YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AVRUPADA VE TÜRKİYEDE ÇOCUK İSTİSMARI, TECAVÜZLERİ VE KADIN CİNAYETLERİ
Yazar: MEHMET TANLI | Tarih: 09/07/2018 | Saat: 23:10

Son yıllarda çocuk taciz ve tecavüzleri, kadın cinayetleri almış başını gidiyor.

Türkiye'de ve dünyada hemen hemen her gün savunmasız, suçsuz masum çocuklara ve kadınlara yönelik bir şiddet, bir cinayet yada vahşi bir tecavüz haberi duymaksızın gün geçmiyor.

Resmen tüyler ürpertici bu haberlerle sarsılıyoruz. Genç, yaşlı , evli, bekar, yerli yabancı fark etmiyor, herkes bundan bir türlü bu acımasız  şiddetten  nasibini alıyor.

Helede en acısı şu son günlerde kaybolup cesetleri bulunan tecavüze uğramış zavallı çocuklardı.

Çocuğa kötü muamele denince aklımıza ilk gelen şeyler fiziksel, seksüel ve psikolojik açıdan çocuk istismarıdır. 18 yaşından küçük olanları ihmalde bu kategoriye girer. Bu her ne kadar dehşet bir şeyde olsa tüm toplumlarda ,Avrupanın bir çok ülkesinde , Batı toplumlarında bile olan bir şey. . Çocukların, tacize , tecavüze uğraması hatta dünya sağlık teşkilatının verilerine göre küresel bir Problem.

Bir çok taciz olayında çocuğun yetişmesinden sorumlu kişi yada kişilerin psikolojik rahatsızlığı, alkol yada uyuşturucu bağımlısı, sabıkalı olması ,  hapiste yatması, Aile içi şiddet yada bu kişilerin ayrılmış ailelerden olması . önemli rol oynar.

Ağır taciz ve tecavüz olayları ortaya çıkarken, çocuk koruma kurumları tarafından bilinirken  , bazen yıllarca süren cinsel istismar ve sapıklıklar gizli kalıp gün ışığına çıkmayabiliyor.

Bu endişe verici, tüyler ürpertici gelişme artık Avrupada çok ciddiye alınıyor ve bir dizi önlemler kataloğu hazırlanıyor. Uzmanlar ve yetkililer alışagelmiş önlemlerin yetmediğini görüp çocukları korumak, tacizleri, tecavüzleri önlemek için taleplerini en yüksek perdeden tonla dile getiriyorlar.

Dünya sağlık teşkilatının( WHO)  Avrupa ayağı çocukların hayatlarını çalan, karartan tecavüz olaylarının önlenmesine  çok önem veriyor ama olaylarıda tam önleyemiyorlar. .

Bu konuda Politikacılara,karar verici devlet kurumlarına , Sivil Toplum Teşkilatlarına  işin Pratiğinde olanlara ve Aktivistlere önemli görevler düşüyor.,

Çocuk tecavüzlerinden dolayı Avrupada her yıl 15 yaşın altında olan ve ölüm nedeni hepsinde tecavüz gösterilmesede 850 çocuk ölüyormuş. Çocukların yüzde 13 e yakını tacize yada tecavüze uğrıyormuş. Bunların yüzde 8 i kız, yaklaşık yüzde 5 ide erkek çocuklarıymış. Bu çok büyük bir rakam.

Dünyada Tecavüz ve Taciz Olaylarının , kadına karşı şiddet ve cinsel saldırıların En Çok Yaşandığı 10 Ülke şunlarmış:

1.Etiyopya, 2. Hindistan, 3.Kanada, 4. İsveç, 5. Sri Lanka, 6. Güney Afrika, 7. Fransa, 8. ABD, 9. Almanya , 10. İngiltere ( Kaynak Haber Self) . Bu ülkelerin çoğu batılı, medeni , refahın yüksek olduğu ülkeler. Teknoloji ilerlerken insanlık geriliyor gibi geliyor bana. Avrupadaki örf ve adetler şark toplumlarından çok farklı.

Örneğin ister kadın ister erkek, ister Alman, ister Türkiyeli olun burda tanımadığınız bir çoçuğu sevmek isteseniz onun saçını okşamanız, sarılmanız hiç hoş karşılanmaz. Hele hele öpmek cinsel taciz olarak anlaşılır. Bırakın Almanların çocuklarını sokaktaki köpeğini bile sevmeniz yadırganır.

Buna rağmen buralarda bu  kadar Tacizi, tecavüzü anlamakta zorluk çekiyor insan. Avrupadaki sanayi toplumları bireyselliği ön plana çıkaran toplumlardır. Bunun iyi yanları elbette vardır ama insanlar müthiş yalnızlar burda. Anonim bir yaşam var. Türkiyedeki sosyal kontrollü, mahalle baskılı yaşamın tam tersi yani.

Bir Alman arkadaşım anlatmıştı bana İskandinavyada yeni doğan yada doğum günü olan çocuklara anne, baba yada yakınları hediye olarak müzik aleti hediye ederlermiş nedenide devamlı kapalı hava, evde kalma ve sıkıntılı komşuluk ilişkileriymiş. Yani burda kimse kimsenin ne yaptığını fazla bilmez. Onca sosyal faaliyete rağmen genelde hep evdedirlerAlmanlar ve evleri kutsaldır. Kapı önünde sokakta uzun uzun sohbet ederler ama randevusuz, plansız evlerine çaya, kahveye kimseyi davet etmezler.

Ben yalnızlığın insanlar-kişiler arası iletişimde önemli bir rol oynadığına inanıyorum. Evet yalnızlık evrensel bir olgudur ve her yalnız insan şu olacak diye bir kural kavram yoktur ama bu yalnızlık düzeyi travmatik boyutlara ulaşmışsa, kişi demokratik bir aile ortamında yetişmemiş, kişisel bozuklukları varsa, asosyalsa o birey cinsellikle ilgili ihtiyaçlarını gidermede zorlanıyor yada beceremiyorsa kendisine göre daha ‘’ güçsüz, savunmasız ‘’ küçük insanlara , çocuklara yada karş cinse bayanlara yönelebilir , taciz yada tecavüz eylemlerine başvurabilir. Bunu yapılan araştırmalar söylüyor ve bu şimdi söylediklerim ilk etapta Avrupalıların bir bölümü ruh hastaları ve için geçerlidir bilmenizi isterim.

Türkiyeye dönüp bakacak olursak durum daha da kötü. Kendisine müslümanım diyen insanların vakıflarında toplu tecavüzler yaşanıyor hemde erkek çocuklarına.

Bu son cinayetle biten çocuk Tecavüz olayları kadar duyarsız, tepkisiz kalan toplumun halide yürekler acısı. Toplumsal tepki eşittir Linç olamaz. Çünkü İnsanlar konuya olan duyarlılığını yitirmiş durumdalar. En dehşet tecavüz Olayının bile üzerinden bir kaç gün geçince çok şey unutulup gidiyor.

Bilişim çağında yaşıyoruz evet ama İnternet kültürünü iyi anlamak onu iyi kullanmak lazım. Bilgiye ulaşırken şiddetin sarmalına da düşebiliyor insanlar. Özellikle  Çocuklarımızı internette çok sakıncalı şiddet oyunlarından uzak tutmalıyız.

İnternette de cinsel şiddet var biliyoruz  ordan da insan ilerde davranışlarına yansıyacak her kötü şeyi rahatça dört duvarı arasında kimse tarafından rahatsız edilmeden öğrenebilir.

Öyle ya da böyle çocuklarınızla parka giderken, sokağa çıkarken, onları yurtlara yazdırırken, komşularınıza, akrabalarınıza, arkadaşlarına bırakırken iyi düşünün  

Şiddet ve cinsel saldırganlık asla günlük yaşamımızın bir parçası olmamalıdır.

Tecavüz ve Tacizin azalması kaybolması için devleti yönetenlerin bu konudaki açıklamaları, kullandıkları dil de son derece önemlidir. Siz “kadın herkesin içinde kahkaha atamaz, mini şort giymeseydi, hamile kadın sokakta dolaşamaz, kızın rızası var, Örtüsüz kadın ya satılıktır ya da kiralıktır, Kadın ve erkeğin eşit olması fıtrata ters derseniz” kızları, kadınları hatta çocukları hedef tahtası haline getirirseniz olmaz.

Devlet bu sapıklara, canilere karşı mutlaka acımamalı hukuk kuralları içerisinde en ağır cezaları vermeli, afla filan asla salıvermemelidir. Buna paralel olarak Taciz, Tecavüz ve Cinsellik konusunda halkın mutlaka bilinçlendirilmesi gerekiyor. Buna okullarda bir eğitim programıyla başlanabilir.

Taciz, Tecavüz, Cinsel Şiddetin bir çok biçimi vardır. Ne yazık ki yaşanılan birçok tecavüz olayı taciz düzeyine indirgenip tecavüzcünün suçu hafifletilmekte bu da diğerlerini cesaretlendirmektedir.

Sabi çocuklara cinsel Tacize ve Kadın Cinayetlerine bir kez daha HAYIR diyor, suçluların en ciddi biçimde cezalandırılmasını talep ediyoruz!

Aşk ile

Mehmet Tanlı[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>