YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Sun sineması - Adana
Yazar: NECİP KÖNİ | Tarih: 25/12/2009 | Saat: 13:21

Nostaljik olarak eski sinema anılarımdan bir bölüm.


Geçen yazımda bahsetmiş olduğum, Alsaray sineması gibi Adana'da geçmiş dönemlerin en şık ve güzel sinemalarından biri de " S u n Sineması " idi.

Sun sineması 1965 yılında sinema binası olarak Adana'nın en güzel semtlerinden biri olan Çınarlı mahallesi, Ziyapaşa bulvarı üzerinde temelden inşa edilen ve 1966 yılı içinde ise sinema hizmetine giren, Alsaray sineması gibi en güzel filmleri gösterime sunan bir nostaljik sinema olarak Adana'lı ve Çukurova'lı sinema severlere 1990 yılına kadar tam bina olarak hizmet verdi. Ancak 1990 yılları içinde Türkiye'deki sinema sektöründeki kriz nedeni ile " S u n Sineması" da bundan etkilenerek sinema salonunu iptal edip, sinema sahipleri tarafından mobilya mağazasına dönüştürdüler. Balkon kısmını da mevcut sahne duvarına kadar ilave bir inşaat ile uzatarak ve sahneyi küçülterek, küçük bir sinema şekline çevirdiler... Bir müddet de bu şekilde sinema severlere belirli bir süre hizmet verip, sonradan sinema binasının tamamı mobilya mağazasına dönüştürülerek, " S u n Sineması " böylelikle Adana sinema tarihinde maziye karışıp, malesef ve üzülerek ifade etmek zorundayım. " YOK " oldu.

Geçenlerde İzmir "9- Eylül" üniversitesi güzel sanatlar fakültesi sinema- tv bölümünden öğretim üyesi Sn. Zühal Çetin Özkan hanım efendiyi çekim ekibi ile birlikte Adana'daki eski sinema salonlarını ve yerlerini gezdirirken,

" S u n Sineması " binasının tamamen boşaltıldığını ve içindeki mobilyacının 400- metre uzaklıktaki başka bir mekana taşındığını öğrendiğimde, içime bir telaş ve korku girdi. Çünkü bu bir nevi bu binanın yıkılıp, yerine mutlaka çok katlı bir iş hanı veya bir apartman binası yapılacağı sinyalini bir nevi hissetmeye başladım. Aslında bu binaya bir kuruluşun veya bir holdingin sahip çıkıp bir kültür binası olarak bu binayı muhafaza etmesi, gelecek nesiller ve sanat severler için kültür ve sanata vereceği en büyük hizmet olacaktır.

Sun sinemasının göstermiş olduğu bazı hafızalarımızda kalan filmlerden ;

1* Batı Yakasının Hikayesi - West Side Story: Robert Wise, Tiglon / MGM (Metro Goldwyn Mayer) ... 1961 "En İyi Film" 10 Oscar ve Grammy ödülü ile 20'den fazla ödüle sahiptir. En son 2007 Akademi ödülünü almış olan film, Broadway'de yıllardır, Jets'in üyesi Tony'nin (Richard Beymer) Sharks'ın liderinin kız kardeşi Maria'ya (Natalie) aşık olmasıyla iki grup arasındaki çatışmayı müzikal olarak beyaz perdeye aktarmışlar.

Yönetmen : Robert Wise
Senaryo : Robert Wise
Yapım : 1961
Tür : Müzikal

Oyuncular
Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, Russ Tamblyn, George Chakiris

2* Kuşlar - Başrollerde Tippi Hedren ve Rod Taylor'ın oynadığı film, Kuzey Kalifoniya'da tatil yapan Hitchcock'un o bölgede kuşların insanlara saldırdığına dair bir bir gazete haberi okumasıyla ortaya çıkar. Bu gazate haberini, daha önce de kitaplarından uyarlamalar yaptığı Daphne du Maurier'in aynı adlı kısa hikâyesi ile birleştiren Hitchcock, sinema tarihinin en ünü filmlerinden birine imza atmış olur.

3* Baba - Vaftiz Babası(The Godfather), üç (3) Oscar kazandı: En İyi Film; En İyi Erkek Oyuncu - Marlon Brando (*); En İyi Uyarlama Senaryo - Francis Ford Coppola, Mario Puzo ... Film, 24 Mart1972 günü gösterime girdi ve ilk hafta 5,3 milyon USD gişe geliri elde etti.
Mario Puzo'nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola'nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı filmdir.Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan,Robert Duvall,Diane Keaton,John Cazale vardır. Filmin hikâyesi, II. Dünya Savaşı'nın bittiği yıl olan 1945'te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsar.

4* "Neşeli Günler", 1965ABD yapımı müzikal filmdir. Özgün adı The Sound of Music dir. 1959 tarihli aynı adlı Broadway müzikalinden uyarlanmıştır. Müzikalde olduğu gibi bu film de Howard Lindsay ve Russel Crouse'un kitabına dayanmaktadır. Filmin senaryosunu Ernest Lehman yazmıştır. Robert Wise filmin hem yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstlenmiştir. Önemli rollerinde Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Peggy Wood ve Richard Haydn oynamışlardır. Filmin müzikleri Richard Rodgers ve Oscar Hammerstein II'a aittir."Neşeli Günler", 1966 yılında 10 dalda aday olduğu Akademi Ödülleri'nden "en iyi film", "yönetmen", "müzik", "ses" ve "kurgu" dallarında 5 tanesini kazanmıştı. Ayrıca ABD'de "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi'nin "Ulusal Film Arşivi"nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

(Kaynak) * Vikipedi, özgür ansiklopedisi

SEVGİLER, SELAMLAR ve SAYGILARIMLA...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>