YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

MİHRİBAN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 12/01/2019 | Saat: 14:25

Benim gibi her akşam haber saatinde ekranların başına sizde geçip haberleri izlemeye başladığınızda, bir kavgacı suratı görüp ‘’Bay....  ‘’ diye kaşlarını çatarak konuşmaya başladığında kanal değiştirdiğiniz oluyor mu? Değiştirdiğinizde medya kartelinin BİR diğer kanalı karşınıza çıktığında, hemen bir başka kanala hızla geçtiğiniz oluyormu? Ben sıkca yapmaktayım. Kanallarda gezinmekle izlemek istediğim en önemli kriter ; haberin doğru olması, ve yorumsuz verilmesini aramaktayım. Ekranda kavga eden bir insan yüzünden nefret etmekteyim. 

Kaşları çatılmış ekranlardan, sanki bir okul müdürü sıfatıyla sınıfta yaramazlık yapan haşarı çocukları azarlamakta olduğunu  sanırsınız. Halkın aradığı çok önemli haberler belki bu kanalların içinde kaybolmakta , gerçek gizlenmekte. Bu ekranlarda bulamadığımızı yabancı kaynaklı yayınlarda bulmaktayız. Bu günlerde çok güncel olan bir konuda yurtdışına büyük  sermaye ve beyin göçü olduğu bir gerçektir . Bunu aylar önce bu sütunlardan 253,640 yurdum insanının ülkeyi terk ettiğinin bilgisini verdim. Bu rakam bu gün çok daha yukarı yükseldiğinin haberini aldık.  Bu büyük göç, sadece mekan değiştirmek olmasa gerek. Aynı zamanda mal varlıklarınıda beraberinde götürdükleri de bir başka gerçektir. Bu insanların 12,000 den daha fazlası dolar milyonerlerinin teşkil ettiği söylenmekte.  

Ülkemde yaptıkları  yatırımları elden çıkarıp, yeni bir dünyaya yelken açacak kadar bu ülkede olumsuz  ne olmuştur diye hiç düşündünüzmü ?  Bir insan köyünü tarlasını bırakıp neden büyük şehirlere geldiğini araştırdığınızda, bir kaç konu ortaya çıkmakta. Yeterince muntazam gelirleri olmayan kırsalda yaşayan insan, çocuklarının istikbal şansını büyük şehirlerde olduğuna inanarak, büyük şehirlere göç etmekteler.  Bu gerçek, yurt dışına göç olarak giden vatandaşlarda aynı mantık olmayabilir. Bütün varlığınızı çevrenizi , eş, dost, akrabalarınızı hangi şartlarda geride bırakıp yeni bir hayat için yelken açarsınız? Bunun bir macera olduğu bir hakikattir. 

Bu kadar önemli değerleri hangi koşulda bırakıp bir yabancı ülkeye göç olarak gidersiniz ? Yaşadığınız ülkede bir şeyler mutlaka kaybolmuş, bu nedenle şartlar sizi göçe kalkmaya zorlamıştır. Kaybolan nedir sizce ? Bu gibi ülkelerde sade vatandaşın güvenemediği hangi kurum vardır ki, bütün varlığını gayri menkule yatırır?  Siz ne söylerseniz söyleyin, bence bu göçteki insanlara bu nedeni sormakta yarar vardır.  Hani vatan aşkı, millet duygusu , eğer  kaybolan değerler içinde benim neslimin bekası varsa , yüreğime taş basar çekip giderim , demekte bu insanlar.  Kanımca bu insanların tedirgin olduğu bir tek konu var .  Güvenmedikleri tek konu ; o da HUKUK  olsa gerek.  Bir ülkede hukuk yoksa insanların ‘ ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR‘ cümlesini her zaman arar. Yurdum insanı onu bulamadığı zaman, yaşadığı yer vatanı da olsa, o ülkede  kalmalarının bir esbab-ı mücibesi olmaz.

Musa Eroğlu nun bir türküsü gelir hep aklıma. Zaman zaman sözlerini çarpık söylerim bu türkünün .  ‘’Sarı saçlarına deli gönlümü, Bağlamışım çözülmüyor mihriban, Ayrılıktan zor belleme ölümü, Görmeyince sezilmiyor Mihriban, Hele son mısrası bana çok dokunur, sizde bu sözlere dugulandığınızı sanırım: Her nesnenin bir biÇimi var ama , Aşka hudut çizilmiyor mihriban.    Vatan aşkı, sıla duygusu, Yurtdışına çalışmaya giden işçi yurtdaşlarımız için de geçerli idi ancak, karınlarının doyduğu, HUKUK’una güvendiği bir başka mekana ikinci vatanım demekteler, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına .

Metin Atamer. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>