YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

YAHA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 25/10/2018 | Saat: 17:24

Bütün dünyanın gözlerini üzerine çevirdiği konuda söylenecek o kadar çok söz varki, neresinden başlamam gerekli diye düşünmekteyim. Ülkede bir hedef saptırmanın ortada dolaştığı bu günlerde, her konu o kadar güncel ve önemli ki Türkiye’nin en büyük hava alanı olacak Yeni Atatürk Hava Alanı ,YAHA , kömür yataklarının üzerinde 29 ekim tarihinde açılışı yapılacak. Yer doğrumu , zaman doğrumu , acele bitirilmesi doğrumu diye sorular kafamda dolaşırken , neden böyle bir telaş içinde olur Cumhur, diye düşünmekteyim. Bir çok soru cevapsız durmakta bu hava alanı hakkında. Eğer ATATÜRK hava alanı ismi dünyada sukut etmesi düşünülüyorsa, bu alana ne isim verilmesi gerekir? 

Cumhur kendi isminin buraya verilmesini mutlaka dayatacaktır. Belki bir şaklaban Cumhura yağ çekmek için, İATA ya bir mektup yazarak hava alanının isminin RTE olmasınıda isteyebilir diye düşünmekteyim. Aslında böyle bir davranış, bu işe ön ayak olan insanı, 5 TEPE yere göğe koymaz, terfilerden terfi beğen diyebilir. Bunu sizinde aklınızdan geçirdiğiniz doğru olabilir. Kıyamet koparmı bilmiyorum. Ancak ATATÜRK isminin dünyadan silinmesini hedefleyen böyle bir girişim, gaflet ve dalalet içinde olur. Ülkeler caddelerine , parklarına Atatürk ismini vermek için yarışırken bu ismin dünyadan silinmesi için çalışanlarda bulunmaktadır.  Bunu esefle karşılamaktayım.  

ATATÜRK konusunda sadece bu isim mi ortadan kaldırılmaya çalışılmakta ? Çocukluğumuzda okulun her haftaya başlarken, Pazartesi günleri söylediğimiz andımızı ortadan kaldırdılar. Ne vardı TÜRKÜM DOĞRUYUM  demekle  ne Türk olmaktasınız, nede doğruyum dediğiniz zaman dürüst bir insan oluyorsunuz. İçinizdeki gençlik heyecanını ortaya koymaya çalışmanız ne sizi aşşağılar nede yükseltir. Türk olmaktan nefret ediyorsanız bu kelimeyi siz dile getirmeyebilirsiniz. Ancak genç nesilde bir ruh ve heyecan yaratmak istiyorsanız, bir kimlikle bu ruhu verebilirsiniz. Çalışkan olmak sizi neden bu kadar üzmekte, diyede sorulması gerekir. Çalışkan olmak bir meziyettir, bu meziyetin heyecanını genç nesillere aşılamak, kendiliğinden vücut bulmaz. 

Küçüklerin korunması, büyüklerin sayılması bir yurttaş ve yurdum insanı olarak zaten var olan bir duyguyu dile getirmekten öte, istemesseniz gitmez. Bir yaşlının otobüse bindiği zaman genç nesilin ona oturduğu yeri vermesi ne kadar güzel bir davranıştır. Bunu gençlik andımızda dile getirmemiz, bazı insanları neden rahatsız eder ? Bundan nasiplerini almamış genç nesil, yaşlının ATM den emekli maaşını çektiğinde, pusu kurup elinden maaşını çalarlar. 

Yaşadığımız vatan için canımızı feda edeceğimizi dile getirmek, askerlik yapmamış bir insan için belki bir mana ifade etmeyebilir, hatta Üniversiteye gitmemiş insanlar içinde böyle anlamlı cümlenin fazla bir harbiyesi olmayabilir. Ancak çocukken gırtlağımız yırtılıncaya kadar bağırarak söylediğimiz bu andı, bu gün ne kadar manalı ve etkili olduğunu görmekteyim. Yeni nesilde bu duyguların yeşermesini istemeyen tarikat , tekke , cemaat ve zaviyelerin bulunduğunu yurdum insanları bilmekte. Bu düşüncelere siyasiler oy hesabı yaparak esnek davranması , bu gün Maarifin nereye geldiğini tahlil ettiğimizde anlaşılmakta. Bir ülkeyi silahla veya tankla, tüfekle yok etmeye çalışmayın. Maarif sistemini genç nesilde zayıflatın, ülke 5-10 sene içinde çöker. Çok çarpıcı bir ekran programını izlemekteyim. Kim Milyoner olmak ister, bu programda genç nesilin hangi kültür seviyesinde olduğunun açık bir delilini seyredersiniz . Soru ve cevap şıkları olan bir programdan örnek bir görüntü karesi ve soru ‘’ Çin Seddi Hangi Ülkededir’’ . Cevapta  Çin ve Hindistan’da bulunmakta. Seyirciye sorulan bu soruda Hindistan  cevabının çıkması, kültür seviyemizin nerede olduğunu anlatmakta diye bir sözüm geldi söyledim Hem Nalına Hem Mıhına. 

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>