YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KÜRESEL TİCARET SAVAŞLARININ ETKİLERİNDEN İŞLETMELER NASIL SAKINABİLİR
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 18/11/2018 | Saat: 11:59

Koral Çepni

           KÜRESEL TİCARET SAVAŞLARININ ETKİLERİNDEN İŞLETMELER NASIL SAKINABİLİR?  

             Küresel ticaret savaşlarını bu yazı için ülkelerin yükseltilen gümrüklerle ve  tarife dışı engellerle ithalatı karşılıklı olarak azaltmak çabaları diye tanımlıyoruz. Ambargolar bu kapsamda ticaret savaşları olarak değerlendirilmemektedir.

              Ticaret savaşına başvuran ülkeler ithalat kısıtlamasıyla ülkelerinin işletmelerine rekabette bir avantaj sağlamak amacındadırlar. İhracatları kısıtlanan ülkeler de ister istemez ithalat kısıtlamalarına başvuracaktır. Ancak ticaretin kısıtlanması bir yerde dolayısıyla ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyecektir. Ekonomik büyümenin sınırlanması şirketlerin ölçek ekonomilerine erişme çabalarına sınır getirecektir. Pazar, iç piyasa veya ithalat kısıtlaması getirmeyen az sayıdaki ülkeyle sınırlanacaktır. Küresel sevkiyatların miktarı düştüğünden ilk başta nakliye şirketleri azalan hacimden daha fazla yük kapmak için fiyatları düşürseler de, sonra kapasitelerini yeni duruma adapte edip navlunları yükseltme çabası içinde olacaklardır. Yeni tedarik zincirlerinin oluşturulması gerekebilir. Bu arada ticaret yolları ve bununla birlikte navlun maliyetleri de değişebilir. İç piyasa korunduğundan ve nispeten küçük olduğundan yeni ürün çıkartmaya gerek kalmayacak, ARGE çalışmaları zayıflayacaktır. Rekabet azalacağından içerde fiyatlar artacaktır. Yükselen bir enflasyon sabit gelirlilerin satın alma gücünü eritecektir. Geniş iç pazarı ve satın alma gücü yüksek iç piyasaya sahip olan ekonomiler kendi girdilerini de üreterek avantaj sağlaya bilirler.

             Ticaret savaşlarının arkasından finansal savaşlar da gelebilir. Ekonomik savaşlar kişilerin küresel dolaşımını engelleyebilir, insanların ve toplumların birbirlerini daha yakından tanımalarını zorlaştırabilir. Ticaret savaşlarından ekonomik ve sosyal savaşa dönüşen bir ortamda arkadan silahların konuşacağı bir sıcak savaş ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir.   

             Peki, işletmeler ticaret savaşlarının olumsuz etkilerini en aza indirmek için bu ortamda neler yapabilir?

             Küreselleşmenin henüz hız kazanmadığı ‘60’lı yıllarda şirketlerin yaptıkları gibi koruma altındaki pazarlara doğrudan yatırım yaparak- riski sınırlamak amacıyla bir yerel ortak ile veya tek başına-yüksek gümrük duvarlarından kaçınmak mümkün olabilir. Tabii girilen yeni pazarların sağlığından, politik risklerden, kar transferinden emin olmak gerekir. Bunun için de o ülkenin kanunlarını iyi bilmek ve başta cari açık olmak üzere makro ekonomik riskleri iyi değerlendirmiş olmak önemlidir.  Bir başka yöntem ihracat pazarlarını çeşitlendirerek muhtemel riskleri dağıtarak asgariye indirmek olabilir. Kimi şirketler bulundukları ülkede dikey veya yatay büyüyerek tedarik zincirini hem garanti altına alıp, hem de tüm katma değeri bünyelerine dahil etmeye çalışabilirler. Yeni tedarik zincirleri oluşturuldukça yeni ve daha yüksek maliyetlere de katlanmak, bunları mümkün olduğunca pazara fiyat artışları olarak yansıtabilmek gerekecektir. Büyümenin organik olmayıp, rakipleri satın alarak da gerçekleşmesi mümkündür. Satın almaların illa aynı sektörde olması da şart değildir. Şirket tamamen değişik sektörlere yönelebilir. Eğer şirketin bilgi alt yapısı ve finansal konumu müsaade ediyorsa küresel bazda yeni ürünler çıkartarak ticari korumacılığın etrafında dolaşılabilir. Teknoloji transferi yoluyla iç pazarda piyasaya yeni ürünler sürerek, korumacılık duvarlarının arkasında başarıyı yakalamak da mümkündür.  

             Küresel ticaretin sınırlandığı ortamlarda farklı ülkelerin kültürlerini iyi tanıyan elemanlara sahip olmak öne çıkacaktır. Şirketler her şartta nakit akışlarına, borç durumlarına dikkat ederek ani pazar kayıplarında yaşanacak önemli gelir kayıplarından en az etkilenecek konumda olmalıdır.

17 Kasım 2018[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>