YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

EKO
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 13/01/2019 | Saat: 17:50

EKO 

Toplum her konuda bilgi edinmek için çok çalışır. Toplumun bazı kesimlerini bir konu fazla ilgilendirmez. Oda Ekonomi dir. Beni çok ilgilendirir, çünki her akşam , kimi zamanda her sabah, haber izlerken birilerinin çıkıp rakamlarla beni aldatmasına çok üzülürüm. Hani Sayın Portakal ‘ Aklımla alay etmeyin ‘ dediği gibi, bende rakamlarda boğulup alay edilmekten hiç hoşlanmam. Türkiye de telaffuz edilen rakamlarla uluslar arası platformda telaffuz edilen rakamlar arasında fark olunca, doğru olanı kabul ederim. Rakamlarda oyun oynamayı çok seven Damat beyin söylediği cümle tanrının tekliği bile olsa, inanasım gelmemekte. Biz bu idare edenlere layik değiliz demekteyiz.

Ekranlarda bazı programları tesadüfen, kimilerinide bizzat seyrederim. Toplumun büyük bir kesidinin resmini çizebilecek kadar şeffaf bir yarışma programı olan Kim Milyoner Olmak İster programını nefesimi tutarak izlerim. Yetişen neslin bilgi konusunda ne kadar düşük profilli olduğunu izlemekteyim. Fizik lisans mezunu bir yarışmacıya Samsun’dan Trabzon’a giderken hangi şehirlerden geçilir, sorusuna verilen Amasya- Tokat cevabını, yarışmacının coğrafya hocasının duymadığına inanmaktayım. Yoksa ekrana gelip yarışmacıyı kıyasıya döverdi diye düşünmekteyim.

Buna benzer o kadar çok soru bulunmakta ki; bunlara bakarak yeni nesil toplumun ne kadar okumuş cahil olduğuna inanmaktayım. Bu örnekleri çoğaltmak işten bile değil. Bu insanlara Türkiye ekonomisi hakkında ekranlardan bol miktarda gerçek dışı rakamlarla ülkemizin Habeşistan doğru gittiğini söylesiniz, kayıtsız inanacak bu insanlar.   

Uluslar arası bir raporda Dünya ülkelerinde Demokrası ve Ekonomi konusunda sıralama yapılmış, ve en üst sırada Norveç‘i görmekteyiz. Ondan sonra Izlanda gelmekte. Bunları İsveç, Danimarka ve İrlanda takip etmekte.  Sivil hürriyetlerin en yüksek olduğu ülkeler bunlar. Seçimlerin şaibesiz olduğu ülkeler de bunlar. 14 uncu sırada bulunan Ispanya dan sonra demokrasi, kusurluolarak ifade edilmekte.  Bu sıralamada 19 inci sırada Güney Kıbrıs bulunmakta. Yunanistan’da 20 inci sırayı almakta.  Türkiye Avrupa sıralamasında Yunanistan’dan sonra 21 olarak sonuncu, dünya sıralamasında  ise 110 uncu sırada yer almakta. 

Raporda Türkiye’deki rejim hakkında demokrasi dememekte ,‘HYBRID’, yani melez olarak nitelemekte. Biz kendimizi nasıl tarif edersek edelim, esas olan bizi onların nasıl gördükleri önemli olduğuna inanmaktayım. Politik kültür notu olarak Demokraside ileri ülkelerin 8.9 veya 9.2 gibi verilen değerleri, bizde 5 olarak gösterilmekte. Türkiye’de, Politik kültürün diğer ülkelere nazaran çok daha zayıf olduğunu raporda belirtilmiş, seçim neticeleri hakkında güvenilirliği 4.5 olarak notlandırılması, diğer ülkelerin 8-9 notu yanında  ikmale kalmış talebe gibi gözükmekte. 

Ancak bu her sene Ocak ayında ilan edilen değerlendirmede senelerdir doğru olmayan bir tek rakam görmedim. Ülkemizde her seçimde sandık ve oylardaki sayımda bir şaibe yaşandığından, Demokrasi konusunda daha çok fırın ekmek yenmesi gerektiğine inanırım diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>