YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







EN BELİRSİZ YIL: 2019
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 01/01/2019 | Saat: 14:10

Koral Çepni

                                           EN BELİRSİZ YIL: 2019            

             Önünü görebilmek, makro ekonomik gelişmelerde doğru varsayımları yapabilmek şirketlerin strateji belirlemeleri, sağlıklı bir bütçe yapabilmeleri, yatırım ve istihdam politikalarını belirleyebilmeleri, pazardaki tutumlarını saptayabilmeleri için olmaz ise olmazlardandır.

             2019 yılında ise şimdiye kadar belki yaşanmadığı ölçüde belirsizlikler hakim görünüyor. Yurt dışında Trump faktörünün getirdiği sıkıntılı rüzgarlar, ticaret savaşlarının nasıl oluşacağı, dibe vurmuş olan petrol fiyatlarının geleceği(bence yükseleceği), Güney Çin Denizinde her gün artan tansiyon, Brexit’in akibeti, AB’nin politik(Polonya, Macaristan, Avusturya) ve ekonomik sorunları(İtalya, Yunanistan), yavaşlaması tahmin edilen ABD, AB, Çin velhasıl küresel büyüme, Fed’in faiz ve bilanço küçültme politikaları, İran ambargosunun geleceği, Kuzey Suriye ve Irak’da yaşanan sorunlar, Rusya/ABD ile S-400’ler sıkıntısı, Doğu Akdeniz’deki sürtüşmeler ve daha niceleri hep belirsizliği arttıran faktörler olarak önümüze çıkmakta. Sayılan gelişmeler bizim ihracatımızı, ülkeye para girişini, USD/TL paritesini, faizleri, dış politika ilişkilerini önemli ölçüde etkileyecektir. 

             Yurt içinde de ekonomik karar vericiler 2019 için ser verip sır vermemektedirler. Her şeyden önce seçimler, seçim sonuçları, seçim öncesi politikalar seçime 3 ay kala en önemli belirsizlik faktörü olarak karşımızda durmaktadırlar. TCMB Ocak veya Mart ayındaki toplantılarında faiz indirirse kurları sıçratır mı sorusu karşımızdadır. Seçim öncesi bütçe dengelerinin seçimi kazanmak amacıyla ne ölçüde bozulacağı merak konusundur. Küresel finans piyasalarının reaksiyon göstereceği bütçe ve faiz politikaları son 1-2 ayda sağlanan bıçak üstündeki stabiliteyi yok edebilecektir. Bütçe ve faiz politikaları enflasyon gelişmesini de belirgin bir şekilde etkileyecektir. Enflasyondaki gelişme gelip faizleri etkileyecek, faizler de sonunda büyümeyi etkileyecektir. Düşük faizler küresel paranın(siz sıcak para da diyebilirsiniz) kaçmasına, enflasyonun tırmanmasına, ancak yüksek faizler de ekonomik büyümenin düşük kalmasına yol açacaktır. Ülkenin ekonomik karar vericileri hangi yolu seçecektir? YEP’te açıklanan hedeflere ulaşacak bir yolu mu, düşük büyüme ile katlanan işsizlikten çekinip, işleri sulandırmayı mı? Halkın refah seviyesinin düşmesinin sosyal barışa nasıl bir etkisi olacaktır? Taze para gelmeden, yani IMF ile bir anlaşma olmadan sorunların hızlı bir çözümü pek de mümkün görülmüyor. Yerel seçimlerden sonra ekonomik karar vericiler IMF ile anlaşırlar mı? Türkiye’nin güneyindeki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler bütçe dengelerini ve batı dünyasıyla ilişkileri nasıl etkileyeceği merak konusudur. Yavaşlayan bir küresel ekonominin bizim sıkıntılarımızdan ihracatla çıkma planımızı ne ölçüde destekleyeceği belirsizdir.

             Yukardaki konuların cevabını vermek yeni bir yıla girerken mümkün görülmüyor.  Peki, o zaman ne yapmalı?

             Sanki kısa vadede en doğru yaklaşım hiçbir şey yapmamak, pozisyon almamak, esnekliği olabildiğine muhafaza etmekmiş gibi görünüyor. Tüm alternatifleri açık tutarken döviz riskine girmemek, nakitte kalmak, yatırımları önünü görene kadar bekletmek en akla yakın gelen davranış yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Alacak takibi, alacakları sigortalamak bir zorunluluk olarak değerlendirilmelidir. Stokları son üç aylık satışlara göre tutmak doğru bir yaklaşım olabilir. Yakın gelecekte iç piyasaya mı, yurt dışına mı ağırlık verilmesi gerekeceği bilinmediği için iç ve dış pazarları korumak, bu arada tedarik zincirini gözden geçirmek, pazarlama kadrolarının yetkinliğini kuvvetlendirmek akla yakın gelen çalışmalardan olmaktadır. Brexit’in getireceği belirsizliklere bağlı olarak ihracatçıların Euro ve Pound Sterlin alacaklarını “hedge” etmeleri önerilir. Yaşadığımız krizin nasıl ve ne sürede çözümleneceğini görmek, ona göre pozisyon alabilmek için biraz bekleyip görmek gerekiyor sanki. Ancak nakit durumu kuvvetli olan, alacak sıkıntısı olmayan, ürünlerine bu piyasada bile kuvvetli talep olan firmalar “en doğru yatırım piyasanın en dipte olduğu zaman yapılan yatırımdır” mottosundan hareketle 2019’da da yatırımlarını sürdürebilirler.

01.01.2019



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>