YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

FUTBOL
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 01/10/2018 | Saat: 14:39

Yaşamda her konuyu ciddiye almak gerekir. Hani komedi konuları işleyen tiyatroların eserlerini seyrederken kahkaha ile güleriz ya, ancak bu eserlerin içinde bile ciddi ele alınacak konular vardır. Hem güler, hemde konudan ders çıkartmamız gerekir. Çok evvelden bazı Tiyatro sanatçıları vardı Muzaffer Hepgüler, Muammer Karaca  gibi, onların sahneye koydukları siyasi tuluat eserler, sahnelerde çok seyirci toplardı. Bilet temin edebilmek için bir kaç gün evvelden gişelere müracaat ederdik. Onların doğaçlama yaptığı cümlelerde hem komedi, hemde ders bulunurdu. ‘’Etnan Bey Duymasın’’ adlı esere bir kaç defa gittiğimizi hatırlarım. Her seferinde sahnede ya ilave konular bulunur, yada konularda kısıtlama olurdu. 

Daha çok iktidarı eleştiren konular bulunurdu mevzuların içinde, kimse bundan rahatsız olmazdı. Bu eserlere bazen Bakanlar, hatta Başbakan bile giderlerdi tiyatroya. Devlette bulunan önemli insanlar bu tiyatro eserlerini kaçırmazlardı. O tarihte televizyon olmadığı için sinema alternatifi olarak ciddi bir seyirci kitlesine sahipti. Onları seyrederken kendimi sahnede hissederdim, gece rüyyamda eserin içinde bulurdum kendimi. Bu denli etkilenirdim bu eserlerden. 

Hani, Romalılar bir yerde yeni bir şehir inşaa ederken ilk aradıkları tabii sıcak su, ikincisi ise tiyatro yapılabilecek doğal anfi-tiyatr arazi yapısı. Tiyatro sahnesi olmayan bir tek Roma şehri bulamassınız. Günümüze kadar en iyi korunanlardan bir kaç tanesi Aspendos, Efes , Bodrum ve Pamukkale gibi yerlerde görmek mümkündür. Bu gün hala bu yerlerde, yalnış ta olsa, eserler sahneye konulmakta. Yüksek ses düzeni kurulan bu yerlerde, yapının yüksek titreşim için yapılmadığından, yapı geometrisine olumsuz etki ettiğine inanmaktayım. Aspendos tiyatro sahnesine çıkın, fısıldar gibi konuşun, en arka sıradan bu konuşmayı duymak mümkündür. Buralarda verilen konserlerde binlerce vat gücünde çalışan hoparlörlerin yarattığı vibrasyon ile bu taşların doğal yapısına zarar verilmekte olduğu doğrudur. Romalılarda bu tiyatrolarda mutlaka güncel konuları ve belkide devlet yapısında aksayan noktaları, eser içinde dile getirmiş olduklarını düşünmekteyim. Yetkililer o tarihlerde bu eleştirileri dikkate aldığından olsa gerek Roma İmparatorluğu o kadar geniş kıtalarda yüzlerce sene yaşadığını bilmekteyiz.

Türkiye, senelerdir uluslar arası bir etkinliğe ev sahipliği yapmak için uğraşmakta. Bu etkinliklere diğer ülkelerde talip olmakta. Yapılan propaganda ve kulisler sonucunda böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapma şansına bu güne kadar sahip olamadık. Nedeni açık bir şekilde oylama sonucunda ilan edilmekte. Her kaybedişde sebep olarak aynı cümleler söylenmekte. Kaybettiğimiz önemli değil, ancak neden kaybettiğimiz önemli. Bunu öz eleştiri yapamadığımıza yormaktayım. Hapishanelerde fikir suçluları bulunmasına yormaktayım.Özgür düşüncenin ifade edilemediğine yormaktayım. Siz ne derseniz deyin iktidarın sahip olduğu gazetelerin sayısını pek bilmiyorum amma bir kaç tanesi hariç hepsine sahip. Medya kuruluşlarının tamamına yakın bir sayısına sahip olan bir iktidarın varlığı, bu kuruluşların ülkenin çıkarlarına çalışmadığı bir gerçektir. Gelin Türkiye’ye oy vermiyen ülkelerin basında ortak açıkladığı nedenlere bir bakın :  Türkiyenin insan hakları aksiyon planı eksik. Otel kapasitesi limitli. Bir çok şehir için bazı endişeler var. 

Spor konusunda bile toplumsal yaşamda ne kadar eksik olduğumuzu bize    yabancılar anlatmaktalar, Avrupa Birliğine neden alınmadığımızı merak ediyorsanız tek bir cümle yetmekte : ‘İnsan Hakları Aksiyon Planı Eksik’diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.   

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>