YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İŞLETME
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/07/2018 | Saat: 17:26

Ne kadar haklı olduğumu üzülerek anlamaktayım. Aylarca önce ülkemdeki devlet işletmelerinin bir çetelesi üzerinde fikir yürütmüş, yüreğim yanarak ülkemdeki işletmelerin sınıfta kaldığını ifade etmeye çalışmıştım. Ele aldığım işletmelerin biri maden ocakları işletmeleri idi. Çok ama çok bariz bir gerçekcilikle bu işletmelerde insan ihmali ve diğer insan hatalarından meydana gelen göçüklerde, yüzlerce vatandaşım ekmek parası için hayatlarını feda ettiklerini izledik. Yitirilen canların kazalarındaki sorumlu insanları, ellerini kollarını sallıyarak bu gün dolaşmaktalar. Hangi vicdan böyle bir durumda lakayıt kalabilir.

Bu konuda hiç bir zaman ders alınmadığına inanmaktayım. Zaten ders alınmış olsa idi, bu kazalar tekrarlamazdı. Bu günlerde birileri 5 Tepede payitahta oturma üzerine hazırlanan tören için son detayları işlerken, bir acı haber topluma yansıdı. Çorlu’dan Istanbul’a gelmekte olan tren raydan çıkarak devrilmiş, onlarca cana, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olmuştu. Törenin üzerine gölgeler düşmesin diye birde basın sansürü binince olayın üzerine, toplum gerçekleri öğrenemedi. Şatafat peşinde bir taraf, diğer tarafta tarlaya serpilmiş halk ise yaşam savaşı içinde olması ne kadar hazin bir tablo olduğunu bilmem söylemem gerekirmi?

Türkiye’de Devletin İşletme karnesini 1945 den alıp günümüze getirmek istemiştim. 7 Ekim 1945 Erzincan da iki yolcu treni çarpışmış kayıtlara 40 ölü 40 yaralı  olarak geçmiş olduğunu biliyoruz. Ancak bu rakkamın doğru olduğuna inanmadığımı da belirtmek isterim. 1948 Ankara da bir yolcu treni raydan çıkıyor, 38 vatandaşımız hayatını kaybediyor. 17 Mayıs1952 Ulukışla da bir tren raydan çıkıyor, 31 kişi ölüyor, 15 yaralı kurtuluyor. 20 Ekim 1957 de Istanbul’da iki yolcu treni  çarpışıyor  95 yurttaşımız hayata veda ediyor.  Bu kazada yaralıların sayıları 150 den fazladır. Yine Istanbul da 1961 senesinde iki tren çarpışır. Yine 15 hayat yitirilir. 1972 senesinde Eskişehirde bir yük treni ile bir yolcu treni çarpışır. Buradada 38 kişi hayata veda eder, 90 vatandaşımızda yaralı hastaneye kaldırılır. 1979 senesinde iki tren kazası bir kaç gün arayla Ankara’da meydana gelir. 5 Ocak ve 9 Ocak tarihlerinde meydana gelen bu kazalarda toplam 52 vatandaşımız hayata veda eder. 1980 senesinde 3 Mayıs’ta bu sefer İzmit’de iki tren çarpışır , 17 hayat söner,  aynı sene bu sefer 7 Haziran da Kayseri de iki tren çarpışır ve netice  25 ölü.  22 Temmuz 2004 tarihinde Devlet Demir Yolları Genel Müdürü nün hızlı tren rüyası, ve raydan çıkan trende 36 cana mal olur. Yine aynı sene 11 ağustos da İzmit’te iki tren çarpışır 8 can hayattan kopar. 2008 senesinde raydan çıkan tren ve kaybolan 8 can.

Bir kaç gün önce Çorlu ile Istanbul arasında bulunan tren yoluna döşenen  toprak dolgu, yağan yağmurla rayların altından akıp gitmiş. Kimsenin haberi olmamış. Bir menfezin üzerinde boşlukta kalan raylar, onlarca tonluk treni taşıyamadığından, tren raydan çıkıp tarlalara dağılmış. Doğru olduğunu bilmemekle berarber 10 hayat yaşama veda etmiş.

Hangi düşünce, nasıl bir proje ile bol yağış alan trakyada toprak dolgu üzerine  tren rayları inşaa eder, anlamakta güçlük çekmekteyim. Vazgeçilmez bir maden olan BAZALT, bütün tren yollarında alt zeminin olmassa olmazıdır. Ne kadar acı bir gerçektirki Türkiye’de ve bilhassa ÇORLU da büyük bazalt rezervleri bulunmaktadır.  Yine beş tepe yakın bir müteahhidin malzemeden tasarrufla bazalt yerine döşediği dolgu toprak, onca insanı hayattan kopardı demek istemiyorum.

Bir gün gelecek telaffuz edilen yerlerde tesis edilen Nükleer Santralda, yine bir insan ihmali ile kazan ısısı yükselecek ve Nükleer Santralda patlama meydana gelecek. Bu sefer 10 değil 100 değil binlerce can hayattan silinecek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>