YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

KONTROL LİSTESİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 23/12/2018 | Saat: 19:26

KONTROL LİSTESİ

Hadisenin neresinden bakarsanız bakın her yönü ile ülkemin bütün işletmelerinde sistemsizlikten hatalar oluşmakta. İşletmelerin eksiklikleri, sistem kontrol kalemleri olmadığından ileri geldiğini düşünmekteyim. Bakınız, gelişmiş ülkelerde en basit bir konu hakkında ellerinde bir kontrol listesi bulunur. Sistemdeki her konu hakkında yaptıkları kontrol listesine işaretleme tamamlanmadan geçiş verilmediğini bilirim. Bu bir işlem listesi sıralamasıdır. Bunun sırası bile kontrol listesindeki işlemleri birbirine bağlar. Madde 2 yi kontrol etmeden madde 3 e geçilmez. 

Uçaklarda bu daha bir öneme haizdir. Çalışan bütün teknik veya diğer insanların yaptıkları işleri gösteren ‘iş emri’ sıralamasında, her yapılan işlemin yanında bulunan kutuyu işaretlemeleri çok önemlidir. Kutu işaretleme işi, iş yapıldıktan sonra gerçekleşir. Bütün işler bittikten sonra, işlemin toplamında da bir kutu bulunur. Bu işaretlenir ve altına işlemi yapan kişi ismini yazar ve altına imza atar. Bu işlem bütün işletmeler için olmazsa olmaz olduğunu biliriz. Bu kontrolda yapılan en ufak bir atlama, sistemde meydana gelecek arızaların ana sebebi olacağını düşünmekteyim. 

Bir uçağın sefere başlaması için hava alanında hazırlanma sürecinde onlarca kağıtta önemli veya önemsiz bile olsa kontrol maddelerindeki kutular işaretlenme sırasında herhangi bir aksama olduğunda, bu uçağın kalkışına müsaade edilmez. 

Bir fabrikada bile, bir ham maddenin işlenmesi sırasında bir çok kontrol mekanizması vardır. Bunlarda bile bir kontrol listesi bulunur. Ham maddenin işlenmeden evvel mekanik veya kimyasal kalite kontrol listesi bulunur. Bu ham madde işlenmesi sırasında da yine bir kalite kontrol listesi ile kontrol edilir. Bazı işletmelerde ileri teknolojik kontrol sistemleri ile anlık kalite kontrolu gerçekleştirilir. Malzeme kaliteyi gerektiren düzeyde olmassa üretim kabulü alamaz. Bu nedenle bu parça üretim bandına alınmaz.  

Bir maden işletmesiine işçilerin girişinde yine bir sistem  kontrol listesi olması gerekir. Giysilerden tutunda, ellerinde ve başlarında kullandıkları malzemelerin her birinin kullanılması, maden içindeki gaz oranlarının zaman sürecinde kontroldan geçirilmesi ve neticede vardiye çıkışında bu kontrol listesinin bir ana kontrol merkezinde işlenmesi gerektiğine inanırım. Yapılan her eksik kontrol mekanizmasının sorgulanması gerekir ki içerde kaza meydana gelmesine fırsat verilmemesi şarttır. 

Bu işlemler her konuda yapılır. Gıda sektöründe bile her bir yiyecek maddesi kaliteyi karşılayacak düzeyde olmassa, bir kenara ayrılır. Her grup için ayrı bir kalite kontrol sistemi işaretlenir. Kalite standardına uyum sağlayan gıda maddeleri üzerinde kalite kodunu alıp satışa gider.  

Önemli konular için yapılan bu kontrol maddeleri neden karnesi kırık dolu bir işletmede kullanılmaz ? Bir tren işletmesinde, her trenin kalkışında kontrol edilmesi gereken maddeler ve satır başında içi doldurulması gereken kutucuk bulunmazmı ? Hareket memuru neyi kontrol edip veya etmediğini nasıl isbat edilebilir? El telsisleri ile konuşmalar kayıt altında olmadığı müddetce ne kanıtlanabilir? 

Ankara’daki tren kazası  demiryollarında 1945 den bu yana 15 inci işletme kazası ve toplam 445 yurdum insanı işletme hatasından hayatını kaybetmiş. Hiç birinden ders alınmadığını düşünmekteyim. Sabah saat 06.30 Konya treninin Ankara dan hareket saati. Yine saat 06.30 Ankara için sabah namaz saati . 

Her işletme için kontrol esasları konusunda eğitim verilmesse, Nükleer Santralda işletme hatası binlerce cana mal olacağı bir gerçektir diye bir sözüm geldi söyledim Hem Nalına Hem Mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>