YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YENİ REJİMİN EKONOMİ POLİTİKASINA DAİR İLK İŞARETLER
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 25/07/2018 | Saat: 14:11

Koral Çepni

             24 Temmuz’da TCMB %17,75’de duran politika faizini arttırmaya gerek görmedi. Nedeni bir iddiaya göre Haziran ayında beklentinin de üzerinde arttırılan faiz, TCMB’nın ifadesine göre de ekonomideki aşırı olabilecek bir yavaşlamayı daha da hızlandırmama arzusu.

             Ancak belki de ihmal edilen önemli bir olgu, Türkiye’de TL’nin değeri ve oynaklığının faizlerden çok daha fazla ekonomik kararları ve faaliyetleri etkilemesi. Türkiye gibi ithalata bağlı bir ekonomide artan kur enflasyonu körüklemekte, yatırımların maliyetlerini aşırı ölçüde arttırmakta, bu da sonunda daha yüksek faizlere ve ekonominin geç de olsa yavaşlamasına yol verecektir. Ekonomide bugün bir yavaşlama gerek enflasyonun düşmesi, gerekse cari açığın azalması, dolayısıyla kurların stabilize olması için gerekli görülmektedir. Böylelikle gerek şirketler talep düşüşü sonucu fiyat artışlarını sınırlamak zorunda kalacaklar, gerekse bireyler daha az talepte bulunarak enflasyon ve cari açığın sınırlanmasına katkıda bulunacaklardır. Her ne kadar yavaşlayan bir ekonomi aşırı borçlanmış bir reel sektörü borç geri ödemelerde sıkıntıya sokabilirse de, bu bugün için alınabilecek bir risk olarak görülmektedir.

             Temmuz ayı enflasyonu eğer %16’yı geçecekse, kimi büyük paralara verilen %20’nin üzerindeki brüt mevduat faizleri bile %15 vergi düştükten sonra tasarruf sahibine %1 bile net getiri belki sağlayamayacaktır. Türkiye’de kaç tasarrufçunun %20’nin üzerinde mevduatına  faiz alabildiği de ayrı bir konu tabii.  Bu takdirde artmaya devam edecek olan enflasyonu göz önüne alarak tüketimleri öne çekmek, artacak kuru düşünüp USD tutmak bireyler açısından daha makul olmayacak mı? Böyle bir gelişme hem dollarizasyonu arttıracak, hem de artan cari açık, enflasyon, devalüasyon, yüksek faiz  sarmalının devam etmesine katkıda bulunacaktır.

             TCMB faiz arttırmasa bile 2, 5 ve 10 yıllık devlet tahvillerinde faizler sürekli yükselmektedirler zaten. Gösterge tahvil faizine endeksli özel sektör tahvillerinin de faizi dolayısıyla sürekli artmaktadırlar. Bu yüzden özel sektör son aylarda tahvil ihraçlarını da sınırlamış görünmektedir.

             TCMB’nın 24 Temmuz kararı Hazine ve Ekonomi bakanının iletişimini boşa çıkartmış durumundadır. İddiaya rağmen piyasaların önüne geçilemedi, kredibilite açığını kapatmak şöyle dursun, artmasına yol açıldı. Seslendirilen umut, Ağustos ayında açıklanacak yeni maliye politikasıyla enflasyonu ve cari açığı düşürecek önlemlerin gelmesidir. Tabii piyasaların bir kere daha beklemeye tahammülleri var mı, ciddi önlemlerin alınacağına inançları var mı, yaşayıp göreceğiz. 8 ay sonra seçim olacağı da bu arada unutulmamalı.

             Anlaşılan yerel seçimlere kadar önceliğin büyümede olacağı, en azından büyümenin belli bir oranın altına düşmemesinin hedeflendiğidir. Piyasada sürekli hayal kırıklığı yaratmanın bir “sonucu” olacak mı, bekleyeceğiz. Tüketim yoluyla büyümekten vaz geçmeme isteği, tüketimi bastırmamak bizi enflasyonda ve kurlarda nerelere götürecek? Bir IMF programına muhtaç kalacak mıyız?

             Bu dönemde şirketlerin alabilecekleri tek önlem kanımca öz varlıklarını arttırmak olmalıdır.

25 Temmuz 2018[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>