YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Kasap Et Derdinde Koyun Can Derdinde
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 30/01/2019 | Saat: 03:08

Kasap Et Derdinde Koyun Can Derdinde

Yakınlarda çarşıya pazara çıktığınız oluyormu? Bu soruyu daha başka yönden sormakta isterim. Cebinizdeki parayla ne alabileceğinize hiç baktığınız olurmu? Hani paranızı sayıp, isteklerinizi sıralayıp, öncelikleri göz önüne alarak ilk sıradakini almaya kalkıp, etiketlerini gördüğünüzde almaktan vaz geçtiğiniz oldumu? Böyle bir durumda büyük bir kesim insanın var olduğuna inanmaktayım. Adam pazara çıkıp almak istediklerinin yarısındanda az erzak alıp, evine geri döndüğüne inanıyorum. Bunu teyid eden halkla Pazar yerlerinde gezen muhabirlerin ekran için röportajlarını izlemekteyim. ‘’Memlekette pahalılık yok , fiyatlar yapay şişirilmekte’’ diyerek toplumu uyutmaya kalkan Hazineden sorumlu Damat, 5 Tepedeki sarayda erzakın nereden alındığının farkında bile değil. Hele birde Hayvanlardan sorumlu beyzadenin otu, eti yurt dışından getirip, fiyatları indirme çalışmasına söyliyecek bir cümle bile bulamamaktayım. 

Bir kurumun başkanlığını yapan Babasının da en az onun kadar kartları eksikti. Bir tarihte bir sanayi dalına yatırım yapmayı düşündük ve çalışmaya başladık.  Bu sanayi dalındaki Türkiye’nin ilk yatırımına teşvik almak için fizibilite raporu hazırladık. Raporun ekine üretim konumuzdaki cihazların resimli katologlarını bastırıp, raporun ekine koymuştuk. Katoloğun kapağına güzel bir de bayan hemşirenin resmini koyduk. Müracaatımızı Teşkilatın Demirtepe, Ankarada bulunan binasına teslim etmiştik. Zaman geçti, teşvik belgemiz geciktikçe gecikmişti. Kalkıp teşkilatın başkanına gittiğimde, katoloğun kapağındaki güzel bayanın resminin oradan kaldırılmasını istedi, yoksa teşvik verilmeyeceğini söylemişti. Ağzım açık kalarak teşkilatın binasından ayrılırken, duyduklarıma inanamamıştım.  O tarihte bu günleri düşünmedim desem yalan olur. 

Ancak bu günkü durum ise  fiili bir durumdur. Türkiye tarihinin en borçlu dönemini yaşamaktayız. Sanayi olarak yatırımların durduğu, hayvancılığın gerilediği, tarımın can çekiştiği, şeker fabrikalarının elden çıkarıldığı, bankaların yabancıların eline teslim edildiği, iletişim sisteminin başka ülke firmaları tarafından kontrol edildiği, Savunma Sanayimizin belki en önemli yatırımlarından biri olan Tank Palet fabrikasının yabancıların eline hediye edildiği bir ülkede yaşamaktayız. Geleceğimden endişe etmekteyim. 5 Tepe de yaşayanlar ülke panaromasına işbirlikçilerinin gözlüğünden baktıklarından, onlara bir mana ifade etmeyebilir. Halen eğitim hizmeti veren 62.800 okul bulunmakta.  430 binden fazla öğretmen atama beklerken, imam hatiplerin böyle bir sıkıntısı olmamakta. Sadece son 15 sene içinde 31800 cami yapılarak bu meslek gurubu için toplamda 108.000 camide  iş imkanı sağlanmaktadır.  Aynı imkanın Okul yapımında önem verilmemiş olması, Türkiye’nin ayıbıdır. 

Ülkemizin her bir kaç senede bir seçim atmosferine girmesinin doğru olmadığı konusuna değinmek istemiyorum. Ancak ülkemin geldiği noktada daha fazla durabilmesi için, ülkeden ne satılabilir diye düşünmekteyim. Çünki satılacak bir kaç madde dışında para edecek bir  değerimiz bulunmamakta. Hani kutsal emanetleri ortaya koysak , kanımca bir servet eder, amma bunların üretim yapacak sanayi dalına dönüşmesi, bu kafa ile mümkün görünmemekte. Yerel Seçimlerde kimin kazanmasını istiyorsanız o kazansın, diyemiyeceğim. Mutlaka şalmayan , aşırmayan, namuslu bir idarenin işbaşına gelmesi gerekir. Benim memurum işini bilir diye camiye kılıf aranmaması gerekir. Ancak şu bir gerçektir ki, tek parti iktidarlığı artık uzun bir dönem hayalde kalacağa benzer diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>