YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ASPAKSOY

Drone’lardan atılan sensörlerle TEKNOTARIM ve Adana
Yazar: ABDULLAH SAMİ PAKSOY | Tarih: 26/09/2018 | Saat: 23:42

Dünyamızın devamlı artan nüfusunu beslemek için tarım önem kazanmış durumda.  Basında sıkça gördüğümüz, açlıktan kaçan mülteciler sığınacak güvenli limanlar aramakta. 

Dört milyondan fazla Suriyeli misafir memleketimizde karınlarını doyurma fırsatı buluyorsa, bu Türkiye’nin - özellikle Çukurova’nın - önemli bir tarım / gıda üretim bölgesi olduğuna işaret eder.

IEEE Spectrum  Journal of Flexible Electronics  “Plant Wearables and Airdropped Sensors Could Sow Big Data Seeds” başlıklı  Jeremy HSU ya ait 10.Eylül.2018 tarihli makaleyi  aşağıda özetleyeceğim, sonunda da Adana’mıza bağlamaya çalışacağım .

***


Fotolar KAUST a aittir.

Suudi Arabistan Kral Abdullah Fen ve Teknoloji Üniversitesi’nden (KAUST)    M. M.  Hussain   ve   J. Nassar‘ın dronelar ile yapılmakta olan bitki denetimi araştırmasıdır. 

Esnek, flaster gibi bitkilere yapışan, drone’dan atılan bu çipler tarım sektöründe veri toplama devrimi gerçekleştirmeyi hedeflemekte.  Nispeten ucuz olan bu sensörler ile bitkiler üzerinde, mikrometre ölçeğinde büyüklükte alanda ısı ve rutubet değişimlerinin izlenmesi yapılabiliyor.

Bu PlantCopter denilen, topluca tarlalara üstten serpilen, esnek sensörler, stratejik şekilde bitkilere tutunarak, veriyi kaydeder ve  bluetooth bağlantısı ile aktarır.

Çoğu ticari bitki izleme uygulamaları, pahalı elektronik kamera sistemleri,  ve/veya sopa şeklinde toprağa batan ısı ve nem ölçen araçlar kullanır.  Bu cihazlar ile çok hassas ölçüm zordur, geniş arazi uygulamaları ise pahalıdır.

Her 2 saniyede  bir veri kaydeden düşük enerji sistemini lityum iyon, minik, şarjlı piller  besliyor.  Ortalama 151 gün kayıt yapabiliyor, 256 kb dahili hafızasına veri kaydediyor.  Bluetooth ile yakındaki drone’ lara veya cep telefonlarına veriyi aktarabiliyor.

Araştırmacılar ilk polimer/altın folyodan bükülebilen, bitkilere kolay tutunabilen esnek,  giyilebilir bir sensör yarattı.  Bu ilk sensörler,  arpa ve şans bambusu bitkilerinde saatler, hatta günlerce denendi.  Büyümenin en küçük değişikliğini bile ölçebiliyorlardı.


Gif: KAUST

PlantCopter : Suudi Arabistan Kral Abdullah Fen ve Teknoloji Üniversitesi’nden (KAUST)  M. M.  Hussain, J. Nassar‘ın drone lar ile  bitki denetimi araştırmasıdır.  Fotolar KAUST a aittir.

İkinci aşamada  3 boyutlu baskı tekniğiyle  ısı/nem sensörleri yarattılar - bunlar çok fazla sayılarda drone’lardan atılabiliyordu.

“PlantCopter” sensörleri çınar, karahindiba, çiçek tohumlarından esinlenerek havada uzun süre asılı kalabilen minyatür helikopter şeklinde idi.  İlk sensörler ise,  ancak elle bitkiye tutturulunca veri kaydediyordu.

Denemelerde 15 metre yukardan bırakıldığında bile,  yere indiğinde akıllı telefonlar ile sensör veri bağlantısı kopmuyordu. Toplu bitkiler üstünde henüz denenmemişti.

2019 Nisanına kadar araştırmacı takım,  batarya ömrü ve otonom kabiliyeti olan droneları 3 ülkede teste devam edecek:  Hindistan, Sri Lanka, ve Zambia.

Bu minik sensorler tarım sektöründe veri toplamada çığır açabilir.  Çiftçiler drone, robot, ve akıllı sensörler kullanıp yerde olan biteni bilerek, verim artırıcı tedbirleri daha kolay alacaklar.

Sonraki hayal ise veri toplama, yapay zeka ile takviye edildiğinde gübre veya pestisid uygulamasını kendinden yapacak drone’lar yaratmak..  der Hussain.   Verimi sadece  %1 oranında arttırabilmek bile,  birçok insanın daha karnını doyuracaktır.

****

PEKİ ADANA’MIZ GÖKTEN YAĞACAK SENSÖRLERE HAZIR MIDIR ?

Toprağa gömülen özel alçı bloklara bağlı kablolardan da yeraltındaki nem ölçülebilmekte.

ABD menşeli “Irrometer” marka mekanik vakummetreli  tansiyometreler toprağın suyu somurması üzerinden 30-60 cm gibi kök derinliklerinde nem durumunu gösterebiliyor.

Güney Afrika firması olup, Adana ya da hizmet veren AquaCheck alüminyum sopa gibi sensörleri  160 cm derine kadar 10 cm ara ile toprak nem ve ısısını ölçebiliyor ve cep telefonuna veri yolluyor, tabii fiyat biraz daha yüksek.

Su, güneş,  ve arazi doğru kullanıldığında ortaya VERİM çıkar.  Tabii verimi elde etmek için insan, alet de gerek.  

Hollanda- sadece yüzölçümüne bakacak olursak- Çukurova kadar ve deniz seviyesinden aşağıda bir ülke.  Bize teknolojisini – örneğin sera salatalığı ve domates tohumunun gramını-  altın fiyatına satmayı başarır.

Adana’da 30 yıldır mısır bitkisi tarla ziraatinde popüler oldu. Şimdi kilosunu 1 tl ye sattığımız dane mısırın tohumunu Ocak 2018 de alırken, F1 melez tohumun kilosuna 20 liradan fazla ödedik.  F1 tohumdan  dönüme 2,5 kg ekeriz.  120 gün sonra - doğru ilaç, gübre, sulama yaparsak  800 (SEKİZYÜZ MİSLİ) verim alabiliriz.

Tabii mucizeyi gerçekleştirmek için biraz okuma/yazma, hesap/kitap da bilmek gerekiyor.   Güzel örneklerimiz var, fakat genelde çiftçi arkadaşlarımın insan sorununu yakından görüyorum.  Canlı bitkilerle uğraşılmakta..  Gübre yerine herbisit(ot öldüren ilaç) atma olaylarını her yıl duyarız.  Lanet olsun diye 20 -30  yıllık ağaçları söken çok kişi var.  Hiç merak etmez misiniz… narenciye köklerinden yapılan kömürün neden kolayca bulunduğunu?

Sorun sistemde..  Orkestra bozuk ses çıkarıyor..  BÖLGE / HAVZA BAZINDA ÜRÜN PLANLAMASI ŞART!   Yoksa bir yıl hiç soğan ekilmez – para eder - ertesi yıl millet buna hücum eder.  Üretim, emek çöpe gitmemeli.

Traktörlerden fenni muayene, kullananlardan da ehliyet sormalıyız!   İnanmayacaksınız belki ama Çukurova’daki çiftçiler okur, yazar (birazcık da ah matematik bilse) sürücü kullansa ciddi gelişme olur.  Alan hesabı, tohum sayısı, bitki yoğunluğu, ilacın yüzde karışım hesaplarını taze ziraat mühendisleri bilememekte.

Marmara ve Ege’nin zeytini, Finike portakalı, Mersin limonu, Adana karpuzu ve pamuğu,  Karadeniz fındığı, Antep fıstığı, Malatya kayısısı, Konya buğdayı, Kastamonu sarımsağı, Urfa isotu,  Maraş biberi,  Besni veya Elazığ üzümü, Niğde elması hep layık oldukları fiyatlara satılır ve dolar molar derdimiz de azalır!

1976 Nobel ödülünün sahibi ABD li ekonomist Milton Friedman dan iki alıntı ile kapatıyorum:

·        Hükümetler asla öğrenmez, öğrenenler sadece insanlardır.

·        Federal hükümete Büyük Sahra çölünü teslim etseniz, beş yıl içinde kum kıtlığı başlar.

 26 Eylül 2018 ASP [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>