YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

EĞRİ OTURUP
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 18/10/2018 | Saat: 20:55

Evvelden dolmuş olarak çalışan minibüslerde şoförler 9.15 olarak tabir edilen bir  şekilde koltuklarına oturur, hem yola bakar hemde binen yolculardan ücret tahsil ederlerdi. O koltuğa oturan araç sürücüleri kendilerini uzay aracı kullandığına inanır , önüne bakmadan araç kullanır, çeşitli acaip davranışlarda bulunur, halk bundan şikayet eder, ancak bu şikayetini nereye iletmesi gerektiğini bilemezlerdi. Yakın tarihlerde ise bu araçları kullananlar bir ellerinde telefon kimi zaman ileti yazmaya çalışır, kimi zaman telefon bir omuzuna dayalı kafası o omzuna eğilerek kem telefona hakim olmaya hemde konuşmaya çalışıp aracı sürüşünü yolcular endişe ile izlerler ancak kime şikayet edeyim, bilemem der yolcular. 

Sadece dolmuş sürücülerimi bu durumda , hayır, sade vatandaşta bir eli direksiyonda diğer eli ile bir telefonu tutarak kulağında konuşurken, dikkat genelde telefonda konuşulan konuda olmakta ve araç tatlı su sazanı gibi salına salına yolda süzülüp gider. Arkadan gelen araç ise bu duruma isyan eder, önde giden aracı ikaz etmek için  kornaya var gücü ile basar. Önde sazan gibi giden araç sürücüsü bu sese tepki verir, direklsiyonu tutan elinle direksiyonu bırakıp arkadan gelen araca neden korna çalıyorsun der gibi el işaretlerinde bulunur. Araç bu arada direksiyon hakimiyeti olmadığı için kaza geliyorum der gibi olur.  Bu şekilde oluşan kazaların sayısı kanımca çok kabarık olduğuna inanırım. Hatta çok sevdiğim bir Eczacı dostum Ankara Esenboğa yolunda bir lamba direğine çarparak hayatından olmuştu. 

Kimi zaman da hatayı ikaz eden araçlara , direksiyonda telefonla konuşan sürücü oturduğu yerdeki camı indirerek ikaz edene  ‘’sana ne, telefonla istediğim gibi konuşurum’’  deme cüretini gösterir. Bu tür davranışların bir kaç nedeni vardır. Devlete olan güven ve saygı bir şekilde zayıflarsa yurdum insanı yasa ve kurallara ehemmiyet vermez, tarlada traktör kullanır gibi şehir içinde araç kullanırlar. 

Bu günlerde trafik suçlarının cezalarını ağırlaştıran kanun meclisten geçti. Bu kanunun etkisi nasıl olur bilmiyorum, ancak buna fazla rağbet olacağına inanmamaktayım. Araç trafiğe çıkması için önce plakası olması gerekir, o yok. Bahçe harman makinasından bozma bir araç, hemde arka kasası var. Trafikte plakasız yol almakta . Bunun nesine ceza keseceksiniz?  Şehir içinde trafikte bir motorlu bisiklete bağlı yanında tekerlekli bir sepet, çöp toplama hurcuna benzer bir araç. Trafikte plakasız yol almakta , trafik buna nasıl müsaade eder, ve buna nasıl ceza kesilir. Bunlar dan yüzlercesi büyük şehirlerde dolaşmakta. 

Kim müsaade eder, nasıl bir önlemle bu araçlar trafikten men edilir? Bunları çözmeden siz telefonla konuşanların cezasını katlasanız ne olur, katlamasanız ne olur, eğri oturup doğru konuşalım diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>