YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

HARBİCİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/09/2018 | Saat: 20:48

Değerli bir haber sunucusunun sözlerini çok severim. ‘’Benim Aklımla Alay Etmeyin’’ Ne kadar doğru bir söz. Müsbet bilimler okumuş insanların bildikleri en iyi konu, rakkamlar ve matematiktir . Bir artı bir iki eder.  Hiç bir zaman bir artı birin beş nokta iki ettiğini görmedim. Sizinde gördüğünüze inanmadığımı beyan etmek isterim. Müsbet ilim mutlaka mektep ve medreselerde okutulmaz. Ancak rahmetle andığım Kabataş Erkek lisesinin 1960 lı senelerde bir matematik öğretmeni vardı, onun üniversite hazırlık kursuna gitmiştim, bir cümlesi beni çok etkilemişti. ‘’Matematik bilmeyen, hesap yapmasını bilmeyenin dünyada yaşaması mümkün değildir’’ derdi. 

Ne kadar etkilenmiştim kendisinden, bende çocuklarıma aynı cümleleri söyleyerek onların hayatlarına yön vermeye çalıştım. Hoca haklıydı, eğer matematik bilmiyorsan herkes seni kandırabilir, aldatabilir. Eğer bilerek aldanmak istiyorsan, söyleyecek hiç bir sözüm yok. Ancak ben ömür boyu pembe gözlüklerle yaşamak istemiyorum. Bende yaşadığım sürece, aritmetiğe ve matematiğe aklım erdiği müddetce doğru probleme, doğru çözüm üretmek isterim. Ancak problemin doğru olması gerekir. Elma ile armutun karıştığı bir sepette şeftali ararsanız bulamassınız. 

Birde atalarımızın güzel sözleri vardır. Zaman zaman tekrar eder içinden kendime pay çıkarırım. Hani derlerya ‘doğru yola kılavuz gerekmez’ diye. Yol düz ve yolun sonu apaçık görünüyorsa neden kılavuza ihtiyacım olsun ki?  Neden kılavuz arayayım diye düşünmekteyim. Benimde hesap yapma kabiliyetim  varsa, bende bir toplama ve bölme ile bazı değerlere ulaşıyorsam, başkasına neden inanayım . Ayrıca herkesin neyi topladığını, neye böldüğünü biliyorsak, dikkat etmekte yarar var. Birileri 1150 odalı 5 tepede oturup, ekonominin rakkamlarını kendi matematiklerine göre hesap ve ilan etmekte. Bizimde bunlara inanmamızı istemekteler. Ne kadar abes.

Ülke dışındaki finans kurumları Türkiye’deki rakkamları net ve açıkca bilmekte. Türkiye’nin 1.9 küçüldüğünü ilan ettiler. Siz ne derseniz deyin, adamlar 2019 yılı sonuna kadar her ay ekonomimizin küçüleceğini ilan ediyorlar. Sizin bu çeyrekte  ‘5.2 büyüdük’ demeniz, size hiç bir şey kazandırmaz. Bilhassa kaybettirir. Yapmaya çalışacağınız her yatırım için dış kaynaklardan finans temin etmek  mecburiyetindesiniz. Ayrıca bu sene sonuna kadar ödenmesi gereken birde dış borç bulunmakta.  Mahfi Eğilmez’in rakkamlarına göre bu miktar 102 milyar dolar civarında . Gelin eğri oturup doğru konuşalım.  Borçla büyürken küçülen ekonominin de, piyasaya etkisini çarşıda , pazarda,  kapanan fabrikalarda,  yollar boyu kilmetrelerce uzayan iş makinalarının satış sergisinde, şehirler arası yollardaki taşımacılıkta eksilen kamyonlarda, yükleme limanlarındaki azalan gemilerde görmekteyiz. Bu belirtiler zaten nerede olduğumuzu açıkca söylemekte.

Bir bilmece vardır bilmem hatırlar mısınız? Sonu ‘’ bici ‘’ ile biten 5 meslek dalını sayabilirmisiniz? Aklınıza ilk gelen leblebici olsa gerek. Doğru. Daha sonra Muhallebici gelmesi doğaldır. Bu kelimenin içine Kazandibici de girebilir. Bir başka meslek dalıda güllabici dir. Hani ramazanda iftardan sonra yenilen süt, şeker ve nişasta ile yapılan tatlıyı yapan insanların mesleğidir bu. En sonunda sıralayabileceğiniz meslek ise HARBİCİ . Askerde top namlusunu, atış yapıldıktan sonra, yağlanması için, ucu yağlı keçeli düz bir sopanın  içeri sokulup çıkartılması gerekir. Onu yağlayan kişiye verilen isimdir HARBİCİ . Düz sopanın ismide HARBİ dir. Hani derler harbi konuş, yalan söyleme diye, doğru konuşulmasını kast ederler. Bizede devletin HARBİ konuşmasını istemek hakkımızdır diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>