YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

2019 RAKAMLAR
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 02/01/2019 | Saat: 16:13

İlk okulda bir hocam vardı, YILDIZ öğretmen,  ben ona hayrandım. O da beni çok severdi. Hatta beni severken dişlerini sıkar elleri ile yanaklarımı mıncıklardı. Canım acır fakat öğretmenim olduğu için benim hiç sesim çıkmazdı. Daha sonra yatılı gittiğim orta okuldan her sömestre tatiline eve geldiğimde, elini öpmek için evine giderdim. Her sene aynı muhabbetle yanaklarımı mıncıklar, severdi. Her karşılaştığımda ‘ hayat sadece matematiktir, bunu asla unutma‘ derdi. Öğrenim gördüğüm sürecte bayramlarda ellerini öpmeye hep giderdim. Üniversite okuduğum süreçte yine bayramlarda onu ziyaret etmeyi hiç eksik etmedim. Hayır duasını alırdım. Evliliğimde ondan etkilenmedim desem belki doğru olmayabilir çünkü evlendiğim eşimin ismi de YILDIZ  oldu. 

Evlendikten sonra da bayramlarda eşimle birlikte onun elini öpmeye giderdim. Söylemi hiç değişmezdi. ‘Metin hayat her zaman matematiktir, bu gerçeği hiç unutma’ sözleri hala kulağımdadır. Çok doğru sözlerdi bana söylediği. 

Istatistiksel bir araştırma geçti elime, bir gazetenin yapmış olduğu rakkamlar vardı listede. Çok ilgimi çekti. Bu gerçekleri görsel olarak takip etmekteydik ancak, rakkamlar çok çarpıcı olduğu için burada dile getirmenin doğru olduğuna inanmaktayım.

Türkiye’de 880.673 si resmi kadrolu 149.457 si özel sektörde olmak üzere 1.030.130 öğretmen eğitim kurumlarında çalışmakta. 80 milyon nufuslu bir ülke için bu rakkam doğru mu diye sorgulamak istemem. Örgün eğitim gören 17 milyon 883 bin öğrencinin yaşadığı ülkemizde eğitim düzeninde son 17 senede 22 defa sistem değişikliğine gidilmesi, kaliteyi düşürmüş olduğu acı bir hakikattir. Bir örnek olarak ekranda bir yarışmada, Fen fakültesi mezunu Fizik lisanslı gencin Samsun'dan Trabzon’a giderken hangi illerden geçileceğini bilememesi üzücüdür. Ülkemizdeki okul sayısının 65.564  olduğunu göz önüne alırsak, kaliteli eğitim verilmesini beklemek hayal olduğunu düşünürüm. Bir sınıf içinde kaç talebe olmasından ziyade onları eğitecek öğretmenlerin kalitesi önemlidir. Bunu asla unutmamak gerekir.

Ülkemizdeki diğer rakkamlarda ilgi çekicidir. Mesela Türkiye’de 1.553 hastane hizmet vermekte ve buralarda çalışan 114.827 doktor bulunmaktadır. Ancak bu rakkamların büyük bir bölümü 3 büyük şehirde İstanbul, Ankara ve İzmir’de olduğu da bir başka acı hakikattir. Ülkemizde yapılan araştırmada her 5.635 hastaya bir doktor düşmesi ne kadar üzücüdür. Bu bir hakimin senede baktığı dava dosya sayısı gibi çarpık bir rakkam olduğunu düşünmekteyim.  

Ülkemin bir başka çarpık gerçeği ise Diyanet işlerinde kadrolu çalışan 106.973 imam-hatip mezunu olduğudur. Son 12 senede inşaa edilip imam hatip mezunlarına  iş sahası açmak adına yapılan 33.100 camii  ile müslümanların ibadet yeri olan Camii sayısı 82.693 rakkamına ulaşmıştır. Muassır medeniyetler seviyesi hedeflerinin bir tek odağı vardır o da araştırma ve geliştirme yatırımlarına verilen önem olduğunu düşünürüm. Burada çalışacak insanların üniversite kurumlarında iyi ve kaliteli eğitim almaları gerektiğine kalben inanırım. Eller Mars gezegenine araç gönderip, uzayın bilinmiyen sırlarını çözmeye çalışırken, bizler hala bir baş örtüsü konusunu temcit pilavı gibi üzerinde 1.400 yıl yorulmamızı anlamakta zorlanmaktayım. 

Kalkınmış olmak rakkamlara dayanır ancak rakkamların üzerinde oynanmamış olması gerek.  Çarpık rakamlar bize kendimizi değil, gerçek dışı neticeleri gösterir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>