YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

AHLAKSIZ TEKLİF
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 12/12/2018 | Saat: 16:39

Ahlaksız Teklif

Hatırlayın çok güzel bir film vardı 1993 senesinde yapılan. Baş kadın oyuncu Diane rolünde  Demi Moore ve eşi David rolünde ise Woody Harrelson’un oynamıştı. Film Las Vegas'da başlar, yeni evlenen Woody Harrelson ile  Demi Moore balayı için geldikleri bu kumar şehri Las Vegas’da bir birine delice aşık bir çifti canlandırırlar. Filmin esas adı Indecent Proposal’dır. Yaşlı milyarder John Gage rolündeki Robert Redford, bir şekilde bu genç mutlu çiftle kumarhanede tanışırlar. Diane'nin güzelliğine kapılan John Gage , genç kadınla bir gece geçirmek için 1 milyon dolar teklif eder. 

Bu teklife önce hayır demeye çalışırlar. Daha sonra aralarında konuşarak paranın gücüne kapılarak fikirleri çelişir. O para ile ne yapabileceklerini aralarında tartışırlar. David konuya yaklaşmak istemez, ne de olsa yeni evli ve eşini bir geceliğine bir başkasına vermek ağır gelir. Diana ise bu paranın çok büyük bir meblağ olduğundan, bir geceye değer, demeye getirir. Kocasını ikna eder. Hani mezhepleri geniş olan insanların düşünebileceği bir bakış açısından, böyle bir paraya neden olmasın diyerek kabullenilecek bir durum mudur? 

Bunu bilmemekle birlikte, bizim toplumumuzu zorlayan bir konu olsa gerek. Bir televizyon kanalında her gün yayınlanan, çarpık ilişkilerin yaşandığı bazı ailelerin böyle bir durumu ancak kabul edebilecek bir konum olarak görmekteyim. Diana kocasını ikna ederek John Gage‘e kabul ettiğini bildirir. Otelin pistine inen helikoptere binmeden önce yaşlı adam 1 milyon dolarlık çeki kadının kocası, David'de takdim eder.  Helikopter otelden havalanırken heliporta koşarak gelen David, vazgeçtiğini söylemek ister, ancak geç kalır.  Denizde bekleyen yatta geceyi geçirmek üzere  hareket ederler.  Bütün irtibatların kesilmesi için telefonları geride bırakırlar. Hüzünlü genç koca eşini eli ile ateşe attığını anlar, fakat köprünün son çıkışının çoktan kaçırılmış olduğunu idrak eder. 

Genç kocanın ne yaşadığından ziyade genç kadının yaşlı Milyarder ile neler yaşadığı filmin ana konusu olur. Bir gecede evli bir kadının, yaşlı bir adama aşık olup aklı değişebilir mi?  Cevap kişiden kişiye değişecebileceğini düşünmekteyim. Milyarder bir insan size aşık oluyor, eşinizi bırakıp büyük bir para ile yeni bir hayata merhaba der misiniz? Neden olmasın, dünyaya bir defa geliyoruz, refah içinde yaşamak bizim de hakkımız diyebilir misiniz? 

Aksi de söylenebilir, manevi değerlerim benim için olmazsa olmazımdır, bu nedenle 1 milyon doları geri çevirebilirim, diyebilirsiniz?  Bu konularda 1 milyon dolara ahlak değerlerinizi satabilirsiniz? 

Filmin sonucunu söylememe gerek olmadığını düşünüyorum. Teklif ahlaksızdır, kabul etmekle, davet çıkarılan bu ahlaksızlığa ortak olmak aynı düzeydedir.

Her konuda olduğu gibi siyasette de ahlaksız teklifler olması bence normal görünmeye başladı. Kişinin doğrudan ahlaksız olduğunu toplum önünde haykırarak bağırdıktan sonra, onunla kol kola yürümek, bu ahlaksızlığa ortak olmayı anlatmaz mı? Dün dündür bugün bu gündür, diyerek geçmişe bir sünger çekebilir misiniz? Hani akraba, kardeş gibi bir ilişkiniz varsa, kulak arkası edebilirsiniz ancak, hedefleri, manevi değerleri, ilkeleri tam tamına zıt iki siyasi kurumun birbirlerini ağır itham edip daha sonra aynı ayakkabıcıdan kutuları alıp kol kola yürümeleri, mezheplerinin geniş olduğuna işaret midir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>