YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TL NİYE BEKLENDİĞİ KADAR DEĞER KAZANAMADI?
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 24/09/2018 | Saat: 18:41

Koral Çepni     

                       TL NİYE BEKLENDİĞİ KADAR DEĞER KAZANAMADI     

             Özellikle Ağustos ayında USD karşısında %33 civarında değer kaybeden TL’nin alınan ve alınacak önlemlerle en azından belli ölçüde değer kazanması bekleniyordu. Burada özellikle TCMB!nın arttıracağı faiz ve açıklanacak Yeni Ekonomik Plan-YEP(Orta Vadeli Plan) umutların odak noktasındaydı.

             TCMB uzun süre faizleri arttırmamakta direndi; BDDK ve TCMB ufak tefek ayarlamalarla günü kurtarmaya çalıştı. Sonunda bir hafta arayla faiz artışı ve YEP açıklandı. Ancak her şey teker teker geldi, az, çok zaman aralıklarıyla toplumla paylaşıldı. Ve her ara verilişinde piyasa devamının gelmeyeceğinden korktu.

             YEP maalesef önceden her derde deva olacak bir ilaç gibi şişirildi. Açıklandığı zaman da sadece hedefler verildiği görüldü, ancak hedeflere nasıl ulaşılacağı detaylı bir şekilde rakamlarla ortaya konamadı. Özellikle Mega Yatırım ve  “stratejik yatırım” olarak açıklanan projelerin finansmanı ve ne zaman, nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgiler yetersiz görüldü. Bu da cari açık ve büyüme beklentilerinin inandırıcılığını olumsuz etkiledi.

             Plana temel olan USD/TL kurları(2018 $/TL 4,90, 2019 5,60) ve cari açık rakamları(2019 GSYH’nın %3,3, 2020 %2,7’si) gerçekçi bulunmadı. Dolayısıyla faiz ve büyüme hedefleri üzerinde soru işaretleri uyandı. YEP bu güne kadar varlığı inkar edilen bazı sorunları gün ışığına çıkardı. Bunların başında da aşırı kur artışları sonucunda bankaların tahsili sorunlu alacaklarının ve bozulan bilançoların gündeme gelmesi oldu. Her ne kadar bankaların sorunlarına bir çözüm bulunacağı ifade edilmiş olsa da detay verilmedi, reel sektörün sorunları sanki bir kenara ayrılmış gibi göründü.

           YEP ve TCMB’sının faiz açıklamalarının sonunda bir yerde satın alınan beklentiler satıldı. Unutmamak gerekir ki özel sektörün devasa bir döviz açığı var ve oluşan cari açıklarla her yıl bu açığın üstüne eklemeler yapılmaktadır. Ekim 2018’de özel sektörün 9.394 Milyon$, kamunun 1.672 Milyon $, toplam 11.066 Milyon $ çevrilecek/ödenecek döviz borcu vardır. Bunun üstüne aylık cari açık rakamının ödemesi de gelecektir. Kurumlar ödeyecekleri döviz borçları için en uygun zamanda, en uygun fiyata döviz satın almak zorundalar. İnsanlar kendilerini garantiye alıp uygulamayı görmeyi tercih ettiler.

             Tabii arka planda bir de ABD ile bozulan ilişkiler var. S-400, Brunson, Suriye sorunları acaba bir gün ABD Türkiye’ye karşı finansal bir ambargo uygular mı ihtimali kafaları karıştırmaya devam etmektedir. Politik sıkıntıların yanı sıra FED’in 2018’de toplamda 4 kez faiz arttırması ihtimali, hatta 2019’da yine 4 kez faiz arttırılma riski, küresel ticaret savaşları, AB’nin tahvil alımları yoluyla piyasalara aktardığı paraların 2018 sonunda biteceği risk algısını zayıflatmakta, Türkiye’ye döviz girişini sınırlamaktadır. 2013’den bu yana sürekli kavga içinde olduğumuz Batı dünyasıyla ilişkiler maalesef bir günde düzeltilemiyor; hele hele daha fazla demokrasi, hukukun üstünlüğü, medya bağımsızlığı gibi talepler karşılanmadığı sürece. Tüm bu sıkıntılara politik karar vericilerin en üst düzeyde konuşmalarının ve kararlarının belirsizliği düşünüldükçe TL’nin tüm iyi niyete rağmen niye yeterince değer kazanamadığı açıktır.  Diğer taraftan dış ilişkilerde olabilecek bir düzelme ve artacak küresel risk iştahı TL’nin değerini elbette olumlu etkileyecektir.

24 Eylül 2018[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>