YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÜSİMP ULUSAL PATENT FUARI VE KONGRESİ
Yazar: ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MERKEZLERİ PLATFORMU | Tarih: 27/08/2018 | Saat: 13:10

Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Haziran 2007’de bilgi ve deneyimleri paylaşma, birlikte öğrenme, öğrendiklerimizi yayma-yaygınlaştırma ve birlikte gelişme anlayışıyla kuruldu. ÜSİMP’in hayata geçmesinde, 1997 – 2006 yılları arasında TÜBİTAK desteğiyle kurulup faaliyet gösteren, TÜBİTAK ÜSAMP merkezlerinin kapatılması etkili oldu.

TÜBİTAK ÜSAMP – Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı, gerçek bir üçlü sarmal modeli olarak 1997 yılında başlamıştı. Sanayicinin de aktif katılımını gerektiren ve talep odaklı çalışacak bir arayüz modeli idi. Türkiye’nin bir çok yöresinden merkez kurma başvurusu gelmesine rağmen, TÜBİTAK yönetimlerinin hukuki çekinceleri nedeniyle, sadece altı merkez kurulabilmişti. Kuruluş tarihleri sırasına göre aşağıda sıralanan:

 • 1997, Anadolu Üniversitesi ve Seramik Federasyonu işbirliği ile Seramik Araştırma Merkezi (SAM),
 • 2000, Çukurova Üniversitesi, Adana Sanayi Odası, Adana Organize Sanayi Bölgesi ve 35 yerel sanayi kuruluşu işbirliği ile Adana Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (Adana ÜSAM),
 • 2003, İTÜ ve Otomotiv Sanayicileri Derneği işbirliği ile Otomotiv Araştırma Merkezi (OTAM),
 • 2003, Ege Üniversitesi ve Türk Tekstil Vakfı işbirliği ile Tekstil Araştırma Merkezi (TAM),
 • 2004, ODTÜ ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile Ortadoğu Araştırma Geliştirme Merkezi (ODAGEM),
 • 2004, Hacettepe Üniversitesi ve altı sanayi kuruluşu işbirliği ile Biyomedikal Teknolojiler Merkezi (BİYOMEDTEK),

bu altı merkez, TÜBİTAK Bilim Kurulu kararıyla, 31 Aralık 2006 tarihi itibariyle kapatıldı.

ÜSAMP ilkeleri uyarınca, bu merkezlerin her biri, en az bir yıllık hazırlık süreçlerinden geçmişti ve faaliyet gösterdikleri süre içinde sürdürülebilir bir model yaratmaya çalışmışlar, misyon tanımlarını netleştirmişlerdi.

TÜBİTAK’ın ÜSAMP Programını kapatma kararı, ülkemiz koşullarına özgü kazanılan deneyimlerin yok olmasına neden olabilirdi. Bu merkezler öncelikle birer tüzel kişilik edindiler, aralarından üçü Anonim Şirket olarak, ikisi Dernek olarak ve birisi de Vakıf kimliğiyle faaliyetlerini sürdürmeyi seçtiler. TÜBİTAK ÜSAMP yerine yeni başlatılan TÜBİTAK İŞBAP (Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projesi) Programı kapsamında destek almayı başardılar. Böylece, bu merkezlerde kazanılan deneyimlerin zenginleştirilmesi ve yaygınlaştırılması fırsatı doğmuş oldu. Bu altı merkezin bir araya gelmesi ile, Haziran 2007’de tam bir “damdan düşenler kulübü” olarak ÜSİMP kuruldu.

ÜSİMP, kuruluşundan itibaren “durumdan vazife çıkaran” bir anlayışla çalıştı. İlk olarak, birikimlerin paylaşılmasına fırsat yaratabilmek için 2008 yılında ilk “Üniversite-Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi”ni düzenledi. Kongrenin başarısı ve yarattığı olumlu etki sonucu her yıl Mayıs-Haziran aylarında bir ÜSİMP üyesinin ev sahipliğinde düzenlenmesine karar verildi. Düzenlenen kongreler aşağıda verilmiştir:

 • 2008, Adana ÜSAM, Üniversite – Sanayi İşbirliği
 • 2009, SAM, Değer Üreten Araştırmalar için ÜSİ Üniversite Sanayi İşbirliği
 • 2010, ODAGEM, Üniversite Sanayi İşbirliği İçin Kümeleşme
 • 2011, EBİLTEM, Üniversite – Sanayi Arası Kurumsal Köprüler
 • 2012, SABANCI ALP, Üniversite Sanayi İşbirliği Sürecinin Yönetimi
 • 2013, DÜZCE ÜNİVERSİTESİ, Üniversite-Sanayi İşbirliğinin Toplumsal Katkıları
 • 2014, ERCİYES TGB, Teknolojik Girişimcilikten Teknolojik Sanayileşmeye
 • 2015, SELÇUK TTO, Geçmişten Geleceğe Sürdürülebilir Üniversite-Sanayi İşbirliği
 • 2017, BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ, Sağlık Teknolojilerinde Üniversite-Sanayi İşbirliği

ÜSİMP’in paylaşım amacıyla düzenlediği bir diğer etkinlik de Ulusal Patent Fuarı oldu. Asli görevi “fuar” düzenlemek olmayan ÜSİMP, üniversitelerin yeni bilig/buluş/patent çıktılarını ülkemizde faaliyet gösteren yerli/yabancı sanayi kuruluşlarımıza sunmayı amaçladı. 2013 yılında, TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) Programının yürürlüğe girmesi sonrasında, üniversitelerden çıkan buluş/patent sayıları hızla arttı. Dolayısıyla; kendi insanımızın aklıyla ve kendi devletimizin kaynaklarıyla çıkan buluşların, teknolojilerin yerel sanayiye aktarılma imkanının yaratılması gerekiyordu.

ÜSİMP; bu amaçla 2015 yılından bu yana İstanbul, Harbiye Askeri Müze salonlarında her yıl Kasım ayında ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı düzenlemekte ve Üniversitelerimiz TTO’larından çıkan yeni fikirleri, teknolojileri sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtma imkanı yaratmaktadır. Şimdiye kadar;

 • 2015 yılında ‘Üniversitelerin Patentleri Sanayi ile Buluşuyor’ temalı
 • 2016 yılında ‘Türkı̇ye Teknoloji Pazarındaki Ticari Fırsatlar’ temalı
 • 2017 yılında ‘Üniversite Patentleri Ar-Ge Merkezleri ile Buluşuyor’ temalı

ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı etkinliğini düzenlemiştir.

Gerek Ulusal Kongre gerekse Ulusal Patent Fuarı, bilgiden katma değere giden yolculukta Ulusal Ar-Ge ve İnovasyon ekosistemimizin iyileştirilmesi hedefine yönelik olduğundan, gayretlerde bütünsellik sağlamak amacıyla, ÜSİMP Üniversite Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi ile ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı birleştirilmiştir. 2018 yılından başlamak üzere ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ve Kongresi olarak aynı tarihlerde ve aynı mekanda düzenleyecektir.

ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ve Kongresi 2018 etkinliğinin teması “Üniversite Sanayi İşbirliğinden Yüksek Katma Değere…” olarak belirlenmiş olup üniversitelerde yürütülen bilimsel araştırmaların sosyo-ekonomik katma değere dönüşmesi süreçlerindeki sorunlar ve çözümler de tartışılacaktır. Etkinlikte davetli konuşmacılar ve panellerin yanısıra “Üniversite Sanayi İşbirliklerinin Toplumsal Katma Değere Dönüşmesi” süreci üzerine yapılan bilimsel çalışmalara da yer verilecektir. İzleyici veya bildiri sahibi olarak etkinliğe katılmak ücretsizdir.

Fuar alanında üniversitelerin TTO’ları ile sanayi kuruluşlarının Ar-Ge merkezlerinin stant açmalarına imkan tanınmaktadır. Kurum ve kuruluşların stant ile katılım koşulları http://usimppatentfuari.org.tr/ adresinden öğrenilebilir veya usimp@usimp.org.tr adresinden bilgi istenebilir.

“Üniversite Sanayi İşbirliklerinin Toplumsal Katma Değere Dönüşmesi” temalı “ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı ve Kongresi 2018” etkinliğine ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlar davetlidir. Katılım için http://usimppatentfuari.org.tr/kayit/ adresinden kayıt yaptırılması yeterlidir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

 • ÇAY ÜRETCİSİ KENDİ ÇAYLAĞINDA İŞÇİ HALİNE GELDİ
  14/05/2017
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE      AFYONU YASAKLATTILAR >>

Devam >>