YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YENİ EKONOMİ PROGRAMININ KISA ELEŞTİRİSİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 24/09/2018 | Saat: 18:36

Koral Çepni

                          YENİ EKONOMİ PROGRAMININ KISA ELEŞTİRİSİ      

             Dengeleme, disiplin ve değişim sloganları altında oluşturulan “Yeni Ekonomi Programı” bir programdan çok bir hedefler özeti. Ancak bu güne kadar TCMB tarafından oluşturulan Orta Vadeli Planlara göre çok daha gerçekçi ve erişilebilir.

             Kanımca programın en sıkıntılı yönleri cari açık ve USD/TL paritelerinde.  Program cari açığın 2018’deki GSYH’nın tahminen %4,7’sinden(36 Milyar$) 2019’da %3,3’üne(26 Milyar$), 2020’de ise %2,7’sine(23 Milyar$) düşmesini öngörmektedir. Bu öngörü prensipte petrol fiyatlarının 2019’da 73USD seviyelerinde kalması, sonraki yıllar 63USD seviyelerine inmesine, turizm gelirlerinin ise özellikle 2019’da hemen %20’ye yakın artmasına dayanmaktadır ve kanımca gerçekleşme şansı sınırlıdır. Dolayısıyla daha temmuz ayı itibariyle 54,6 Milyar USD olarak duyurulan 12 aylık cari açığın kalan beş ayda hemen 20Milyar USD düşmesini beklemek sanırım gerçekçi değildir. GSYH’nın %50’sinin üzerindeki dış borçlarla birlikte cari açık TL’nin değerini düşürmeye devam edecektir. Dolayısıyla programda öngörülen 2018 yılı ortalama USD/TL paritesi 4,90, 2019’da öngörülen 5,60 ve 2020’de öngörülen 6 gerçekçi görülmemektedir. Haziran sonu USD/TL kurunun 4,60 olduğu unutulmamalı. TL’nin beklendiği gibi USD karşısında değer kazanamaması enflasyonu arttıracak, faizleri yüksek tutacak veya daha uzun süre yüksek kalmasına yol açacak, yüksek faizler ise büyümeyi olumsuz etkileyip beklentilerin de altına çekebilecektir.

             Beklentilerin altında kalan büyüme ise işsizliği olumsuz etkileyip, 2018’de %11,3, 2019’da %12,1 ve 2020’de %11,9 olarak belirlenen rakamları büyük ihtimalle yukarıya çekecektir.

             Bütçe rakamları da fazla iyimser görünse de ekonomik karar vericilerin ek gelir yaratmaktaki yeteneklerini düşünerek burada bir yorum yapmamayı tercih ediyorum. Yeni vergilerin geleceği, bir dizi vergilerin arttırılacağı, kimi sosyal harcamaların kısılacağı, artışların geçmiş enflasyonu kompanse edecek şekilde değil de, öngörülen enflasyona göre düzenleneceği beklenilmelidir. Bankaların son günlerde gündeme gelen tahsili gecikmiş alacak sorunlarının nasıl çözümleneceğine dair net bir işaret de verilmemiştir.  Reel sektörün sermaye dolayısıyla bilanço sorunlarına değinilmemiştir. Ayrıca devletin yatırım ve tüketim harcamaları ilk iki yıl düşürülecektir. Mega yatırımlar, örneğin Kanal İstanbul, ancak doğrudan yatırım yoluyla gerçekleştirilecektir. Ülkemizin hukuk ve yönetim yapısının nasıl algılandığı düşünülünce dış dünyada faizlerin çıktığı, paranın sıkıldığı bir ortamda bu şekilde yatırım olanaklarının sınırlı olduğu düşünülmektedir. Varlık Fonunu burada devreye sokarak bütçenin dışına alınacak yatırımlar olursa şaşırmamak gerekir.

             Program 2018 yılı 3. Ve 4. Çeyrekleriyle 2019 yılı 1. Ve 2. Çeyreklerinde çok düşük, hatta belki de eksi büyüme göstermektedir. Daha önce sözü edilmesine rağmen bir mali kural uygulamasına programda değinilmemiştir. Kısacası program piyasalara şimdilik ancak sınırlı ölçüde güven verebilmiş, bir büyüme hikayesi değil de küçülme hikayesi paylaşmıştır.

21 Eylül 2018         [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>