YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BU KURBAN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/08/2018 | Saat: 11:34

Çocukluğumda bayram denildiği zaman başka duygulara kapılırdım. Bayramda evde hazırlıklar günlerce önce başlar, bilhassa mutfakta hummalı faaliyetler oluşurdu. Ev işlerinde validemize  yardım etmek için Ayşe hanım vardı . Genelde hamurlu işleri o yapardı. Evlerde bu günkü gibi fırın olmadığından, mahalledeki ekmek fırınına tepsilerle yapılan börek ve tatlılar gider, orada pişerdi. Ayşe hanım yemek konusunda çok maharetli idi.  Bir çok yaptığı yemeğin tadı hala hatırımdan silinmemiştir. Börek ve hamura dayalı tatlılarda da eli çok maharetli idi. 

Fırıncı akşam üstü alırdı tepsileri, ekmek pişirme işlemi bittikten sonra bu tepsileri fırına koyardı. Hatırladığım o tarihte ekmeğin ağırlığı 1 kilo civarında idi . Bir ekmek bir kaç gün yeterdi ev halkına. Şimdiki gibi bir kaç yüz gram değildi. Bayrama yakın çarşı Pazar gezilir, çocuklara bilhassa yeni ayakkabı, çorap ve giysi alınırdı. Ben alınan ayakkabıyı yastığımın yanına koyar, o akşam onun kokusu ile uyurdum. Yatılı okula gidinceye kadar bu böyle devam etti. Ramazan bayramı bana daha makul gelirdi. Ancak kurban bayramı hangi adetten geldiğini bulamadığım bir gizemdir benim için. 

Kanlı bayram olduğundan Kurban Bayramını hala sevdiğimi iddia edemem. İnsanlık oluşumundan bu yana tanrı ve tanrılar için çok konular kurban edildiğini bilmekteyiz. Hatta genç kızların , bakire kadınların tanrılar için sunak yerinde kurban edilmesini, günümüze kadar ayakta kalan eserde görmekteyiz. Ancak anlatılan İbrahim peygamber’in Oğlu İsmail’i gece rüyasında kurban etmesini istiyen Tanrı’ya, ertesi gün öz oğlunu kurban ederken melek Cebrail’in hayvan getirdiği söylenir. Müslümanlıktan evvel oluşmuş bir olayda peygamber ‘İbrahim’ isimli olmasa gerek. İslamiyetten evvel Tanrı, Abrahamolan bu kişiye, oğlu Ishak ‘ı rüyyasında kendisine kurban etmesini ister. Abraham’ın akli dengesinin yerinde olup olmadığı konusuna hiç değinmek istemem. Çünki bu hikayelerin tartışılması bile doğru bir konu olmadığına inanırım. 

Bu gün bu konudan oldukca uzak bir yerde dini bayram olarak kimin bu bayramı tesis ettiğinide tartışmak istemiyorum.  Mahallemizde fidanlık denilen yer vardı, koyunlar oraya gelir, rahmetli pederle koyun seçmeye giderdik. Koyun seçiminin nasıl olacağını ondan öğrenmiştim. 

Ancak hatırladığım çocukluk senelerinde  bayramların başka duygusal değerleri vardı. İlk gün kurban işlemi bittikten sonra, hazırlanan kavurmayı iştahla yedikten sonra , kurbandan kesilen parçaların bilinen bazı kişilere dağıtılma işlerinde ben ve ablam görev alırdık.  Bu dağıtım işini severdim, koşa koşa gider, geri dönerken görev yapmanın hazzını duyardım. Genelde Karaman , Adıyaman, Malatya, Bingöl gibi yörelerin koyunları rağbet görürdü. Merinos ırkının kökleri İspanya’dan geldiği söylendiği için kurban edilmesini pek doğru karşılamazlardı. Hatta 1934 yılında bu ırkın etli olan cinsininde Almanya dan getirildiği söylenir. Ancak bu koyunları kurban etmeye pek yanaşmazlardı. Nedeni yerli ırk olmadığından olsa gerek. 

Geçtiğimiz son 15 sene içinde ülkemin tatbik edilen siyasetle kaybolan tarım ve hayvancılığı neticesi olarak kesecek kurbanlık koyun ve büyük baş hayvan bulunamadığından, Sırbistan , hatta Güney Amerika dan bile  canlı hayvan ithal edildiğini görmekteyiz. Hayvanların bazılarında ‘’ ŞARBON’’ hastalığının görülmesi, ülkemiz açısından çok önemli neticeler doğracağı bir gerçektir. Bunlara sebep olan kişi, kurum ve kuruluşların hesap vermesi gerekmezmi ?

Kuranda hangi ayette olduğunu bulamadığım, kural koyucu her kimse, hac farzında kesilmek üzere kurban edilmesinin, bu gün nasıl anlaşıldığını yaşasa , ithal hayvanla kurban kesilmesini zinhar caiz olmayacağı hakkında mutlaka televizyondan fetva verirdi diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.  

Metin Atamer      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>