YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

Trafik
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 31/10/2018 | Saat: 19:03

TRAFİK

Trafikte Yasaklar denilince hemen Metin Akpınar ve rahmetli Zeki Alasya’nın sahneye koyduğu oyun aklınıza gelir. Yaşamdaki bazı konuları ne kadar da güzel sahneye koyarlardı. Seyredenleri  hem güldürür, hemde düşündürürlerdi. Konuları kendi mizah yetenekleri ile harmanlayıp sahnede işleyişlerini seyrederken ne kadar doğruları ortaya koyduklarını izlerdik.   

Devlet ne için vardır diye hiç kendinize sordunuzmu ? Ben kimi zaman bu soruyu sorarım. Çünki devleti idare edenler toplum için var olduklarına inanırım. Devlet, toplumun dirliği , toplumun refahı ve bilhassa yaşam koşullarını en azından idame ettirmesi için var olur. Ülkemdeki en önemli konuların biride 2918 sayılı kanun olduğuna inanmaktayım. Bu kanun 13 Ekim 1983 senesinde karayollarında trafik seyrinin düzenlemesi için çıktığını düşünürseniz, ne kadar geç kalınmış olduğu ortaya dökülmekte. 

Yurt dışında bilhassa medeni ülkelerde yaşayan insanlar devlete , kanunlara o  kadar saygılıdırlar ki, ne kuralları çiğner nede aykırı bir hareket yapmaya kalkışırlar. Bir yol kavşağı düşünün, her dört yön uçsuz bucaksız görünmekte, kavşağa gelen bir araç sürücüsü, trafik ışıklarında eğer kırmızı yanıyorsa, hiç bir polis veya araç görünürde olmasın , kavşakta aracını durdurup yeşil yanmasını bekliyorsa bu sürücü, o ülkede hukuk vardır ve insanlar kanunlara saygı gösteriyordur. Hukuka saygıyı her yerde anlayabiliriz, fakat trafikte bu çok belirgin bir şekilde temayüz eder. 

Dünyanın bazı şehirlerinde araç kullanmak istemem . Bunlardan biri Tahran diğeri ise Kahire dir. Neden diye sorarsanız buralarda trafik işaretlerinin fazla bir önemi harbiyesi olmadığına inanırım. Kim aracının önünü diğer bir araçtan bir kaç santim daha öne getirirse, yola onun hakim olduğu şehirlerdir bunlar.  Bu trafik akışında değil araçlar, insanların bile hayatları tehlikede olduğu bir hakikattir. Türk halkı olarak bizde bazı kalıplara girmek istemeyiz, ancak bu kalıpların bizim hayatımızın emniyeti bakımından elzem olduğunu unutmamak gerekir. Karayolları Trafiğini düzenleyen 2918 sayılı kanun da bazı maddeler vardır çok önemlidir: 

Madde 63/ 5 .. ayrıca taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

Madde 64  Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla yakılması yasaktır. 

Madde 73 Aracları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek , araçlardan bir şey atmak veya dökmek seyir halinde cep veya arac telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak yasaktır.

Madde 78/1  ...sürücülerin ve yolcuların araçların sürülmesi sırasında koruyucu tertibat kullanmaları zorunludur. Burada Emniyet Kemeri kast edilmekte. Kullanmayanlara 108 lira para cezası olduğunu da söylemekte.

Geçtiğimiz 17 Ekim 2018 tarihinde sihirbazın elindeki torbadan bir kanun çıktı. Adı Torba kanunu. Bu kanun ile trafik cezalarında ciddi bir artış meydana geldi . Ancak  bu kanun hazırlanırken bazı konuların dikkate alınmadığı bir gerçektir. 2918 sayılı kanunda yukarıda belirtilen maddelerin yeniden düzenlemesi gerekir.  Hele belirtilen ilk madde diğer maddelerin içinde en önemlisi. Tam Metin Akpınar - Zeki Alasya nın konusu . Yasak kelimesini dikkate almassanız ne olur? Yani Yasağı çiğnerseniz neler olur ? Camlarınız filmle kaplı ise, içersi görünmemekte. Bir başka ifade ile kanunda belirtilen hüküm sadece camları filmle kaplı olmayanların cezaya muhattap olacakları, kaplı olanların ise telefonla konuşması, emniyet kemeri takmaması cazaya tabi değildir , diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>