışında tarımsal girdilerde, örneğin yakıt, gübre, tohum ve ilaçta döviz girdisine bağlı olarak maliyetlerdeki artış. Buna çiftçilerin ürünlerini değer fiyata pazarlayamaması da eklenince üretici tarımsal üretimden uzaklaştı. Neredeyse iki Trakya Bölgesi düzeyinde tarım alanında  üretim yapılamayacak duruma geldi.

İkincisi ise, üretici ile tüketici arasında uzun bir pazarlama kanalının varlığı. Daha açık deyişle aracı sayısının fazlalığı. Üretici dertli, ancak tüketici de dertli.

Sonuç olarak ortaya çıkan durum, dış ve iç etmenlerinin üretici ve tüketici lehine olmadığından kaynaklanıyor. Çünkü örgütsüz

Bu yazımda “Üreticinin örgütlenmesi durumunda neler oluyor?” konusunda bilgi vereceğim.

Üretici örgütsüz olduğu için para kazanamıyor.

Türkiye’de, çiftçilerin birçok sorunu var. Çiftçiler ürünlerini değer fiyata pazarlayamıyor. Bu nedenle giderek fakirleşiyorlar. Fakirleşmenin en önemli nedeni örgütlenme yetersizliği. Teknik ve ekonomik örgütlenme en alt düzeyde.

Pazarlanabilen tarım ürünleri içinde kooperatiflerin payı %3-5’i geçmiyor. Oysa, girilmesi ile her şeyin çözümlenebileceği sanılan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bu oran ülkelere göre %50-100 arasında değişiyor. AB Tarımsal Organizasyonlar Komitesi (COPA) ve AB Tarımsal Kooperatifler Genel Komitesi (COGECA) gibi üst örgütlenmeler, çiftçi haklarını koruyor.

İzmir Tarımında Umut Nasıl Yeşerdi?

Türkiye’ de çiftçilerin örgütlenmesi çok düşük düzeyde olmakla birlikte özellikle Ege’nin başat kenti İzmir’de tabandan gelen umut verici gelişmeler var.

Ağırlıklı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile tarımsal amaçlı kooperatifler arasında yapılan işbirliği ve güçbirliği ile üreticilerin örgütlendikleri takdirde, geleceğin çiftçiler için daha iyi olabileceğini gösteriyor.

Bu dayanışmanın sonuçları olarak iki çıktı göze çarpıyor. Birincisi kooperatifleşme ile İzmir’de tarımsal üretim Türkiye’nin iki katından daha fazla oldu.

İkincisi de kırdan kentte nüfus akışı, durdu. Ve de genel olarak çiftçilik zor da olsa önemli prestijli bir iş durumuna gelmeye başladı.

Örneğin, Bademler (Urla), Gödence (Seferhisar), Bademli (Ödemiş), Tire (Tire) ve İğdeli (Kiraz) gibi yörelerdeki kooperatifler, kırsal kalkınmaya  önemli katkılar sağladı.

Bademler Koop neler yapıyor?

Kooperatif, İzmir ve diğer illerin yazlık, kışlık, organik ve çok yıllık çiçek gereksinmesi karşılıyor. Kesme çiçek üretimi yapıyor. Zeytinyağı fabrikası var. Türkiye’deki kooperatiflerin ürettikleri ürünleri pazarlıyor. Ayrıca kurmuş olduğu “Doğal Yaşam Köyü” ile çiftçiliği ve kır yaşamını özendiriyor.

Koop, aynı zamanda Bademler Köyü (Mahallesi) ve civar köylüler için önemli düzeyde iş sağlıyor.

Gödence Koop, zeytinyağı işleme konusunda uzmanlaşmış.

Gödence Koop, ağırlıklı olarak zeytinyağını işleme konusunda uzmanlaşmış. AB standartlarına uygun üretim yapıyor. Zeytinyağı üretimi dışında salamura zeytin, pekmez, bal, tarhana ve ev şarabı da kooperatifin markası altındaki ürünler olarak pazarlanıyor. Kooperatif, salt üretimi değerlendirme konusunda etkinlik yapmıyor, köyün bütün sosyo-ekonomik konularını da kucaklamış hazırlanan kalkınma programlarıyla, Gödence köyü Türkiye’nin en dinamik köylerinden biri durumuna gelecek.

Bademli Koop, nitelikli meyve fidanı üretimi yapıyor.

Bademli Koop, nitelikli meyve fidanı üretimi ile Türkiye’nin gündemine girdi. Bu bağlamda doku kültürü çalışması yaparak fidan üreticiliğini bilimsel temellere oturttu. Türkiye meyve fidanı gereksinmesinin büyük bir çoğunluğunu karşıladığı gibi dış pazarlara da fidan satıyor.

Ayrıca süt ürünleri ve zeytinyağı fabrikasına da sahip.

Tire Süt Koop, bölge hayvancılığına yön veriyor.

Tire Süt Koop, 2001 yılında, Küçük Menderes’teki inek sütünü değerlendirmek amacıyla kurulmuş. Kooperatif, inek sahibi olan ortaklarına otomatik sağım sistemi ve soğutma tankı ile köy merkezlerine ortak kullanımlı soğutma tankları sağlıyor. Ayrıca ortaklarına veteriner hekim hizmetleri veriyor, yem ve mazot gibi temel giderleri ucuza getiriyor.

İğdeli Koop, peynir üretiminde öne çıktı.

Koop, çalışma bölgesi olan 21 köyden süt topluyor. Üç yerde 10, 8 ve 5 ton kapasiteli süt soğutma merkezi var. Günlük toplanan 45 ton sütün 26 tonu soğuk süt olarak satılıyor, geri kalan 19 ton süt ise üretime alınmakta. Kaşar Peyniri, Beyaz peynir ve Tulum Peyniri üretimi yapılıyor. 5 adet süt toplama aracı ve 10 nakliyeci aracı ile çok zor koşullarda ortaklarına yem, un, çay, şeker ve yağ gibi ihtiyaçlarını daha ucuza ayaklarına kadar götürüyor.

Prof.Dr.Mustafa Kaymakçı

mustafa.kaymakci68@gmail.com

5 Nisan 2019[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>