YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

RAKAMLAR
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 03/10/2018 | Saat: 16:07

RAKAMLAR

Sizde benim gibi bazı rakamları merak ediyorsunuzdur. Ekranlarda insanlar her gün sormakta. ‘’Pazardaki bu fiyatlarla, bu maaşla nasıl yaşanır? ‘’ Doğru bir soru olsa gerek. Eğer insanlar bu maaşla hayatta kalabiliyorlarsa mucize gerçekleşmiş sayılır. Çarşıda, pazarda rakkamlara bakılması gerekir. İnsanlar bu rakamlarla yaşamakta. Bir başka deyimle yaşamaya çalışmakta. Birileri ekranlara çıkıp ‘ laflara inanmayın, ülkede enflasyon falan yok, bunlar manüplasyon’ dediğinde benim yurdum insanı bu sözlere inanmakta. Sonra pazara gittiğinde, gerçeklerle karşılaşmakta. Gelin görün ki hala ekrandaki sözlere inanmakta, pazardaki gerçek  rakkamları görmemekte israr etmekte. 

Hani derler ya hipnotize olmuşlar sanki.  Gerçek şu ki aylık enflasyon TÜFE de yüzde 10.88 vede yıllık enflasyon 46.15 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmekte. Yani Damat Ferit’in söylediği gibi 19.3 olmayacak. Bekleyin, Ekim ayında bir başka sürpriz olmayacağını kimse garanti etmemekte. Bu değerler son 15 senenin rekor rakkamları. Bu değerler Devletin açıkladığı rakamlar. Gıdada ise yıllık enflasyon % 27.70 olacağı tahmin ediliyor. Sokaktaki rakamlardan hiç bahsetmeyelim. Çünkü benim yurdum insanı devlete sonuna kadar inanır.  Bir başka söylemle insanlar artık neye inanacaklarını şaşırdılar. TEFE ve TÜFE den sokaktaki vatandaşın haberi olacağını pek düşünmüyorum. Fakat elindeki paranın bir ay, sadece yiyeceğe yetmemesini gülerek karşılamakta. Sokağa çıkıp bağırsa veya aynı görüşte olan vatandaşlarla beraber bu duruma protesto etmeye kalksalar, polisler tarafından hırpalanacağından susmayı tercih etmekteler.  

Rakamları konuşurken, sadece vatandaşın etkilendiği fiyat artışlarında, oysa kendi cebine giren parada artış varmı diye bir soru sorulsa, nasıl cevaplandırırız bunu bilmiyorum. Ancak yine yayınlanan istatislik rakamlarını bilmekte yarar var. Cumhur 5 Tepe Sarayına taşınalı, oraya Külliye demekte, sarayın giderlerinin rakamları verildi. Yıllık personel giderleri 106.8 milyon lira olduğu söylenmekte. Buna sigorta primlerinin hariç olduğu dip notta. Yapılan açıklamada sosyal yardım primleri ile birlikte aylık personel gideri 9.8 milyon Türk Lirasını bulmakta olduğu sabittir. 

Sarayın Mutfak masrafları 2.6 milyon lira olmuş geçtiğimiz sene. Cumhur neler yemiş bu Saray’da, üzerinde durmuyorum. Senelik ağırlama giderleri 36.2 milyon lirayı bulmuş. Konuklar mutlaka bu Saraydan ayrılırken epey kilo almış olduklarını düşünmekteyim. 36.2 milyon lira, nereden baksanız ayda 2 davet vermiş olsa, her davet 3.01 milyon liraya mal olmuş. Bunlara muhtarlara seçim yatırımı olarak verilen davetler de dahil olsa gerek. Sofraya neler neler gelmiş bir bilseniz, Ejder Meyvası bile sunulmuş. Vatandaşın sofraya koyacağı ekmek yokken, ejder meyvasının Cumhur sofrasını süslemesi nasıl bir vicdandır, anlamakta güçlük çekmekteyim. 

Yapılan hesaplar eğer doğruysa 5Tepe Sarayının günlük harcaması 1.8 milyon liraya tekabul etmekte. Bunlardan başka Saray’ın yıllık Taşeron olarak yaptırdığı işlere 73.9 milyon lira, Sağlık harcamalarına 2.7 milyon lira ve hijyene harcanan para 3.2 milyon lira ödenmiş. Bu harcamalara örtülü ödenek kalemi dahil olmadığını unutmamak gerek.  

Bir ülkeyi muassır medeniyetler seviyesine getirmek için uğraşı verirsin, bunuda gerçekleştirirsin, bu paralarıda harcarsın. Buna kimsenin sözü olmaz, o zaman 12 adet özel uçağa ilaveten Jumbo Jet 747-8 uçağını bile alıp binebilirsin. Fakat burada bir çarpıklık mı var ne dersiniz; bu kadar büyük bir harcama bütçesini emanet ettiğiniz insana verdiğiniz maaş ayda 53.3 bin Türk Lirası, diye Cumhur’a acıyarak bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>