YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

TEMİNAT
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 23/01/2019 | Saat: 20:37

Insanlar genç yaşta bir çok konuda aşırı cesaretli olup macera yaşamayı sever. Konuları ince ayrıntılarını düşünmeden hareket ederler. Kimi zaman bu aşırı meraktan başları belaya girer. Daha sonra geriye baktıklarında ne kadar hatalı davrandıklarını anlarlar. Hani güzel bir deyiş vardır, zararın neresinden dönerseniz kardır denir ya, işte böyle zamanlar insana tecrübe kazandırır. Tecrübe kazanmadan evvel birisi gelse, size bu konunun riskli olduğunu söylese, vaz geçmenizi istese , inanıyorum ki bu doğru sözlere değer verip konudan vazgeçmezsiniz. Genç yaşlarda deneme yanılma metodu daha geçerli olmakta . Yanıldığınız bir konuyu, sizden daha genç nesile tavsiye niteliğinde söyleseniz bile, kabul göreceğine inanmamaktayım. Çünki insanoğlu her zaman olmasada çoğunlukla deneyim metodu ile öğrenmeyi tercih eder. Kendimden çok örnekler vermem mümkün. Ancak bir konu önemlidir, insanoğlu yanıldığı bir konuda tekrar aynı deneyimi yaşamaya kalkışması zordur. Elini sıcak sobaya dokunan bir çocuk, tekrar elini o sobaya uzatmaz.    

Yaş ilerledikçe bu öz güven ve cesaret yerini daha temkinli davranmaya yöneltir. Bir çok konuda deneyim kazanan insan, aynı deneyimi asla tecrübe etmeye kalkışmaz. İnsan çoğu zaman hırslarının esiri olur. İnsanın aklı, hırslarının arkasında giderse hataların bir biri ardından sıralanması işten bile değildir. Yaş ve deneyim artıkça insan aklı hırslarının önüne geçmeye başlar. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Bu durumların en çok yaşandığı zamanlar, bir konuda iktidar sahibi olduğunuz zaman, daha uzun bir dönem bu erki elinizde tutmak adına hırs sahibi olduğunuzda hatalar başlar. Öyle hatalar yapılırki, o hatanın örtülmesi için hırs, bir başka hataya yöneltir insanı. Hatalar, hırslarla beraber yarışmaya başlar. Daha sonra, geriye bile bakılmadan daha büyük hırslarla hayat devam eder, buna paralelde derin izler bırakacak hatalar zinciri oluşur. 

Bu durum siyasette daha belirgin bir hal almakta. İdare edenlerin hatalar zinciri, başta halkı bile yok sayacak derecede iktidar hevesinin devam etmesini düşünür. Önemli olan o kurumu seçenlerin yerine, parasal kaynak sağlayan küçük toplum veya kişilerin menfaatleri öne çıkar. Bu iktidar hırsı parayla her şeyi elde edeceğini sanar. Aslında o mevkiye gelirkende insanların üstlerine basıp, bu hırslarının esiri olarak tırmanır erkin tepesine. Tepeye ulaştımı gerisi kolay, üzerine basarak çıktığı toplumu dahada ezip, seçim zamanına yakın bir tarihte biraz ferahlık verdinizmi, balık hafızalı toplum hemen kanar. Ne yapsın, bir lokma aşa muhtac, hak ve adaletten uzak yaşarken , bir anlık hatırlanmak bile bu yurdum insalarını memnun eder. Çök derseniz çökerler. 

Bir insan nasıl olurda hem idare eden, hem murakabe eden , hemde yargılayan koltukta oturur? Kalkıp parti başkanı olarak meydanlara çıkıp siyasi kurumları kavurursunuz. Siyasi Kurumlar, parti başkanına cevap verdiğinde, kişinin hemen diğer kimliğinin içine sığınıp, sizi yargılamaya başlarlar. Böyle idarelere ne ad verildiğini hiç düşündünüz mü? Bildiğinizi ümit etmekteyim.

Ülkemde geldiğimiz durumu düşünmekteyim. Yaklaşan seçimlerde o kadar çok şaibe etrafta dolaşmakta ki, hangi birine bakacaksınız.  Uluslararası Ülke Değerlendirme raporunda belirtilen, seçimleri güvensiz ortamda yapılan Avrupa ülkelerinin başında gelmekteyiz, notumuz 4.5, yani sınıfta kalmaktayız .  Nasıl bir rüşvetle yapılmak istenir bu hileli durum? TEMİNAT; Yüksek Seçim Kurulunun görev sürelerini 2 yıl daha uzatılması sizce neyi etkiler diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer    [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>